HayatEy Kudüs

Ey Kudüs...

İlk kez 1972 yılında yayınlanan ve o günden sonra kült esere dönüşen “Kudüs... Ey Kudüs” Türkçe yeni baskısıyla raflarda. Kitap, Kudüs ve Filistin meselesine kafa yoran okuyucuyla dikkat çekici bilgiler paylaşıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Ey Kudüs...
Ey Kudüs...

Sernur Yassıkaya

Birkaç hafta önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı bir konuşmada, İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin’de inşa ettiği yasa dışı yerleşimlerden hiçbir koşul altında çekilmeyeceğini ilan etti. Netanyahu’dan birkaç gün sonra hükümetteki koalisyon ortağı aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi lideri ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett daha da ileri giderek “bir Filistin devleti asla kurulamayacak” iddiasını dile getirdi. Hem Netanyahu’nun hem de Bennett’in sözleri aslında Filistin topraklarının Birleşmiş Milletler tarafından paylaştırılması öncesi ve sonrasında şiddeti tek çözüm gören İrgun terör örgütünün hedefleri ile paralellik arz ediyor. İrgun’u yöneten kişinin daha sonra İsrail başbakanlığı yapacak Menachem Begin olduğunu bilmek İsrail siyaseti içindeki radikal damarı anlamak açısından önemli. İrgun, Akka’dan Amman’a, Herman dağından Süveyş kanalına uzanan bir Yahudi devleti kurma hedefini güden bir siyonist terör örgütü. Yukarıdaki örnekte de anlaşılacağı üzere İrgun’un düşünce ve hedefleri bugün İsrail siyasetinde en üst düzeyde temsil ediliyor. Bu çerçevede Filistin topraklarının, ABD’nin yoğun baskı ve tehdidi sonucu, 29 Kasım 1947’de Birleşmiş Milletler kararı ile bölünmesi sürecinde yaşanan gelişmeleri ve siyonist yapının Filistin topraklarını Yahudileştirmek amacıyla yürüttüğü askeri ve siyasi stratejiyi anlama gereği kaçınılmaz bir öncelik. “Kudüs...Ey Kudüs” bu anlamda verimli bir kaynak.

Kudüs… nEy KudüsnYaz. Larry Collins – Dominique LapierrenÇev.: Aydın EmeçnKronik Kitapn2017n608 sayfa

Larry Collins ve Dominique Lapierre’in Türkçe’ye “Kudüs… Ey Kudüs” adıyla çevrilen ve İsrail devletinin işgal altındaki Filistin topraklarında kuruluşunu anlatan eserleri yeniden Türk okuyucusuna kazandırıldı. Eser, İngiliz işgali altındaki Filistin topraklarında İsrail devletinin kuruluşunu makro olaylara ve mikro gelişmelere aynı anda odaklanarak, kişiler üzerinden yürüttüğü hikaye anlatımıyla okuyucuya sunuyor. İlk kez 1972 yılında yayınlanan kitap o günden beri Filistin’in işgal süreci ve Kudüs ekseninde yaşanan gelişmeleri anlamak adına temel eser görevi görüyor.

BATI’NIN GÜNAHININ KURBANI SEÇİLDİLER

“Kudüs… Ey Kudüs” 1947 yılının son ayları ile 1948’in ortalarına, ilk Arap-İsrail Savaşı’nın sonucunda imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar olan dönemi kapsıyor. Her ikisi de gazetecilik kökenli olan yazarlar, mesleki refrekslerini de kullanarak, konuya üçüncü bir gözle yaklaşmaya çalışırken, kimi bölümlerde kendinizi adeta bir tarihi roman ya da siyasi tarih anlatısı içinde bulabiliyorsunuz. Yazarlar, Kudüs merkezli Filistin meselesinin, yerel, bölgesel ve uluslararası aktörler tarafından nasıl kendi çıkarları için kullandığını ve de yanlış hesaplamalar, ard niyetler ile nasıl içinden çıkılamaz bir sorunlar yumağına dönüştürüldüğünü adeta saat saat, gün be gün, aydan aya gelişmeleri ele alarak inceliyorlar. Kitabın en önemli unsurlarından biri şüphesiz, söz konusu dönemin aktörlerine, henüz hayattayken ve gelişmelere ilişkin hafızaları henüz taze iken, sıcak gelişmeler ışığında, yazarlar tarafından ulaşılmış olması. Örneğin, İngiliz manda yönetiminin Filistin’deki son Yüksek Komiseri, Sir Alan Cunnigham bu isimlerden biri olarak öne çıkıyor.

