Hayat Denizin ötesinden figürler

Denizin ötesinden figürler

Denizcilik konusundaki uzmanlığını tablolara yansıtan İtalyan ressam Lorenzo Mariotti’nin 33 yağlı boya eserden oluşan “Deniz ve Ötesi” isimli kişisel sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Denize ait her şeyi günlük yaşamdan enstantaneler ile sunarak, sanatseverleri farklı bir bakış açısı yakalamaya davet eden Mariotti, Eserlerini çocuklarını düşünerek çizdiğini söylüyor ve çocuklarının da kendisinin resim çizerken izleyerek büyüdüklerini dile getiriyor.

Abone Ol Google News
Dilber Dural Yeni Şafak
Denizin ötesinden figürler
“Deniz ve Ötesi” sergisi

Denizcilik konusundaki uzmanlığını tablolara yansıtan İtalyan ressam Lorenzo Mariotti’nin 33 yağlı boya eserden oluşan “Deniz ve Ötesi” sergisi geçtiğimiz günlerde Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı. Sergi 11 Eylül’e kadar sanatsever ziyaretçilerini bekliyor. Mimariden manzaraya, natürmorttan portreye kadar geniş yelpazede üretim yapan sanatçı, eserlerini Türkiye’de ilk kez sanatseverler ile buluşturdu. 1998 yılında İtalyan Donanması’na ait Amerigo Vespucci gemisinde görev yaparken İstanbul’a gelen Mariotti, ikinci kez İstanbul’a geldiği için çok şanslı olduğunu dile getiriyor ve “İstanbul benim için olağanüstü ve eşsiz bir şehir” diyor. İstanbul’dan etkilendiğini, boğazı ve şehrin genel atmosferini çok beğendiğini söylüyor ve renklerinin çok etkileyici olduğunu ifade ediyor. Yağlı boya eserleriyle deniz tutkunlarını farklı deneyimlere ortak eden Mariotti’nin eserlerinde tarihi fırkateynler, gemilerin yanı sıra bir tayfanın ellerine doladığı halattan açıktaki savaş gemisine bir kayıktan meraklı gözlerle bakan çocuklara kadar denize dair her şey yer buluyor. Mariotti’nin incelikle işlediği tablolara, İtalya’nın tarihi bölgelerindeki heykel ve yapılara denizi simgeleyen objelerin kattığı güzellik de günlük hayattan enstantaneler ile yansıyor. Mariotti, ayrıca sergide yer alan eserlerinin kendisinin tutkularını yansıtan üç ana konuda toplandığını ve bunların denizcilik, mimari ve botanik olduğunu söylüyor.

KENDİ RESMİNE ÖDEME YAPARAK GERİ ALMIŞ

Sergiyi gezerken Mariotti’nin eserlerinde çocuklarından yansımalarda görüyoruz. İki çocuğunun kendi küçük aile teknelerinde yer aldığı eseri Mariotti aslında satmış ama çocukları yer aldığı için eşi geri almak istemiş ve kendi resmine tekrar ödeme yaparak geri almış. Mariotti, “Dolayısıyla siz burada çocuklarımın resmini görüyorsunuz ama aslında bütün resimlerimde çocuklarım var” diyor. Eserlerini çocuklarını düşünerek çizdiğini söylüyor ve çocuklarının da kendisinin resim çizerken izleyerek büyüdüklerini dile getiriyor. Mariotti, “Çizdiğim her resim çocuklarımı yansıtıyor biraz ve onun için anlamı büyük” diyor.

OTOPARKTAN KULEYE

Eski FİAT fabrikasını da fırçalarına yansıtan Mariotti, otoparklarda arabaların terasa dönerek çıktığı deneme sürüşü için yapılan bir alanı da resmetmiş. Bir diğer eserinde ise, İtalya’nın Torino şehrinin simgesi olan, Mole Antonelliana adlı kuleyi resmetmiş. Kule aslında dini bir yapı olarak başlamış ama o şekilde devam etmemiş. Çatının yapısının hesaplamak için bir matematikçi gibi çalışmış. Şehre enterasan bir yapı veren kule, şu an Sinema Müzesi olarak kullanılıyor. Eserlerinde Mısır’a dair imgelerde bulunan Mariotti’ye bu durumu sorduğumuzda, ilgi alanlarından bir tanesinin mimari olduğunu açıklıyor. Mariotti, “Gördüğünüz o eserler yapıldıkları dönemlerde Mısır’dan getirilmiş parçalar. Mimari açıdan farklı bir anlam katması düşüncesi ile olmuş. O düşünceler artık günümüze gelmemiş ama biz şu an sadece onların güzelliklerini görüyoruz ve onun için vurguluyoruz” diyor.

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin
Dünya

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin "üçüncü derece sıcaklık" uyarısı yapıldı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansınca (UKHSA) yayımlanan üçüncü derece sıcaklık uyarısı 14 Ağustos'a kadar sürecek. Ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklığın 35 santigrat dereceye çıkması bekleniyor.
Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi
Hayat

Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi

Robert Koch Enstitüsü (RKI), Almanya’da 4 yaşındaki bir çocukta maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Dünyada hızla artan maymun çiçeği virüsü Almanya’da çocuklara da sıçradı. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, Pforzheim kentinde enfekte olan 2 yetişkin ile yaşayan 4 yaşındaki bir kız çocuğunda maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği bildirildi

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi
Dünya

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,6 azalarak beklenenden az düşüş gösterirken, birim emek maliyeti yüzde 10,8 artarak beklentileri aştı. ABD Çalışma Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ilişkin tarım dışı iş gücü verimliliği ve birim emek maliyeti verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4,6 azaldı. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 4,7 azalması yönündeydi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.