Hayat Her sabah bir yudum kitap

Her sabah ‘bir yudum kitap’

Bir grup genç, kitap okuma alışkanlığını herkesin kazanması için biryudumkitap uygulamasını hayata geçirdi. Ücretsiz olarak abonelerin her sabah e-posta kutularına düşen kitap pasajları sunan projenin fikir sahibi Alparslan Demir, “Filmlerin nasıl fragmanları oluyorsa kitapların da fragmanı olabilir. Kitaptan heyecanlandıracak bir bölüm gösteriyoruz. İnsanlar bunu beğenirse kitabı alır” diyor.

Abone Ol Google News
Fatma Çelik Yeni Şafak
Her sabah ‘bir yudum kitap’
Kitap okurken kağıt kokusunu içine çekmek isteyenlerin hoşuna gidecek gibi değil ama okuma alışkanlığı olmayanlara müjde. Vaktim yok, ne okuyacağıma karar veremiyorum mu diyorsunuz? İşte tam da size göre bir uygulama var. biryudumkitap. Her sabah saat 8'de e-posta kutunuza gelen pasajlar ile güne okuyarak başlayabilirsiniz. Hem de sadece 5 dakikanızı ayırarak. Ücretsiz olan bu uygulama sayesinde dünya klasiklerinden romanlara, denemelerden tiyatro ve şiire kadar olan her türlü nitelikli edebi yazıları okuyabilirsiniz. Kısa pasajlar olması sebebiyle okurken sıkılmayı önlemekle beraber, hangi kitabı okuyacağınıza da hemen karar veriyorsunuz.
FİLM FRAGMANI GİBİ


İşin sadece fikir ve strateji tarafı Folx Dijital Ajans Başkanı olan Alparslan Demir'e ait. Geride çok değerli bir ekip var. İşin edebiyat tarafı ile Bilal Tayfur, kurumsal iletişim tarafı ile Taner Oğuz, teknoloji tarafı ile Faruk Aladağ ve sosyal medya tarafı ile Sadullah Bağ ilgileniyor. biryudumkitap, bir sosyal girişim olarak ortaya çıkıyor. Demir, “Filmlerin nasıl fragmanları oluyorsa kitaplarında fragmanı olabilir. Kitaptan heyecanlandıracak bir pasaj gönderiyoruz. İnsanlar da bunu beğenirse kitabı alır diye doğduk” diyor.KİTAP OKUMAYI SEVİYORUZ

'biryudumkitap' uygulaması dijital ajans olan Folx ekibi tarafından 36 saatte kurulup bir aydır hizmet veriyor. 3 bin 500 kişiyle bir ay önce başlayan ekip şu an 40 bin okuyucuya ulaşmış durumda. Şu anda da 60'tan fazla ülkede ve Türkiye'de 81 ilden üyesi var. Projenin ortaya çıkış hikayesini ise Demir şöyle anlatıyor: “Bilal edebiyata aşık, ben de teknolojiye aşığım. Mesele gerçekten bu. Çünkü biz iyi markalarla çalışan iyi bir ajansız, başka kaygılar gütmemize lüzum yok. Bütün ekibimiz düzenli kitap okuyan ve işini severek yapan insanlardan oluşuyor”

Cumartesi şiir, pazar dergiler var


Popülariteden çok salt edebiyat kaygısı güden Demir'in dikkat çeken öngörüleri de var. Fazla aboneye ulaşarak okurların beğendikleri eserleri satın almaları. Haftaiçi dünya klasikleri ve Türk edebiyatından alıntılar sunan biryudumkitap cumartesi günleri şiir pazar günleri ise edebiyat dergilerinden denemelere ve yazar adaylarına yer veriyor. Demir önemli günlerde okurlara sürprizlerin olacağını söylüyor. Başka içeriklerin olması için de geri bildirim aldıklarından bahseden Demir, önceliklerinin şu an biryudumkitap olduğunu belirtiyor. Sürekli üreten bir ekip oldukları için 'Yeni şeyler neden olmasın?' diyen Demir bir mobil uygulamanın müjdesini veriyor. Abonelerine daha iyi bir deneyim sağlamak için tasarladıkları mobil uygulamalar çok yakında uygulama marketlerinde yerini alacak.

Atölye okul oldu

Atölye okul oldu

​Askeri araçları yerli kabloyla donattı.
Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli

Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli

Hastalansalar bile ayakta atlatabileceklerini düşünüyorlar.
Mossad ajanı çıktı

Mossad ajanı çıktı

Yakın çevresi Filistinli M.S.'nin İsrail tarafından kaçırıldığını söylüyordu.
Soros ne ise Kavala odur

Soros ne ise Kavala odur

Erdoğan'dan, Osman Kavala'nın tahliyesini isteyen büyükelçilere sert tepki.
Bir gün önce helalleştim

Bir gün önce helalleştim

"Uzun süredir rahatsızdı. Helalleşip Afrika'ya hareket ettik."
Ekonomiye can suyu

Ekonomiye can suyu

​Merkez Bankası faizi 2 puan düşürdü.
MS'in gelip geçici şikayetlerine dikkat

MS'in gelip geçici şikayetlerine dikkat

​Genç erişkin çağda daha sık görülüyor.
F-35 için ABD’ye 3 seçenek

F-35 için ABD’ye 3 seçenek

​"Ya programa geri döneceğiz ya uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler."
İşkencenin fotoğrafı

İşkencenin fotoğrafı

​Atina yönetiminin göçmenlere şiddeti bitmek bilmiyor.

​Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP'li vekili ihya etti.
Bir seminer 700 bin lira!

Bir seminer 700 bin lira!

​CHP'li Maltepe Belediyesi 2 günlük seminer için 700 bin lira ödemiş.
Esed okul yolunda katletti

Esed okul yolunda katletti

E​riha'daki katliamdan geriye hüzün ve gözyaşı kaldı.
10 bin yeni okul 750 anaokulu

10 bin yeni okul 750 anaokulu

Milli Eğitim Bakanlığı, okullar arasındaki başarı farkını azaltmak için harekete geçti.
MHK Başkanı Tatlı istifa etti

MHK Başkanı Tatlı istifa etti

Kulüpler Birliği Vakfı'nın kararlı tavrı istifaları ardı ardına getirdi.
Moskova'da 'Tiki-Taka'

Moskova'da 'Tiki-Taka'

​Sarı kırmızılılar Moskova'da genç yıldızının attığı golle kazandı.
Üçte sıfır

Üçte sıfır

​Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'nde kazanamıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.