Hayat Çocuğa sanatsal dokunuş

Çocuğa  sanatsal dokunuş

Sanat Gezileri çocukları farklı sanat dallarıyla tanıştırmak için hazırlanmış beş kitaptan oluşan bir set. Geleneksel sanat dallarını anlatın kitabın yazarı Serap Mamati Eratlı Resimler ise Saadet Ceylan’ın fırçasından.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sanat Gezileri
Sanat Gezileri

SEVİNÇ ŞAHİN

Hayatı sadece sayısal çerçeveden görenlerin hakimiyetinin olduğu içinde yaşadığımız şu dünya, acıyla hemhal bir dünya olmaktan kurtulamıyor. Kalbi sanatın sihirli dokunuşuyla zarâfet, sevgi ve iyilikle dolmamış insanlar, bugün dünyanın kaderinde söz sahibi olan insanlar ve kalplerindeki katılığı tüm dünyaya yaymaya çalışıyorlar.

Çocuklarımızı sanatla hemhal yetiştirmek, geleceğimize, bu kocamış dünyamızın geleceğine yapacağımız en olumlu katkı olacaktır. Ellerine vereceğimiz o sanat malzemeleriyle dünyanın yeniden şekillenmesine yardımcı olacaklardır. İnce bir zevke, derin bir anlayışa ve keskin bir zekaya sahip olmalarını kolaylaştıracak daha doğrusu mümkün kılacak tek şey olan sanatın, onların hayatlarının bir parçası, doğal bir unsuru haline gelmesi için çaba sarf etmek biz yetişkinlerin en önemli görevidir. Bu önemli görevde size yardımcı olacak bir kitap setiyle tanıştıracağım sizi: Sanat Gezileri.

HER DALDA BİLGİ

Sanat Gezileri kitap seti, tam beş kitaptan oluşuyor. Erdem Çocuk’tan çıkan eserin yazarı Serap Mamati Eratlı, resimleyen Saadet Ceylan. Her bir kitap, içerik olarak ele aldığı sanat dalına dair bilgileri, bu sanat dallarında haklı bir üne sahip olmuş ustaların ağzından veriyor. Kitabımızın kahramanı Ahmet, sanata ilgisi olan bir çocuk. Şanslı bir çocuk ki, ailesi onun bu ilgisinin farkında ve onun birçok sanat dalını tanıması, bilgilenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

Eserde sırasıyla ebru, hat, minyatür, kat’ı ve tezhip sanatları anlatılıyor. Kitapların son sayfaları, Ahmet’in tanışıp bilgi aldığı sanatkârların yaşamlarına dair bilgiler ve bu sanatların icrasında kullanılan malzemelerin neler olduğuna ayrılmış. Birinci kitapta ebru sanatının ustalarından Hikmet Barutçugil, ikinci kitapta hat sanatının ustalarından ve kahramanımız Ahmet’in babası Faruk Eratlı, üçüncü kitapta minyatür sanatının ustalarından Nilgün Gencer, dördüncü kitapta kat’ı sanatının ustalarından Dürdane Ünver ve beşinci kitapta da tezhip sanatının ustalarından Münevver Üçer, ilgili oldukları sanatlar hakkında temel bilgiler veriyorlar.

Bu saydığımız sanatlar “Geleneksel Türk Sanatları” ın birer kolu. Elbette “sanat” sadece bu kitaplarda anlatılan beş sanatla sınırlı değil. Bu beş sanat dalının dışında resim, kaligrafi, kolaj, rölyef, heykel, grafik, grafiti, müzik ve sinema vb. birçok sanatı dalı daha var. Belki ileride bu sanatlarla ilgili de bir set hazırlar Erdem Yayınları.

Bu beş kitaplık set içerik olarak o sanatı tam anlamıyla tanımak için yeterli mi, diye soranlara cevabım elbette ki “hayır” olacak. Ama bu ebattaki bir eserin el verdiği kadar yeterli olmuş. Belki bazı konularda daha açıklayıcı olması için birkaç cümle daha eklenebilirdi. Ama şu var ki, bu kitaplar ilginin ve merakın kapısını aralamaya yetecektir. Çizimlerine gelince, çizerimizin eline sağlık. Sadece şunu söylemek istiyorum; seti gördüğümde, her kitabın içindeki çizimlerin o kitabın ele aldığı sanat dalını yansıtan farklı çizimleri olacağını beklemiştim doğrusu.

Çocuklarımız için sanata dair daha fazla eseri raflarda görme temennisiyle keyifli okumalar dilerim.

Abone Ol Google News
İmamoğlunu tehdit ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı tutuklandı

İmamoğlu'nu tehdit ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı tutuklandı

Terörün beli kırıldı

Terörün beli kırıldı

Yılbaşından itibaren 22 bin operasyon gerçekleşti.
Doksan altı kayıp daha

Doksan altı kayıp daha

Bakan Koca, Türkiye'nin son 24 saatini açıkladı.
Sigara içenler dikkat!

Sigara içenler dikkat!

​Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara uyardı.
90 bini aştı

90 bini aştı

​Dünya genelindeki ölüm bilançosu kritik seviyelerde.
Peş peşe <br>boğazdan geçtiler

Peş peşe
boğazdan geçtiler

​Yaklaşık 1,5 saatte Karadeniz'e açıldılar.
'Çocuklarım aç' diyen anneyi buldu

'Çocuklarım aç' diyen anneyi buldu

Vali Yerlikaya önce görüştü sonra da yardım gönderdi.
Dışarı çıkanlar yandı

Dışarı çıkanlar yandı

​Bakanlığın an be an takip edeceği uygulama başladı.
Sahtekar pazarcılara<br>ceza üstüne ceza

Sahtekar pazarcılara
ceza üstüne ceza

​Vatandaş nasıl olsa seçemiyor diye poşetleri çürükle doldurdular.
Boğazı düğümlendi<br>gözleri doldu

Boğazı düğümlendi
gözleri doldu

​Paris Belediye Başkan Yardımcısı, ölüme terk edilen yaşlıları anlattı.
Bizi istemeyenler şimdi alkışlıyor

Bizi istemeyenler şimdi alkışlıyor

​İngiltere'nin sağlık sistemi göçmen doktorlarla ayakta duruyor.
Polis her yerde onu arıyor

Polis her yerde onu arıyor

Apartmanda panik: Elindeki sıvıyı her yere sürdü.
Siyahiler ölüyor

Siyahiler ölüyor

ABD'de Kovid-19'dan ölümlerindeki siyahi çoğunluk dikkati çekiyor.
Kadıköylüler durmuyor

Kadıköylüler durmuyor

Sahil şeridi yasaklanınca kendilerini Bağdat Caddesi'ne attılar.
Dünya yıldızları <br>ortada kaldı

Dünya yıldızları
ortada kaldı

İstedikleri sözleşmeleri öneren hiçbir kulüp yok.
Aklın varsa çıkma

Aklın varsa çıkma

​Koronavirüsten ölmeden önce arkadaşına gönderdiği son mesaj.
Bedava maske dağıtımı başlıyor

Bedava maske dağıtımı başlıyor

​Sağlık Bakanlığı eczacılarla anlaştı, maskeler kodla alınacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.