Hayat Filistin Türkiyeyi değiştirdi, dünyayı da değiştirecek

'Filistin Türkiye'yi değiştirdi, dünyayı da değiştirecek'

İHH ile ortak çalışmalar yürüten Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı, düzenlenen bir programla açıldı. Açılışta, vakfın kurucusu Prof. El-Awaisi'nin yanı sıra İHH Başkanı Yıldırım da konuştu. 15 yıl öncesine kadar Filistinlilerin 'terörist' olarak görüldüğünü ifade eden Yıldırım, "Filistin Türkiye'yi değiştirdi, dünyayı da değiştirecek" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Filistin Türkiyeyi değiştirdi, dünyayı da değiştirecek
İHH Başkanı Yıldırım, Filistinli Prof. El-Awaisi'ye temsili bir hediye takdim etti.
İHH ile ortak çalışan Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı, Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir programla açıldı. Açılışını 70 öğrencisinin sertifika töreniyle yapan vakıf, Mescid-i Aksa ve Beytülmakdis Bölgesi hakkında Müslümanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı'nın açılış programında konuştu.

“15 yıl öncesine kadar Filistinlileri terörist olarak görürlerdi"
Türkiye'de, 15-20 yıl öncesine kadar Filistin ve Mescid-i Aksa'nın bilinmediğini hatırlatan Yıldırım, “Biz yıllar öncesinde Filistin'i tanıyan gazetecilerle, bu işe gönül vermiş insanlarla bir araya gelip bir karar aldık. Bu karar, Türkiye'deki her eve Filistin'in girmesiydi. Ve hamdolsun bugün her evde Filistin biliniyor, Mescid-i Aksa'nın önemi idrak ediliyor. Çok değil, bundan 15-20 yıl öncesine kadar, Filistinlileri terörist olarak gören bir topluluk vardı" açıklamasında bulundu.

Filistin, Türkiye'yi değiştirdi
Bugün gelinen noktada, Türkiye'nin yüzde 97.4'ünün Mavi Marmara'yı haklı bulduğunu ve İsrail'in haksızlığını kabul ettiğini belirten Yıldırım, "Filistin, Türkiye halkını tekrar İslam'la buluşturdu" ifadelerini kullandı. "Beytülmakdis, değişim ve özgürlüğü yöneten bilgidir. Filistin ve Mescid-i Aksa, Türkiye'yi değiştirdi" diyen Bülent Yıldırım, bu konuya gönül veren gençlerin de değişimin Türkiye'deki temsilcileri olacağını vurguladı.

"Kudüs, insanlığın ve iyiliğin merkezi olarak özgürleşecek" şeklinde konuşan Yıldırım, ülkemizde bulunan muhacirlere; "Başta Filistinli Araplar olmak üzere tüm muhacir kardeşlerimize şunu söylemek istiyorum: Başka bir yere değil, bize geldiniz, şeref verdiniz, Arapça'nın önemini yeniden hatırlattınız, camilerimizi doldurdunuz, bize ensar muhacir kardeşliğini hatırlattınız. Bu değişim ve iyiliğin temsilcisi oldunuz" diyerek teşekkürlerini iletti.

Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdulfettah el-Awaisi
Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdulfettah el-Awaisi

“Bu işgale karşı stratejik bir planımız yok"
Vakfın kurucusu Filistinli Prof. Dr. Abdulfettah el-Awaisi de açılışta yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin ve Mescid-i Aksa'yı yüzyıldır işgal altında tuttuğunu hatırlatarak, bu işgale karşı, elimizde hala stratejik bir plan olmamasının Müslümanlar için bir ayıp olduğunu söyledi.

El-Awaisi şöyle konuştu; "Bu kutsal topraklar, 1948 ya da 1967'den beri işgal altında değil, 1916'dan beri işgal altında. Yani tam 100 yıldır. Bu tarihten bu yana, Mescid-i Aksa'yı Yahudi işgalinden kurtarmak için, stratejik bir plan ortaya konuldu mu, ya da böyle bir planın varlığından haberiniz var mı? Aslında Peygamber Efendimiz'in, İmadüddin'in, Nureddin Zengi'nin ya da Salahaddin Eyyubi'nin böyle bir planı vardı ve Kudüs ancak bu şekilde feth edilmişti. Ancak bugünün Müslüman toplumu bundan habersiz."

"Tepki veriyoruz ama fikir üretmiyoruz"
Vakfın kurulma amacının Mescid-i Aksa'nın fethi için, ilmi alt yapıyı hazırlamak ve gelecek fetihte bunun önemine vurgu yapmak olduğunu belirten El-Awasi, vakfın İstanbul'da açılmasının sebebini ise şöyle ifade etti; "Efendimizin fethini müjdelediği iki önemli şehri birbirine bağladık. Peygamber Efendimiz, İslam ümmetini İstanbul'un ve Mescid-i Aksa'nın fethiyle müjdelemişti." Filistin konusunda tepki verildiğini ancak fikir üretilmediğini vurgulayan El-Awasi, Filistin halkının tek başına Mescid-i Aksa'yı işgalden kurtarmasının mümkün olmadığına, bunun için tüm İslam aleminin ve tüm ilim, bilim adamlarının birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.