|
Hayat

Grip sanılan kalp hastası bebek Türkiye'de şifa buldu

Kosova’da grip sanılarak doktora götürülen ve daha sonra aort atardamarında darlık olduğu belirlenen 9 aylık Alea bebek, Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesi ile Türkiye'ye getirildi. Ülkesinde bulamadığı şifayı Türkiye'de bulan minik kız, sağlıklı bir şekilde ülkesine geri döndü.

Yeni Şafak
10:26 . 26/10/2018 Cuma
Yeni Şafak
Hastalıklarından kurtulup hareketlenen Alea bebek, artık etrafına gülücükler saçıyor.

Hastalıklarından kurtulup hareketlenen Alea bebek, artık etrafına gülücükler saçıyor.

Kosova’nın Peja Şehrinde doğan 9 aylık Alea bebek, 3 hafta önce grip şikayeti ile ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Kalbinde problem olduğu belirlenen Alea’ya aort atardamarında ciddi darlık teşhisi konuldu. Minik kızda aynı zamanda rota virüsü hastalığı da olduğu için çoğul organ yetmezliği gelişti. Kosova’da tedavi edilemeyen küçük kız Sağlık Bakanlığı'nın devreye girmesiyle annesi ile ilk uçakla İstanbul'a getirildi. Okan Üniversitesi Hastanesi’nde minik kızı tedavi eden Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, Alea bebeğin geldiğinde adeta yaşam savaşı verdiğini söyledi.

  • Hastalıkları nedeniyle sürekli hareketsiz yatan ve ağlayan minik bebeğe ilk olarak sıvı takviye tedavisi uygulanarak Rota hastalığının neden olduğu dolaşım bozukluğu giderildi. Alea’nın aort atardamarındaki darlığın tedavisi için ise ameliyat olması gerekiyordu. Ancak küçük kızda ağır kalp yetmezliği olduğu için ameliyat edilemedi. Bunun üzerine minik kıza Prof. Dr. Taner Yavuz tarafından, kateterle balon tedavisi uygulandı.

Damar tıkanıklığı açılan Alea bebek artık sağlığına kavuştu. Alea’nın annesi Arjeta Hadengjomaj, “Bebeğimin 3 hafta öncesine kadar gözle görülür hiçbir şeyi yoktu. Grip oldu sanarak doktora götürdük. Bir kalp rahatsızlığı olduğu söylendi ama tedavi edilemedi. Bizi buraya yönlendirdiler. Alea çok hastaydı. Kızım burada iyileşti. Her şey için çok teşekkürler” dedi.


#Alea bebek
#Kosova
#Arjeta Hadengjomaj
#Kalp hastası
5 yıl önce
default-profile-img