Hayat Can dostları için seferber oldular

Can dostları için seferber oldular

Bitlis'te Bir Damla Yaşam Derneğinin kadın üyeleri, topladıkları yiyeceklerle barınak ve sokaklardaki hayvanları besliyor, bakımlarını yapıp onlara sevgiyle yaklaşıyor.

Haber Merkezi AA
Hayvanseverler, kendi imkanlarıyla topladıkları yiyeceklerle barınaktaki ve sokaktaki köpekleri besliyor.
Hayvanseverler, kendi imkanlarıyla topladıkları yiyeceklerle barınaktaki ve sokaktaki köpekleri besliyor.

Dernek çatısı altında bir araya gelen ve aralarında öğretmen ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu kadınlar, belediyeler, hayvanseverlerden ve kendi imkanlarıyla topladıkları yiyeceklerle barınaktaki ve sokaktaki köpekleri besliyor. Bitlis merkezdeki barınakta bulunan can dostlarını sürekli ziyaret eden kadınlar, buradaki köpeklerle yakından ilgilenerek bakımlarını yapıyor.

Dernek üyesi ve İngilizce öğretmeni Cemre Oğuz, boş zamanlarının büyük bölümünü çok sevdiği hayvanlarla geçirdiğini belirterek şöyle devam etti:

"Son zamanlarda özelikle Ankara ve birçok şehrimizde hayvanlara yönelik zehirlenme vakası yaşandı. Hayvanların yaşama hakkı var. İnsanlar gibi yaşamak istiyorlar. Tek istedikleri iki lokma ekmek ve hayatta kalmak. Doyurmuyorsanız bile öldürmeyin. Canı veren Allah'tır. Zehirlenme olayına karışanlara gerekli yasal işlemlerin yapılması için 5199 sayılı Kanun'un değiştirilmesini istiyoruz. İnsanlara işkence edildiğinde nasıl ki insanlar hapse atılıyorsa hayvanlara yapıldığında da hapse atılmalı. Hayvanlar mal statüsünden çıkarılıp can statüsüne konulmalı. Onların bize ihtiyacı var."

Sabah öğle ve akşam yiyecek veriyorlar

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Edebiyat Bölümü 4. sınıf öğrencisi Şehriban Özkan da 2 yıldır köpeklerle ilgilendiğini aktardı. Üniversitede de sokak hayvanları bulunduğunu anlatan Özkan, "Yemek atıkları çöpe atılıyordu. Çöpe gideceğine hayvanlara verelim diye bu yola çıktık. Kurduğumuz kulübe arkadaşlarımız, hocalarımız ve yemekhaneciler destek verdi. 3-5 kişiyle başladığımız bu işte kocaman bir aile olduk. Hafta sonu hafta içi hayvanları besliyoruz. Onlara kendi imkanlarımızla barınaklar yaptık. Sabah, öğle ve akşam sıralı şekilde arkadaşlarımız onlara yemek veriyor." dedi.

REKLAM

Adilcevaz ilçesinde fizik öğretmeni Aysel Kütükçüler ise boş vakitlerinde ziyaret ettikleri can dostlarına sevgilerini verdiklerini dile getirerek şunları söyledi:

  • "Çevremizde gördüğümüz, yaşadığımız semtte, yolculuk ederken karşımıza çıkan tüm dostlarımızı ve canlarımızı beslemek adına bu işe gönül verdik. Bizim gibi nefes alma, hayatta kalma ve yaşama hakları olduğu için gönüllüler olarak onlara yaşam alanı yaratmaya çalışıyoruz. Dost canlısı olmayan insanlar var. Yemek yedirmeyi, su vermeyi önemsemiyorlar. Herkesin bahçesinde ya da kapısının önünde bir kap su bulundurmasını istiyoruz. Havalar ısınmaya başladı. Yemekten önce suya ihtiyaçları var. Eğer su koymuyorlarsa koyduğumuz yemeklere dokunmasınlar. Nasıl beslenmeye ve suya ihtiyacımız varsa onların da buna ihtiyacı var."

Bölgede hayvanlara çok fazla zarar verildiğini, hayvanların boynuna ip bağlanması ve kulaklarının kesilmesi gibi şiddet eylemlerinin gerçekleştiğini anlatan Kütükçüler, her gün köpeklerin boynuna takılan ipleri koparmaya, ipleri çıkarmaya ve hayvanları kafesten kurtarmaya çalıştığını aktardı. Kütükçüler, "Birazcık vicdanınız varsa zarar vermeyin. Sevmek zorunda değilsiniz ama yaşam alanını paylaştığımız için hepimiz onlara saygılı olmak zorundayız." dedi.