Kitap, dönemin İngiliz İmparatorluğu’nun 1917’de işgal ettiği Kudüs’ün geleceğini, Balfour deklarasyonu ile nasıl ipotek ettiğine ve keyfi bir kararla, o dönem Filistin’deki toplam nüfusun yüzde 91’ini oluşturan Arap halkın fikrini dahi almadan karar verdiğini, ilerleyen yıllarda ise bu sorumsuz kararın nasıl çözümsüzlüğe sürüklendiğinin bir tefrikası. İngiliz İmparatorluğu’nun gücü 2. Dünya Savaşı sonrası zayıflayınca, onun yerine talip olan ABD’nin de kör bir politika ile siyonist stratejinin Filistin’de bir Yahudi devleti kurma planını kayıtsız şartsız destek olması ve Arapların sesine kulak asmaması da öne çıkan unsurlardan. Batı’nın kendi dışındaki coğrafyaları ve üzerindeki halkların geleceğine tıpkı bugün de olduğu gibi tek başına karar verebileceğine yönelik cüretin kurbanlarından birinin Filistin halkı olduğu kitabın ilerleyen satırlarda okunabiliyor. Yazarlar kitabın satır aralarında siyonist projenin niyetini açık ederek aslında, Filistinliler ve diğer Arap ülkeleri Birleşmiş Milletler’in 29 Kasım 1947 tarihli Filistin’in paylaşılmasına ilişkin kararı kabul etseydi, bölgede her şey daha farklı olurdu mitinin de geçerli olmadığını olamayacağını gösteriyor.

DÖNEME AİT ANEKDOTLAR

Buna karşın yazarların kitabın sayfalarında kim kurban kim gerçekte işgalci hususunda da bir kafa karışıklığı yaşadığı aşikar. Yazarlar, Filistinli Müslümanları kendi topraklarını savunan direnişçilerden ziyade, ilk fırsatta Filistin’deki Yahudileri hedef almaya and içmiş bir topluluk gibi resmetmiş. Buna karşın Haganah ya da İrgun gibi siyonist terör yapılarını kendi halklarını korumak için, kısıtlı imkanlarla mücadele eden, hatta ‘kahramanlıklar’ gösteren örgütler şeklinde tasvir edilmiş. Bu çerçevede yazarların kimi zaman siyonizme karşı duygusal bir yakınlık duydukları kitabın satırları arasında hissediliyor.

Kitapta, siyonist Yahudilerin 2. Dünya Savaşı sonrası ABD’de ihtiyaç fazlası olan savunma sanayiini nasıl binlerce parça halinde Filistin’e aktardığı, yine Çekoslavakya’dan binlerce silah ve mühimmatın nasıl Filistin’e sokulduğu gibi okuyucuyu hayrete ve düşünmeye itecek pek çok detay bulunuyor. Yine hem Arap ve hem de İsrail tarafındaki aktörlerin kişisel hikayelerine de sayfalar arasında odaklanılıyor. Filistinliler için efsanevi bir askeri lider olan ve gelecek nesiller tarafından örnek alınacak Ebu Musa yani Abdulkadir el Hüseyni’nin kitaptaki varlığı bu örneklerden sadece biri. Yine İsrail tarafında, David Ben Gurion, Golda Meir gibi siyonist stratejinin önde gelen ve daha sonraki yıllarda İsrail’i yönetecek isimlere ait tasvirler ve bilgiler de konuya ilgi duyanlar için bir hazine niteliğinde.

Sonuç olarak kitap, bölgesel ve uluslararası gündemin sıcak konularından Kudüs ve Filistin meselesine dair ufuk açıcı bir okuma imkanı sunuyor. Yazarların Filistin meselesine dair sunduğu ilginç anekdot ve bilgiler yeni okumalar için hem bir temel hem de merak kaynağı oluşturuyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.



Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.




Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.