|

Dünyanın en büyük küpünü yapacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim görevlisi Ergün Arda, Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde, 5 buçuk metre boyunda küp yapmak için çalışmalara başladı.

Yeni Şafak
13:06 - 27/08/2018 Pazartesi
Güncelleme: 13:12 - 27/08/2018 Pazartesi
AA
5 buçuk metre boyundaki küp tamamlanırsa Çin'deki 5 metre yüksekliğindeki küpün unvanını elinden alacak.
5 buçuk metre boyundaki küp tamamlanırsa Çin'deki 5 metre yüksekliğindeki küpün unvanını elinden alacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim görevlisi Ergün Arda, Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde, 5 buçuk metre yüksekliğinde küp yapmayı hedefliyor.

Kınık'ta 2012 yılında, 3 tona yakın çamur ve 2 ton civarında odun kullanarak 3 buçuk metre yüksekliğinde, 175 santimetre çapında ve bir buçuk ton ağırlığında küp yapan Arda, 5 buçuk metrelik küple Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor.

Köye aşık oldu

Arda, Mimar Sinan Üniversitesi'nde öğrenciyken çömlekçi köyü olarak bilinen Kınık'a geldiğini belirterek, "Ben henüz birinci sınıftaydım. Bu köyün gerçekten benim için büyük bir önemi var. İkinci köyüm olarak değerlendiriyorum burasını. Köye aşık oldum, buradaki insanları çok sevdim ve burada staj yapmaya geldim" dedi.

Yapmak zor değil

Çin'de 5 metre yüksekliğinde yekpare bir küp olduğunun bilindiğini kaydeden Arda, şöyle devam etti: "5 buçuk metre yaparsak dünyanın en büyük küpünü yapmış oluruz. Böyle bir küpü yapmak aslında çok zor değil. Temel bazı belli başlı malzemelere ihtiyacımız var. Bu malzemeler de ekonomik değeri yüksek malzemeler değil. Demirden bir konstrüksiyon yapılacak, kapalı bir mekan oluşturulacak. Çalışırken küp ani ısı değişikliklerine bağlı kalmayacak. Burası 800 rakım, harika bir ortam var."

#Bilecik
#çömlek
#Kınık
#Küp
6 yıl önce