Hayat Gövdesi evinin içinde kalan baba hatırası ağaca kıyamıyor

Gövdesi evinin içinde kalan baba hatırası ağaca kıyamıyor

Tokat'ın Niksar ilçesinde yaşayan Kemal Kaya, genişletme çalışması yaptıktan sonra gövdesinin bir bölümü evinin içinde kalan dut ağacına, binaya zarar vermeye başlamasına rağmen babasının hatırası olduğu için dokunmuyor.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Tokat'ın Niksar ilçesinde yaşayan 57 yaşındaki Kemal Kaya, gövdesinin bir bölümü genişletme çalışması yaptığı evinin içinde kalan dut ağacına, baba hatırası olduğu için kıyamıyor.

Yusuf Şah Mahallesi Bennak Sokak'ta iki katlı evi bulunan Kaya'nın babası, 42 yıl önce evin önüne dut fidanı dikti. Yaklaşık 15 yıl önce evi genişletmeye karar veren Kaya, dut ağacının da bulunduğu bölümü eve dahil etti.

Kemal Kaya

Eve zarar vermeye başladı

Babasının hassasiyeti nedeniyle Kaya, binayı ağacın kökleri duvarların içinde kalacak şekilde tasarladı. Bunun üzerine ağacın kökleri ve gövdesinin bir bölümü genişletilen evin içinde, dalları ve diğer bölümleri ise dışarıda

Aradan geçen sürede giderek genişleyen ve dalları uzayan ağaç yavaş yavaş eve zarar vermeye başlasa da Kaya baba yadigarına dokunmuyor. Pazarcılık yaparak geçimini sağlayan Kemal Kaya, yaptığı açıklamada, babası dut ağacını evin önüne diktiğinde 15 yaşında olduğunu söyledi.

Eve genişletme çalışması yaptıktan sonra ağacın içerde kaldığını aktaran Kaya, yıllardır meyve veren baba yadigarına kıyamadığını vurguladı.

Kesmek istemiyor

Babasının 1,5 yıl kadar önce vefat ettiğini anlatan Kaya, "Babam ölene kadar ben bu ağaçta budama dahi yapmadım. Babamın vefatından sonra ağacın çürüyen bazı dallarını kestim. Herkes bundan dut yiyor. Nasıl keseyim ben bunu" ifadesini kullandı.

Kaya, oldukça yaşlanan ağacın yıkılmasından korktuğunu dile getirerek "Evime zarar vermeye başladı. Yarın öbür gün mecburen keseceğim. Yıkılma tehlikesine karşı sadece fazla ağırlık yapmaması için bazı dallarını kestim, yükünü hafiflettim. Yoksa devrilirdi. Babam hep 'Oğlum, bu ağaçtan bir avuç dut yesinler yeter' diyordu" şeklinde konuştu.

Her gün tüketiyoruz: Kanserojen etkisi çıktı
FOTOĞRAF 10
Title
Uzmanlara göre bilinçsiz pekmez üretimi sağlığımızı tehdit ediyor. Prof. Dr. Semih Ötleş bu konu için şöyle bir açıklamada bulunuyor:
Title
Karbonhidratlarca zengin gıdalar yüksek sıcaklıklarda ısıtıldıklarında renkleri bildiğiniz gibi koyulaşmaktadır. Buradaki olay ürünün yapısında bulunan amino asitlerde basit şekerler olarak bilinen glükoz ve fruktozun ısı etkisiyle reaksiyona girerek bir seri renkli bileşikler meydana getirmeleridir.
Title
Bu olay esmerleşme reaksiyonları olarak bilinmektedir. Esmerleşme reaksiyonları bazen üretim için istenen reaksiyonlardır, bazen de ileri aşamalarında sağlık riskleri olabilen türevler meydana getirdiklerinden istenmezler. Çünkü ileri aşamalarda değişik aldehit ve keton bileşikleri oluştururlar ki bunlar riski artıran faktörlerdir.
Title
Aşırı yüksek sıcaklıkta üretilen pekmez sonucunda açığa çıkan serbest radikaller, birden fazla hastalığa neden olabilir.
Title
Pekmezde HMF (hidroksi metil furduralin) sınırı önemlidir. Pekmezin türüne göre Gıda Kodeksi tarafından 75-100 mgkg olarak belirlenmiştir. Bu sınırı aşmak ise tehlike yaratabilir. Yüksek ısıya maruz kalan pekmez kanserojendir.
Title
Geleneksek yöntemlerle üretmek en sağlıklı ve doğru olanıdır. Düşük sıcaklıkta, uzun sürede yapılır ve son derece sağlıklıdır.
Title
Herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına pekmez alırken düşük ısıda ve uzun sürede pişirilmiş olmasına dikkat edin.
Title
Depolama da oldukça önemli bir noktadır. Işığa maruz kalan pekmezin HMF değeri yükseliş gösterebilir.
Title
Pekmez alırken etiket kısmını okumayı ihmal etmeyin. İçinde kimyasal madde ve ticari glikoz bulunmamalı. Aynı zamanda farklı meyveler ilave edilmemelidir.
Title
Gurme bebek'in haberine göre, pekmezi evinize getirdikten sonra buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Eğer donacak endişeniz var ise bunun için telaşlanmayın. Benmari usulü pekmezi açabilirsiniz. Pekmezi pişirmek de pek doğru bir davranış değildir.
Her gün tüketiyoruz: Kanserojen etkisi çıktı
Süper yiyecek olarak adlandırılan pekmezi her daim faydalı olarak bildik. Bebeklere dahi gözü kapalı bir şekilde verilen pekmez, aslında bizim için bir tehdit unsuru oluşturuyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.