HayatBeyaz ihtilalin romanı

Beyaz ihtilalin romanı

Beyaz İhtilal, Demokrat Parti’nin milletin büyük desteğiyle iktidara gelişinin sembol ifadesidir. Halk arasında tek parti dönemine karşı milletin yaptığı ‘kansız ihtilal’ veya daha yaygın deyimle ‘beyaz ihtilal’ olarak kullanılagelmiştir. O dönemi yaşamış olan Cavit Ersen aynı ismi taşıyan romanında Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Parti’nin mücadelesini ve Demokratların üstün zaferini anlatıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Beyaz ihtilalin romanı
Beyaz ihtilalin romanı

Beyaz İhtilal, 1950 öncesinde, yani Demokrat Parti’nin galibiyetinden önce Türkiye’de yaşanan siyasi ortamı anlatıyor. Tek Parti sultasına karşı halkın direnişini, mücadelesini ve kararlılığını dile getiriyor. O yılları birebir yaşamış olan usta yazar merhum Cavit Ersen, Beyaz İhtilal’de güneyde bir Anadolu kasabasında farklı düşünceleri paylaşan insanları güçlü tasvirler ve tahliller eşliğinde anlatıyor. Mefkureci öğretmen Ertuğrul’un hayatı, mücadeleleri, duygu dünyası ve memleket sevgisi, akıcı bir üslup ile okuyucuya takdim ediliyor. Cavit Ersen, otobiyografik özellikler de taşıyan bu romanında, günümüz insanlarını 70 yıl öncesinde ilginç bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye’de demokrasiye geçişin sancılarının çarpıcı şekilde yansıtıldığı Beyaz İhtilal, geçmişteki o günleri okura yaşatırken günümüzdeki olayların geçmişle birebir nasıl örtüştüğünü de çarpıcı bir şekilde gösteriyor.

Unutulmuş bir yazar iken Mihrabad Yayınları’nın eserlerini yayınlamasıyla yeniden edebiyat dünyasının gündemine giren Cavit Ersen, 70’li yıllar Türkiyesi’nin efsane adı olarak hatırlanıyor. Özellikle millî ve manevi değerlere önem veren okuyucuların okuduğu ve sevdiği bir yazar olan Ersen, 1980 Darbesi’nden sonra unutulan yazarlar kervanına katıldı. O dönemde bilhassa Kızıl Zindanlar, Kara Zindanlar gibi ‘çok satan’ romanlara imza atan Ersen, milliyetçi dünya görüşünü yansıtan kitapları aranan ve takip edilen bir yazardı. Mihrabad Yayınları, 2016’dan beri Cavit Ersen’in bütün eserlerini kültür dünyamıza kazandırıyor. Yazarın Osman Gazi, Orhan Gazi ve Yıldırım Bayezid adlı tarihî romanlarını tarihsever okuyucularla buluşturan yayınevi, Beyaz İhtilal’den sonra başta Selahaddin Eyyubî olmak üzere diğer romanlarını ve kitaplarını da raflara taşıyacak. 29 Mart 1921 tarihinde Adana’da doğan Cavit Ersen, çileli bir gazetecilik ve sanat hayatının ardından 21 Ocak 2003 tarihinde Kocaeli Darıca’da vefat etmiş ve Darıca Nenehatun Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

YERLİ VE MİLLİ BAKIŞI TEMSİL EDİYOR

Tarihteki Ramazanoğulları Ailesi’ne mensup olan ve Kuva-yı Milliye ruhuyla dolu bir ailenin evladı olarak ilk kitabı Çeteler piyesini millî bir ruh ve heyecanla kaleme alan Cavit Ersen, çarpıtılmış ve yalanlarla doldurulmuş tarih anlayışına karşı Türkiye’de ilk ‘yerli’ ve ‘millî’ bakışı temsil eden idealist öncü yazarlar arasında bulunuyor. Yazar, tarih anlayışını şu şekilde ifade ediyordu: “Türkiye’de gerçek tarih yazılmış değil. Gerçek tarihi tetkik ettim ki ne entrikalarla koca bir imparatorluk yıkılmış, yıktırılmış. Maalesef dış güçlerin ve iç güçlerin telkin ve tesirleriyle yanıltılıp aldatılmışız. Bütün mesele bu...”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.