Hayat El emekleri s-ticarette

El emekleri s-ticarette

Dünyada ve Türkiye’de ticaretin seyri değişiyor. Sosyal medya hesapları sadece iletişim, fotoğraf paylaşımı, haber takibi için kullanılmıyor artık. S-ticarette en çok satışı, yüzde 60 oranında kadınlar yapıyor. Sosyal medya, kadınların el emekleri için iyi vitrin özelliği taşıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sosyal medyadan ürün tavsiyesi veya değerlendirmesi kullanıcıların alım oranlarını doğrudan etkiliyor.
Sosyal medyadan ürün tavsiyesi veya değerlendirmesi kullanıcıların alım oranlarını doğrudan etkiliyor.

Türkiye’de 2019 yılında 11,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan e-ticarete karşılık, sosyal medya platformlarının ağırlık kazanmasıyla 15 yıl önce hayatımıza dahil olan sosyal ticaret ya da diğer bir adıyla s-ticaret de dünyada 60 milyar dolar pazar payına ulaştı. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, s-ticarette satış yapanların yüzde 60’ı kadın. Bu tablo kadınların el emeklerini değerlendirebilecekleri bir vitrin olarak sosyal medyayı işaret ediyor.

EN ÇOK SEYAHAT VE MODA ARANIYOR

Türkiye’de internete erişim oranı yüzde 87,9’a ulaşırken, günümüzün yaklaşık 4 saatini internette bunun 3 saatini ise sosyal medyada geçiriyoruz. Türkiye’de yaklaşık 59.3 milyon internet ve 52 milyon sosyal medya kullanıcısı var. 52 milyon sosyal medya kullanıcısının 44 milyonu mobil cihazlar ile sosyal medyaya bağlanmayı tercih ediyor. Türkiye, sosyal medya kullanımında dünyada 13’üncü sırada. İnternette de en çok vakit harcadığımız sosyal medya mecralarının ilk sırasında Youtube, daha sonra Instagram, WhatsApp, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesapları geliyor.

2000’lerin başından itibaren hayatımıza giren e-ticaret, 2019 yılında Türkiye’de 11,5 milyar dolar hacme, internet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı da 39,3 milyona ulaştı. İnternetten en çok seyahat, elektronik, moda ve güzellik, oyuncak ve hobi ürünleri alıyoruz. Sosyal medyanın hayatımıza dahil olduğu 2005 yılından itibaren de s-ticaret kavramı gelişmeye başladı. Dünyada 2011 yılında 5 milyar dolar büyüklüğe sahip pazar bugün 60 milyar dolara ulaşırken, 2021 yılında 166 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Pazarın bu kadar büyümesindeki en büyük rolü ise akıllı telefonların kullanım oranındaki artış oynuyor. Bir anlamda mobil internet kullanımı hem e-ticareti hem de s-ticareti büyütüyor.

TOPLAMDA 1 MİLYON KİŞİ

Sosyal medyadan ürün tavsiyesi veya değerlendirmesi kullanıcıların alım oranlarını doğrudan etkiliyor ve tüketicilerin neredeyse yüzde 80’inin satın alma kararlarında sosyal medya etkili. Sosyal medya satın alımlarda bu kadar etkili olunca sosyal medyadan satış yapanların sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’de herhangi bir sosyal medya üzerinden satış yapanların sayısı 1 milyonun üzerinde ve bunun da yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. Yapılan satışların yüzde 86’sı ürün, yüzde 14’ü ise hizmet temelli. Mezo Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, s-ticaret yapanların yüzde 60’ının kadın olduğunu belirtirken, en çok satış yapılan mecranın instagram olduğunu ve çalışan kadınların da ek iş olarak el emeği ürünlerini sosyal medyada satışa sunduğunu sözlerine ekliyor.

