Hayat İyi ki gelmişiz

İyi ki gelmişiz

Dünyanın ilk ve tek otoban kenarındaki botanik bahçesi olan ve üç binden fazla endemik bitkimizin korunup yeniden çoğaltıldığı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte gezdik. Çocukluğunun Üsküdar’da bahçeli bir evde geçtiğini öğrendiğimiz Erdoğan ayrılırken memnuniyetini “iyi ki gelmişiz” sözleriyle dile getirdi.

Ayşe Olgun Yeni Şafak
Emine Erdoğan
Emine Erdoğan

Sıcaktan bunalan, susuzluktan yarı bitkin düşen çöldeki bir yolcunun dili damağına yapışmışken ufukta gördüğü vaha karşısındaki sevincini filmlerden hatırladınız değil mi? İşte o müthiş sevinci geçtiğimiz hafta İstanbul’da otobanda hızla ilerlerken trafik gürültüsü ve beton yığınları arasından sıyrılarak 50 bin hektarlık dev botanik bahçesine girerken yaşadık. Sekiz ayrı adadan oluşan botanik bahçesi otoban içinde adeta bir vaha gibi. Kaya Bahçesinden Bambu Labirenti’ne, Kaktüs Limonluğu’ndan Nilüfer Koleksiyonu’na, Karadeniz Bahçesi’nden İstanbul Bitkileri Koleksiyonu’na, Faydalı Bitkiler’den, Meşe Adası’na, Mesire alanından Ertuğrul Fırkateyni Şehitliği Anıtları’na kadar uzanan bitkiler atlasında her birimiz mutlu kelebekler gibiydik. Kimimiz ağaçlara dokunduk, kimimiz kuş seslerine dikkat kesildik. Kimimiz ise binbir çeşit rahiya karşısında mest olduk. Birbirinden farklı ağaçlara bakarak, huşu içinde akan derelerin yanından, yüzen ördeklerin, koşan çocukların arasından geçerek, dünyanın ilk ve tek otoban kenarında kurulmuş olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde unutulmayacak bir gün geçirdik.

PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ ŞAŞIRTTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı, kampanyalar düzenlediği, geniş kitlelere tanıtılması için projeler yürüttüğü konuların başında doğa ve çevre bilinci geliyor. Çünkü çocukluğu Üsküdar’da bahçesi meyve ağaçlarıyla dolu doğa dostu ahşap bir İstanbul evinde geçmiş. Ortasında havuzu olan çiçeklerin, ağaçların süslediği bu bahçeli ev Erdoğan’ın en güzel çocukluk anıları arasında hala canlılığını koruyor. Yurtdışına gittiğinde botanik bahçe ve parklarını mutlaka ziyaret eden Emine Erdoğan ile geçtiğimiz hafta İstanbul Ataşehir’deki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ndeydik. “Ne kadar güzel bir bahçe daha önce niçin gelmemişiz” diyen Erdoğan’la bahçeyi gezerken bir ara çocukluğundaki o bahçeli ahşap evden bahsetti. Hep birlikte çiçeklerden, bahçelerden, ahşap evlerden konuşurken bir ara karşımıza çıkan papatyalar familyasından olan Peygamber çiçeğinin ana vatanının Ankara Gölbaşı olduğunu öğrendik ve Erdoğan gibi biz de çok şaşırdık. Dünyada sadece Ankara Gölbaşı bölgesinde bir kilometrekarelil alan içinde yaşayan bu yanar döner çiçeğin Dünya Doğa Koruma Birliği kriterlerine göre nesli koruma altındaymış. Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesine göre de kesin korunan bitki listesinde yer alıyormuş.

GELİNCİK VE NİLÜFERE İLGİ

Kaya Bahçesi’nde envai çeşit çiçeklerin yanından geçerken de şunu öğrendim: Emine Erdoğan, gelincik çiçeklerini peksevermiş. Gelincik çiçekleriyle ilgili sohbet Anadolu’da yapılan meşhur gelincik şerbetine kadar geldi. Bahçe Müdürü Ali Güner ise bilmediğimiz başka bir bilgiyi paylaştı: Meğer gelincikler çiçek açmadan önce henüz körpe olan yeşil yapraklarından toplayarak salata da yapılırmış ve doyumsuz bir lezzeti olurmuş bu salatanın. Bahçenin büyüleyici çiçekleri arasında nilüferler de Erdoğan’ın özel ilgi alanındaydı. Suda açan bu nazlı ve son derece güzel nilüferlere selam vermeyi de unutmadık.

YATIRIM YAPILMASI GEREKİR

Emine Erdoğan’la, yaklaşık 8 bin 500 bitkinin bulunduğu kurutulmuş bitki müzesi Herbaryumu ve kütüphaneyi de ziyaret ettik. Ziyarette, Emine Erdoğan’a, Botanik Bahçe Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit, Bahçe Müdürü Adil Güner ve diğer bahçe yetkilileri bahçe hakkında sunum yaptı. Bahçe Müdürü Adil Güner, Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen Resimli Türkiye Florası projesi hakkında da bilgi verdi. Türkçe’de ilk olarak her bir bitkinin bilimsel olarak resmedildiğini anlatan Güner, 30 ciltlik projenin şu ana kadar ilk iki cildinin yayınlandığını ve 15 cilt için de çalışmanın sürdüğünü söyledi. Yurtdışı ziyaretleri sırasında gittiği botanik parklardan örnekler veren Emine Erdoğan ise Türkiye’de bu konuya akademik, tarımsal, bahçecilik yatırımlar yapılması gerektiğini ifade etti. Bahçeden ayrılırken de memnuniyetini “İyi ki gelmişiz” sözleriyle dile getirdi.

