Hayat Dil farklı olsa da kültürler aynı

Dil farklı olsa da kültürler aynı

Bugün sona eren Uluslararası Dergi Fuarı’nda, Balkanlar başta olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu’dan 20 ülkeden 305 dergi konuk edildi. Çoğu kendi dillerinde yayın yapan dergilerin ülkemizdeki dergilerle ortak noktası kültürel yakınlık.

İlker Nuri Öztürk Yeni Şafak
Türkiye Dergiler Birliği Derneği tarafından Sirkeci Tren Garı'nda düzenlenen 'Uluslararası Dergi Fuarı' bugün sona eriyor. 20 ülkeden 305 derginin yer aldığı fuar yurt dışından konuklarını da ağırladı. Bu dergilerin büyük çoğunluğu Balkan bölgesinde. Bosna, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan'ın yanı sıra Almanya, Hollanda, Mısır, Kosova, Hindistan, İran ve Filistin'de yayınlanan dergiler bu yıl fuarın 'yabancı konukları'ydı. Biz de yüzü Türkiye'ye dönük bu dergilerin hikâyesini konuştuk.

SESİMİZ SIRBİSTAN'DA DUYULSUN

Sırbistan'da Arnavutça yayın yapan kültür, maneviyat ve edebiyat dergisi Freskija, serinlik anlamına geliyor ve her yıl Ramazan Ayı'ndan evvel yılda bir kez okurla buluşuyor. Güney Sırbistan'ın Müslüman olan tek bölgesinde çıkan derginin, ihtiyaçtan dolayı çıkmaya başladığını belirten editör Muhammed Tahiri, “Dituria (İlim) Derneği işbirliğiyle gençleri sosyal hayata dahil edebilmek için kurs ve kamp çalışmalarımız oluyordu. Buna dergiyi de ekledik. Kendi değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Türkiye'de gördüğümüz ilgi gayet iyi, insanlar tanımak istiyor. Sırbistan'da üzerimizde politik baskı var. Çeşitli sorunlar yaşanıyor. Haklar konusunda ve genel planlamalarda yok sayılıyoruz” diyor.

PIRILTI'DAN HOLLANDA'YA

Hollanda'da "Pırıltı" adlı dergi ise Mart 2014'ten beri yayında. Kültür sanat, kişisel gelişim ve edebiyatla ilgili metinleri barındıran dergi, üç ayda bir yayınlanıyor. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sinan Şimşek, derginin isminin, “Düşünürken aklımıza gelen fikrin yaktığı pırıltı”dan geldiğini söylüyor. Eksikleri kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Şimşek, dergiye olan ilginin günden güne arttığını söylüyor.

ALMANYA'DA DÖRT DERGİ BİRDEN

Sabah Ülkesi, Perspektif, Yeni Dergi ve Gökkuşağı dergileri ise siyaset, edebiyat, haber-yorum ve çocuk alanlarında yayın yapıyor. Almanya'da yayına devam eden dergiler, Avusturya, İsviçre, Hollanda gibi birçok çevre ülkeye de ulaşıyor. Gökkuşağı dergisi Yayın Yönetmeni Aişe Akova, “Almanya'daki 4. nesile dini, dili, kültürümüzü unutturmamak için çabalıyoruz” diyor. Yeni Dergi ise her sayısında göçü farklı açılardan ele alan dosyalarını kapağına taşıyor. Bugüne kadar göçü, müzik, sosyal medya, kadın ve şehir konularında ele alan derginin Yayın Yönetmeni ise Alaattin Diker, hayatı edebiyat ve sanat üzerinden ele aldıklarını söylüyor.BAŞKA DÖRT DİLE ÇIKTI


Yayın hayatında ilk yılını dolduran Başka, Türkiye Dergi Fuarı'na ikinci kez katılıyor. Edebiyat ve kültür alanında Bosna'nın nabzını tutan derginin Genel Yayın Yönetmeni Enes Güler, derginin çıkış amacını şöyle açıklıyor: “Balkanlar'a karşı beslenen romantik hislere, orada yaşayan gençler olarak farklı bir bakış açısı getirmek istedik. Edebiyat ve sanat sınırların ötesindedir. Bosna özelinde Balkanlar'da yaşayan insanlara siyaset ve akademi dışında, farklı bir yoldan ulaşmaya çalışıyoruz. Sanat; siyaset ve akademi gibi tek boyutlu değil” diyor. Dergi dördüncü sayısında Türkçe, Arnavutça, Boşnakça ve İngilizce dillerinde yayımladı.

