Hayat Doğanınritmi Ege duraklarında

Doğanın ritmi Ege duraklarında

Gezi yazarı Melih Uslu bizi bu kez Ege âşıkları Çetin Altan’ın, Halikarnas Balıkçısı’nın, Azra Erhat’ın peşinden az bilinen koylara, köy pazarlarına götürüp, yavaş akan zamanın içine çekiyor. Gezmek isteyenler için Ege’nin birbirinden güzel duraklarını bir araya getiriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Köyceğiz
Köyceğiz

Fethiye, Dalyan, Köyceğiz, Ekincik, Akyaka, Marmaris, Selimiye, Bozburun, Söğüt, Rodos, Datça, Bodrum, Muğla, Çomakdağ… Doğanın muhteşem ritmini öğreten bir köy veya yosun kokulu bir adada yaşamanın nasıl bir şey olacağını hayal etmeyen var mı? Gezi yazarı Melih Uslu bizi bu kez Ege âşıkları Çetin Altan’ın, Halikarnas Balıkçısı’nın, Azra Erhat’ın peşinden az bilinen koylara, köy pazarlarına götürüp, yavaş akan zamanın içine çekiyor. Ege’yi Gör ve Yaşa, bir gezi rehberinden ziyade son sözü hep doğanın söylediği bir yaşam deneyimi… Mavinin yeşile kavuştuğu denizin, badem, portakal, limon ve zeytin ağaçlarıyla bezeli çayırlara yayılmış koyun ve oğlak sürülerinin, kekik kokusunun daveti var bu sayfaların içinde…

KENDİNİ DİNLEMEK İSTEYEN DALYAN’A

Uslu, “Zaman, deniz ile göl arasında bir labirent oluşturan su gibi durağan burda. Ne zaman şehrin karmaşasından uzaklaşıp kendimi dinlemek istesem, soluğu Dalyan’da alırım” diyor ve devam ediyor: “Gölü, denize, yeşili mavye bağlayan Dalyan Kanalı’nda bir rüya alêmine açılırız birlikte. İrili ufaklı teknelerin sıralandığı minik limandan uzaklaştıkça evler küçülür küçülür ve nihayetinde görünmez olur. Bir süre sonra insan göznün görebileceği her açı, betondan ve otomobilden uzaklaşır. Bana sorarsanız günümüzün büyük şehir insanı için en büyük lüks budur.”

İYİ Kİ KÖYCEĞİZ VAR

Uslu Köyceğiz’i anlatmaya ‘İyi ki Köyceğiz var’ diyerek başlıyor. Sürprizlerle dolu bir coğrafyanın kıyısına yerleşmiş bu kasaba Ege’nin en batısında yer alıyor ve kıyıları denizden 10 km içeride yer alan Köyceğiz Gölü, Caretta carettaların sığınağı İztuzu kumsallarından denize açılıyor.

REKLAM

Datça Yarımadası nadir görülen bitki türleri açısından da zengin. Türkiye’deki 154 tür yabani orkidenin önemli bölümü burada yetişiyor. Uslu, Datça limanındaki renkli teknelerin sıralandığı minicik koyuyla dikkat çektiğini hatırlatıyor. Bölge, doğa sporlarına meraklı olanlar için mutluluk bahçeleri vaat ediyor. Deniz kıyısını tercih edenler için de Hayıtbükü, Palamutbükübaşta olmak üzere koyalrı öneriyor.

MARMARİS’E UĞRAMADAN OLMAZ

Ege’ye gitmişken Marmaris’e uğramamak olmaz. 16 kilometrelik kesintsiz bir sahile sahip Marmaris’in güzelliklerini saymakla bitiremiyor Uslu. Marmaris kalesi’nin bir arkeoloji müzesi işlevine sahip olduğunun da altını çiziyor. Marmaris yelkenli turizmi için de çok doğru bir yer. Uslu, Marmaris’te karadan da mavi yolculuk yapılabileceğini hatırlatıyor. İlçenin güneyine doğru uuzanan Bozburun Yarımadası’nın kıyılarını birleştiren rota muhteşem manzaralar vaat ediyor.

Ege'yi Gör ve Yaşa

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.