Yapı içinde bulunan kurutulmuş bitki müzesinde 8 bin 500 bitki bulunuyor.
 • Sıfır atık projesine destek
 • Kapıda Cumhurbaşkanın eşi Emine Erdoğan’ı, Ali Nihat Gökyiğit ve Bahçe Müdürü Ali Güner ve diğer görevliler karşıladı. Botanik bahçede devam eden eğitim çalışmaları, bilimsel araştırmalar ve sürdürülebilir sıfır atık uygulamaları hakkında uzmanlar sunum yaptı. Sıfır Atık uygulamaları kapsamında bahçede tek kullanımlık plastik pet şişe, bardak, tabak, çatal kullanımı yapılmazken, kompost gübre üretimi sayesinde bahçe 4 yıldır kendi gübre ihtiyacını karşılamaya başlamış.Ayrıca yağmur suyu depolama alanları ve güneş enerjisi panelleriyle de bahçe sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanıyormuş.

Emine Erdoğan ve Ali Nihat Gökyiğit

Eşinin hatırasına kurulan bahçe

İstanbul Ataşehir’deki bu bahçenin kurucusu iş insanı Ali Nihat Gökyiğit, 1995 yılında vefat eden eşi Nezahat Gökyiğit hatırasına yaptırmış. 2002’den bu yana ise halka ücretsiz olarak ziyarete açılmış. Çocuklar ve büyükler için düzenlenen etkinliklerle geniş kitlelerde doğa sevgisi oluşturulmayı hedefliyorlar. Aynı zamanda yirmiden fazla üniversiteyle ortaklaşa bu bahçede bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bilimsel çalışmaların ana hedefi ülkemizde yetişen ve nesli tehdit altındaki bitkileri yeniden doğal ortamında yaşatmak ve çoğaltmak. Diğer yandan ise ülkemizdeki bitkilerin listesini kayıt altına almak.

 • Yılda 258 bin ziyaretçi geliyor
 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni gezerken aldığım notlar şunlar:
 • - Botanik Bahçesinin, bitki florasının çocuklara tanıtımının çok önemli olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, bahçede yapılan eğitim çalışmalarının daha çok okula duyurulmasının gerekliliğine dikkat çekti.
 • - 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına kurulan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, dünyada otoyol kavşağında kurulmuş ilk ve tek botanik bahçe olma özelliğini taşıyor.
 • - 2002 yılından bu yana halkın ziyaretine ücretsiz açık olan Botanik Bahçe’de Türkiye ve Dünyadan farklı canlı bitki koleksiyonları sergileniyor. Üzerine bilimsel araştırmalar yapılan koleksiyonlarda nesli tehdit altında olan bitkiler için de koruma çalışmaları yürütülüyor.
 • - Yıllık yaklaşık 258 bin ziyaretçiye kapılarını açan Botanik Bahçe’de öğrenciler için de yıl içinde rehber eşliğinde ücretsiz turlar ve eğitimler veriliyor.
 • - Ali Nihat Gökyiğit sohbet sırasında Avrupa’daki ormanların sadece yüzde biri doğalken bizdeki ormanların yüzde doksanının doğal olduğunu belirtti. Yine bahçedeki bitkilerin üç bin kadarının vatanının Türkiye olduğunu ve endemik bitki olduğunu öğrendik.
 • - Türkiye’nin değişik bölgelerinde yürütülen çalışmalarda ortalama on günde bir yeni bitki keşfediliyor.
 • - En fazla endemik bitki Tuz gölü ve çevresinde bulunuyor. Tuz ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı bu bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar öncelikle gıda güvenliğimiz açısından çok önemli.
 • - Dünyadaki tüm buğday çeşitlerinin atası Anadolu’da yetişen üç tür buğdaydan elde ediliyor. Yani buğdayın ata yurdu Anadolu.
 • - Koruma altına alınan şu an sekiz bitki üzerinde çalışma yapılıyor.

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ı bahçenin kurucu sahibi Ali Nihat Gökyiğit ağırladı. Günün anısına üçümüz birlikte fotoğraf çektirdik.


637ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
PKKdançok işkence gördük

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Açığa satış yasaklandı

Açığa satış yasaklandı

​Borsadaki bankalara yönelik sürpriz karar.
Moraller yüksek

Moraller yüksek

​Tel Abyad ve Rasulayn'da ince temizlik faaliyetlerine geçildi.
2 milyon Suriyeli evine dönecek

2 milyon Suriyeli evine dönecek

​Kerem Kınık, Tel Abyad'a insani yardımların ulaştığını açıkladı.
PKK’nın hamisi Avrupa

PKK’nın hamisi Avrupa

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'yi kınayan Avrupa, PKK'nın hamisi oldu.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

PKK Türkmen köylerine çöktü

PKK Türkmen köylerine çöktü

​Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Cuma, Yeni Şafak'a konuştu.
PKK/YPG'ye<br>İsrail kalkanı

PKK/YPG'ye
İsrail kalkanı

​Proje devlet planını bozan Barış Pınarı'nı hazmedemediler.
Yaptırım boşa çaba

Yaptırım boşa çaba

Trump iç kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyor.
Anadolu'da yatırıma<br>hız vereceğiz

Anadolu'da yatırıma
hız vereceğiz

​Çağrı Merkezi sektörütam gaz büyümeyi sürdürüyor.
Volkswagen<br>algıya oynadı

Volkswagen
algıya oynadı

​Alman basınından erteleme iddiası geldi.
Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.