“Son yıllarda sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. Sadece resim paylaşmak, yorum yapmak ya da müzik dinlemek için sosyal medya hesaplarını kullanmıyoruz. Artık ticarette de bu mecralar üzerinden yapılıyor. Özellikle girişimciler, el emeği ürünlerini satmak ya da esnaflar için yeni müşterilere ulaşmak için doğru bir adres olan s-ticarette satış yapanların yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde, kadınlarımızın işgücüne katılım oranı 2019 Kasım yüzde 31’di ve ne yazık ki 2018 yılında da bu rakam aynı idi. Kadınların işgücüne katılım oranını arttırmak istiyorsak s-ticaret, kadınların iş hayatında var olmaları için büyük bir olanak sağlıyor.” diyen Garakhanova, s-ticaretin kadınların kullanmadıkları ikinci el giysi, ayakkabı satışı için de bir fırsat oluşturduğunu söylüyor.

Aynı zamanda s-ticaretin yurt dışına satışa da imkan verdiğini belirten Dr. Nabat Garakhanova, sosyal medyada aktif bir hesabı bulunan her kadının kıyafetten yemeğe kadar istedikleri her ürünün dünyanın en uç noktasına satabileceklerini de ifade ederek kadınları internetin imkanlarından yararlanıp girişimci olmaya davet ediyor.

Abone Ol Google News
Bu da İsveç vefasızlığı!

Bu da İsveç 'vefa'sızlığı!

​Belediye 92 yaşındaki kadının alışveriş poşetlerini parayla taşıyor
Maskeler takıldı

Maskeler takıldı

TBMM Genel Kurulu yine bir ilke sahne oldu.
Utanç yazısı kaldırıldı

Utanç yazısı kaldırıldı

Sağlıkçılara asansörü yasaklamaya kalkan yönetim özür diledi.
Milyonlar soruyor:<br>Kim bu yarbay?

Milyonlar soruyor:
Kim bu yarbay?

Polis memuruna "​Maaşın kaç, ederin kaç para senin" diye bağırdı.
Başka seçenek bırakmadılar

Başka seçenek bırakmadılar

​İzmirlilerin hıncahınç doldurduğu caddeye polis indi.
'Milyonlarca insan bu halde...'

'Milyonlarca insan bu halde...'

​ABD'de koronavirüs nedeniyle işsiz sayısı 20 milyonu bulabilir.
Test sonucu geldi

Test sonucu geldi

Evinde tedavi gören Terim'in sonucu açıklandı.
Burhan amcadan güzel haber var

Burhan amcadan güzel haber var

​Doktorlar yakından ilgileniyor, sağlık durumu iyi.
Süt, ekmek, silah...

Süt, ekmek, silah...

​ABD'liler salgında akın akın silah almaya koştu.
11 İranlı vekil daha yakalandı

11 İranlı vekil daha yakalandı

​Tam da Sağlık Bakanı'nın "Mayısta kurtuluyoruz" dediği gün.
Son noktayı koydu

Son noktayı koydu

'​Önce ölüme yatırdılar sonra da etrafında dans ettiler!'
Günde 500 lira<br>kazanıyorlar

Günde 500 lira
kazanıyorlar

​Pazarcılar yasak dinlemiyor tanesi 5 liradan tezgahına koyuyor.
Sokağa atana ceza

Sokağa atana ceza

​Koronavirüs ile mücadelede tehlike oluşturuyordu.
Herkesi ilgilendiriyor

Herkesi ilgilendiriyor

Bakan Pakdemirli'den baraj doluluk oranlarıyla ilgili açıklama.
Sanki biliyorlardı

Sanki biliyorlardı

Virüse hazırlıksız yakalanmayan tek Avrupa ülkesi Finlandiya...
Faiz yasal değil

Faiz yasal değil

​Kredi çeken milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor.
Trakya'daki ilk karantina bölgesi

Trakya'daki ilk karantina bölgesi

​Köyde 2 kişide koronavirüs pozitif çıktı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.