"Vicdani yönümü rahatlatan bir sosyal etkinlik"

Edebiyat öğretmeni Dilruba Ercan da dernek olarak belediyelerle iş birliği yaparak mama yardımı, eğitim, tiyatro ve hayvan hakları konusunda çalışma yürüttüklerine dikkati çekti.

Dernek olarak besleme ve sahiplendirmenin yanı sıra hayvanlarla ilgili kalıcı işler de yapmayı amaçladıklarını vurgulayan Ercan, şunları kaydetti:

  • "40 civarındaki üyemizle çalışıyoruz. Bireysel çabalar insanı biraz zorladığından belediyeyle iş birliği yapmaya önem veriyoruz. Okullarda öğrencileri bilgilendirip duyarlı bireylerin yetişmesini istiyoruz. Barınak ve sokaklarda besleme ve kısırlaştırma yapılıyor. Amaç köpekleri barınaklara kapatmak değil, kısırlaştır, yaşat ve aldığın yere bırak politikası ile çalışıyoruz. Şehirlerimizde belediyelerin verdiği destek çok önemli. Bütün il ve ilçelerde de bunu bekliyoruz."

Askıda Kitap Projesi ile okuma alışkanlığı artırılacak
HAYAT
Askıda Kitap Projesi ile okuma alışkanlığı artırılacak

1200 yıllık çınar anıt ağaç olarak tescillendi
HAYAT
1200 yıllık çınar anıt ağaç olarak tescillendi

Adını doğaseverlerin koyduğu Saklı Mağara ilgi odağı
HAYAT
Adını doğaseverlerin koyduğu Saklı Mağara ilgi odağı
Terör bu seferErbilden vurdu

Terör bu sefer
Erbil'den vurdu

​25 yıl sonra ilk kez bir diplomatımız şehit edildi.
Faizde büyükindirim gelecek

Faizde büyük
indirim gelecek

​Yüzde 24'lük faizin yıl sonuna kadar yüzde 17'ye çekilmesi bekleniyor.
Allah belanızı versin

Allah belanızı versin

​Tunceli'de katledilen Nupelda ile Ayaz, PKK'nın ne ilk ne de son kurbanı.
Emniyet Genel<br>Müdürü değişti

Emniyet Genel
Müdürü değişti

Emniyet Genel Müdürlüğü görevine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.
FETÖ'nün 10 taktiği

FETÖ'nün 10 taktiği

​FETÖ'nün sosyal medyada kullandığı yöntem ve taktikler deşifre edildi.
Hatadan geri dönün

Hatadan geri dönün

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki.
Askıya aldılar!

Askıya aldılar!

Pentagon, S-400 satın alan Türkiye'yi programdan çıkardı.
PKK çaresizlik içinde

PKK çaresizlik içinde

TSK son operasyonlarla örgüte Irak'ın kuzeyini dar etti.

2 bin aile taşınacak

2 bin aile taşınacak

​Hükümet risk altındaki 6 il için harekete geçti.
Poz verdiği yere<br>1 şehit daha eklendi!

Poz verdiği yere
1 şehit daha eklendi!

ABD Büyükelçisi geçtiğimiz hafta 'şehit diplomatlar' duvarının önündeydi.
25 yıl sonra aynı acı

25 yıl sonra aynı acı

​1994 yılından bu yana ilk kez Türk diplomat şehit edildi.
Konsolosluk çalışanlarına saldırı

Konsolosluk çalışanlarına saldırı

​Erbil'de restorana düzenlenen silahlı saldırıda bir diplomat şehit oldu.
Girişimlerimiz sürüyor

Girişimlerimiz sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erbil'deki saldırıya ilişkin açıklama.
Veri tabanında<br>'sızıntı' var!

Veri tabanında
'sızıntı' var!

FaceApp'in veri tabanı ne kadar güvenli?
Dink <br>davasında karar

Dink
davasında karar

3 sanık hakkında verilen cezalar belli oldu.
İşgale kalkışan<br> hainlere ceza yağdı

İşgale kalkışan
hainlere ceza yağdı

Atatürk Havalimanı ve İBB davalarında karar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.