ESKİ BİR BEHAR

1900 yılında Saraybosna'da çıkmaya başlayan Behar; kültür, edebiyat, tarih ve dini alanlarda faaliyet gösteriyor. Behar'ın en önemli özelliği, Bosna'da çıkan en eski ve tek dergi olması. Fuarın canlı ve renkli geçtiğine değinen Jasmin Gobeljic, “Behar, kültürümüzü canlı tutmaya çalışıyor” diyor.İRAN'IN DASTAN SESİ


Ehsan Lotfi ile Arash Sadegh Beigi yönetiminde çıkan Dastan ise 2010'dan beri İran'da yayına devam ediyor. Dergi kültür, sanat, gezi ve edebiyat alanında yayın yapıyor. Orhan Pamuk, Yekta Kopan, Orhan Veli, Yaşar Kemal'in çeviri metinlerini yayınlayan dergi, kültür sahasına ciddiyet getirmeyi hedefliyor. Dastan, kapak fotoğraflarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Karadağ'dan 'Evliya', Almanya'dan 'Der Wisch', Makedonya'dan 'Köprü' dergileri de fuarın konuğu oldular.
Poz verdiği yere1 şehit daha eklendi!

Poz verdiği yere
1 şehit daha eklendi!

ABD Büyükelçisi geçtiğimiz hafta 'şehit diplomatlar' duvarının önündeydi.
25 yıl sonra aynı acı

25 yıl sonra aynı acı

​1994 yılından bu yana ilk kez Türk diplomat şehit edildi.
Konsolosluk çalışanlarına saldırı

Konsolosluk çalışanlarına saldırı

​Erbil'de restorana düzenlenen silahlı saldırıda ölü ve yaralılar var.
Girişimlerimiz sürüyor

Girişimlerimiz sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erbil'deki saldırıya ilişkin açıklama.
2 bin aile taşınacak

2 bin aile taşınacak

​Hükümet risk altındaki 6 il için harekete geçti.
Veri tabanında<br>'sızıntı' var!

Veri tabanında
'sızıntı' var!

FaceApp'in veri tabanı ne kadar güvenli?
Dink <br>davasında karar

Dink
davasında karar

3 sanık hakkında verilen cezalar belli oldu.
İşgale kalkışan<br> hainlere ceza yağdı

İşgale kalkışan
hainlere ceza yağdı

Atatürk Havalimanı ve İBB davalarında karar.

Biyometrik güvenlik tehlikede

Biyometrik güvenlik tehlikede

​FaceApp uygulaması çok ciddi güvenlik zafiyetleri getirebilir.
Kabe yollarına<br>bisikletle varsak

Kabe yollarına
bisikletle varsak

Pedallarını ​İngiltere'den Kabe'ye döndüren grupla buluştuk.
'Veliler seni istemiyor'

'Veliler seni istemiyor'

Başörtülü öğretmen, anaokulundan bu sözlerle kovuldu.
HDP'li başkana<br>soruşturma

HDP'li başkana
soruşturma

​AK Partili belediyelerin talebini reddederek başka illerdeki HDP'lilere yardım göndermiş.
Enerjide<br>hedef Romanya!

Enerjide
hedef Romanya!

Yaptırım tehdidine karşı 'diyalog' dönemi başlayacak.
İki şehit<br>tek kare

İki şehit
tek kare

Ayaz çocuk ve Şehit Karaman fotoğraf çekilmiş.
Cevap kağıtları erişime açıldı

Cevap kağıtları erişime açıldı

​Adaylar 10 gün süreyle cevap anahtarları ve kağıtlarına bakabilecek.
9 gün tatil çağrısı

9 gün tatil çağrısı

Kurban Bayramı için de beklenti içine girdiler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.