HayatCadının fırtınası

Cadının fırtınası

Shakespeare’in vefatının 400. yılı vesilesiyle eserleri çağdaş yazarlar tarafından ‘Shakespeare Yeniden’ başlığı altında yeniden yorumlanıyor. ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ ile tanınan Kanadalı yazar Margaret Atwood da Fırtına’yı Cadı Tohumu olarak yeniden yorumladı.

Harun KaraburçYeni Şafak
Margaret Atwood'un "Cadı Tohumu" adlı kitabı yayınlandı.
Margaret Atwood'un "Cadı Tohumu" adlı kitabı yayınlandı.

Kanadalı yazar Margaret Atwood’un Hag-Seed isimli romanı Doğan Kitap tarafından Cadı Tohumu adıyla yayımlandı. Damızlık Kızın Öyküsü, Kör Suikastçi ve Tufan Zamanı’ndan sonra Atwood’un Türkçedeki dördüncü kitabı oldu Cadı Tohumu. Canan Sılay’ın çevirisiyle okuduğumuz roman ‘Shakespeare Yeniden’ serisi kapsamında yayına hazırlandı. Bu seri Shakespeare’in ölümünün 400. yılı dolayısıyla başlatılan ünlü eserlerin çağdaş yazarlar tarafından yeniden yorumlanmasıyla oluşturuluyor. Atwood da bu seri kapsamında Shakespeare’in Fırtına’sını yeniden yorumluyor.

Tam Shakespeare’in Fırtına’sını sahnelemek üzereyken yardımcısı Tony’nin marifetiyle işi elinden alınan tiyatro yönetmeni Felix’in hikayesi üzerinden yapıyor. Cadı Tohumu, Shakespeare’in Fırtına’sıyla paralel giden bir hikaye. Fırtına tam olarak neyi anlatıyordu diyenlere kısa bir özet geçersek: hasımları tarafından ıssız bir adaya sürgüne gönderilen Milano Dükü Prospero’nun hikayesini anlatıyor. Fantastik bir oyun. Prospero hasımlarından intikam almak için büyüyü kullanır ve bir fırtına çıkarır. Cadı Tohumu’ndaki bazen bariz bazen üstü kapalı göndermelerle Fırtına arasında bağlantılar kurmak heyecan verici bir okuma deneyimi sunuyor.

Distopya ve ütopya kavramlarını birleştirerek üstopya dediği kurgu romanlarıyla tanıyıp sevdiğimiz Atwood, Cadı Tohumu ilk başlarda işten çıkarılan bir tiyatro yöneticisinin hikayesini anlatıyor gibi. 50’li yaşlara gelen Felix’in en büyük arzusu kaybettiği kızı Miranda’nın hatırasına Fırtına’yı yeniden sahnelemek. Ama tiyatrodan Tony ve ekibi buna izin vermezler. Onu kurdukları bir kumpas ile tiyatrodan uzaklaştırırlar. Hem de haksız, hukuksuz bir şekilde. Her şeyden elini eteğini çeken Felix büyük bir haksızlığa uğradığını düşünerek ıssız bir kasabada gözlerden uzak yaşamaya başlar. Yaralı Felix, hırs, intikam, nefret dolu yıllar geçirir. Birçok intikam planı yapar. İçindeki intikam ateşi hiç sönmez.

FIRTINA KOPUYOR

İnsan sadece hırsla yaşayamaz. Felix’i ayakta tutan kızının hayali. Yıllar süren yalnızlığında Felix’e kızının hayaleti eşlik eder. Artık intikam almak için daha sağlam bir gerekçesi vardır: Miranda. Yıllar sonra Felix, ismini gizleyip Bay Duke olarak Fletcher Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahkumlara ‘edebiyat yoluyla mahkumlara ortaokul seviyesinde okuryazarlık kazandırma programı’nın başına gelir. Mahkumlara Shakespeare’in oyunlarını okutmaya ve sahnelemeye başlar. Jül Sezar, III. Richard, Macbeth... Yıllar yıllar sonra intikam günü gelip çatar. Felix’in cezaevinde yaptıkları tüm ülkede yankı bulur ve kariyerinde hızla yükselen Tony, ekibiyle birlikte cezaevine gider. Felix’in tüm düşmanları Fırtına’daki gibi ayağına gelmiştir. Fırtına kopacak. Atwood’un müthiş anlatım gücü, sınırları aşan yaratıcılığı hem kendisine hem de Shakespeare’e olan hayranlığımızı beşe katlıyor.

  • KİTAP ÖZETİ :
  • Cadı Tohumu
  • Margaret Atwood
  • Doğan Kitap
  • Eylül 2017
  • 326 sayfa
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.