Hayat Kalp kaderdir ve dahi keder

Kalp kaderdir ve dahi keder

“İnsanız” diyor Gökhan Özcan, Gözağrısı kitabında ve devam ediyor “Ne zaman önü alınmaz bir tufana yakalansak, elimizde olmadan başladığımız yere dönüyoruz. Bu bizim yegâne gerçeğimiz ve bu gerçek, bütün öteki gerçekleri silip süpüren gerçek… Bu bizim doğrumuz ve bu doğru, bütün diğer doğruları hizaya getiren doğru…”

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Kalp kaderdir ve dahi keder
​Kalp kaderdir ve dahi keder

BEYZA KARAKAYA

Kalbimizin üstünde kurşuni bir ağırlık taşıdığımız bir zamanı idrak ediyoruz. İçimizde daima “Yaklaşıyor yaklaşmakta olan…” hissi... Ve fakat ne bu hissi içimizden atacak takate ne de bu hissi anlamlandırmaya yetecek “kelimelere” sahibiz. Yalnızca okuduklarımız ve okudukça yazdıklarımızla yaşadığımızı hissediyoruz.

Gökhan Özcan’ın 2000-2010 yılları arasında Gerçek Hayat dergisi ve Yenişafak gazetesinde yayımlanan yazılarını derlediği, 2017 TYB “deneme ödülü”nü alan Gözağrısı kitabı da kalbimizin üstündeki bu ağırlığı azaltan kitaplardan. Her ne kadar uzun, belki tozlu, dikenli yollardan, yıllardan geçip gelmiş olsa da yazıların her biri hem yazıldıkları zamanın ve mekanın izini taşırken, hem de başka bir zamansızlığa ve mekansızlığa hitap ediyorlar.

Kitabın satırları arasında, kâh hiç kimsenin bilmediği, kalbimizin ortasında, göz kapaklarımızın ardında uzanan bir denizin kıyısında, dalgaların sesini dinlerken, kâh bir ormanın derinliklerinde, “yaşlı insanlar gibi damarları yüzüne vurmuş” büyük bir ağacın gölgesinde serinlerken buluyoruz kendimizi.

GözağrısınGökhan ÖzcannVadi Yayınların2017n197 sayfa

Dünyanın gizini anlama/anlamlandırma çabasında eşlik eden bir kılavuz niteliğinde olan “Gizli” adlı yazısında Özcan, bir şiire ses verir gibi kalbe düşürüyor sözü. “Dünyanın içinde derya, deryanın içinde bir başka dünya gizli. Suyun içinde yunus, yunusun içinde Yunus gizli. Yokluğun içinde varlık, varlığın içinde yokluk gizli. Sesin içinde sükûnet, sükûnetin içinde ses gizli. Sözün içinde mana, mananın içinde hakikat gizli. Şehrin içinde evler, evlerin içinde şehirler gizli. Hikayelerin içinde hayat, yaşanmışların içinde hiç yaşanmamışlar gizli…”

ŞİİRSEL BİR ÜSLUP

Yazarın büyülü bir tınıyla sorduğu “Neydi geçen zamanı unutulmaz kılan?” sorusunun yankısında, okuyucu hiçbir yerin ortasında, hiçbir şeyin gölgesinde kendisini sigaya çekiyor. Yazar, gözden kaçırdığımız veya görmezden geldiğimiz küçük/ehemmiyetsiz şeylerin ehemmiyetini şiirsel bir üslupla anlatıyor. “Sıradan günlerin güzelliğini” gösterirken, hakiki olanın “Bütün günleri önemseyerek yaşamak” olduğunu idrak etmemize vesile oluyor.

“Kalp kaderdir” diye fısıldıyor okuyucuya. Okuyucu tasdik ediyor ve ilave ediyor “Ve belki de kalp kederdir.” Sanki kelimelerin sırrı aralanıyor kitap nihayet bittiğinde. Kelimeyi yaratana şükürler olsun.

Göztepe Tamer Tuna ile yollarını ayırdı
Spor

Göztepe Tamer Tuna ile yollarını ayırdı

Süper Lig ekibi Göztepe, teknik direktörü Tamer Tuna ile yolların ayrıldığını duyurdu.
Bakan'dan İnce'ye cevap: Şu an 2 lira 35 kuruşa veriyoruz
Ekonomi

Bakan'dan İnce'ye cevap: Şu an 2 lira 35 kuruşa veriyoruz

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin 3.5 liralık mazot vaadine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan cevap geldi. Bakan Fakıbaba mazotun çiftçiye şu anda 2 lira 35 kuruştan verildiğini söyledi.
Bakan el attı, fiyatı 160 liraya düştü
Ekonomi

Bakan el attı, fiyatı 160 liraya düştü

Antep fıstığında fiyatın 220 liraya çıkmasını protesto eden tatlı üreticilerinin fıstıklı baklava üretmeme kararı alması ile ortaya çıkan baklavadaki fıstık krizine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba el attı. Yapılan görüşmeler sonrasında Antep fıstığı fiyatları 160 liraya kadar düştü.
Süper Lig'de sezonu en çok ikinci bitiren takımlar
Spor

Süper Lig'de sezonu en çok ikinci bitiren takımlar

Süper Lig'de 2017-2018 sezonu Galatasaray'ın şampiyonluğuyla tamamlandı. Fenerbahçe sezonu ikincilikle bitirirken Başakşehir üçüncü, Beşiktaş ise dördüncü oldu. Peki Süper Lig'de en çok ikinci olup şampiyonluğu kaçıran takım kim? İşte geçmişten verilerle Süper Lig'de en çok ikinci olan takım ve rakamlar.
Mohamed Salah'a oruç fetvası
Spor

Mohamed Salah'a oruç fetvası

26 Mayıs'ta Liverpool ile Real Madrid arasında Şampiyonlar Ligi final müsabakası oynanacak. 2017-2018 yılının en büyüğünün belli olacağı maç öncesi Müslüman futbolcu Mohamed Salah'a ülkesinin din adamlarından oruç fetvası geldi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.