HayatKalpte Allah varsa

Kalpte Allah varsa

Salih Zeki Meriç imzasıyla okura ulaşan “Kalbimiz Allah Dedikçe”, dört bölümden oluşuyor. Eserin tamamını bir ‘gönül’ metaforu üzerine kuran yazar, gönül ile kalbin farklı şeyler olduğunu vurguluyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Salih Zeki Meriç'in " Kalbimiz Allah Dedikçe" adlı kitabı yayınlandı.
Salih Zeki Meriç'in " Kalbimiz Allah Dedikçe" adlı kitabı yayınlandı.

TAHİR ERZURUMLU

İslam literatüründe ‘Esmâ-i Hüsnâ’ olarak bilinen ve ‘Allahın güzel isimleri’ diye ifade edilen isimler silsilesinin kaynağı Kurân-ı Kerimdir. Kuran’da birçok yerde Allah’ın isimlerinden ve Allah’ın adının anılmasından bahsedilir. İslam’ın Müslüman’dan istediği ve farklı emir ve yasaklar niteliğinde ifade edilen kurallar bütünü ise başka bir ifade ile ibadet kavramı içerisinde değerlendirilebilir.

GAFİL OLMAYAN KALP

İbadet, kulun Rabbine layık bir şekilde görevlerini yerine getirmesidir. Belli şekil ve zamanları olan ibadetin samimiyet üzerine kurulu bir felsefesi vardır ve olmalıdır. İnanan insan, niyetini samimi bir şekilde muhafaza ettikçe her hareketi ibadet çerçevesi içerisine girebilir. Farz ve nafile ibadetler olarak kategorize edebileceğimiz ibadetleri zorunlu veya gönüllü olarak ta tasnif edebiliriz. Allah’ın adının anılması olarak tanımlanan ‘zikir’ de sadece Esmâ-i Hüsnâ’da geçen isimleri tekrar etme, virt halinde söyleme bağlamında nafile ibadetler kısmına girer. Zikir, kelime olarak hatırlama, anma anlamına gelir. İslam’ın ve onun içinde bir disiplin olarak meydana gelen Tasavvuf İlmi’nin önemli konularından birdir. Zikrin, niteliği, yapılış şekli, uygulandığı zaman ve mekânlar tarikatlara göre farklılık arzetse de öz olarak kalbî ve manevi tatmin için Allahın adının anılması gerçeği üzerine bina edilen bir anlayışı taşır.

REKLAM

Yakın bir zamanda Erkam Yayınları’ndan kalp-zikir ilişkisini de ihtiva eden ve bu temayı kapağına taşıyan bir eser yayınlandı. Kitabın adı, “Kalbimiz Allah Dedikçe”. Eser, Salih Zeki Meriç imzasını taşıyor. 256 sayfadan oluşan kitap dört ana bölümden oluşuyor.

Eserin tamamını bir ‘gönül’ metaforu üzerine kuran yazar, ilk bölüme kitabın ismini vererek gönül ile kalbin farklı şeyler olduğunu vurguluyor. Bu bölüm altında birbirini tamamlar nitelikte 12 yazı bulunuyor. Kul ile Rabbi arasında olması gereken güçlü rabıtanın ehemmiyetine vurgu yapılan bu yazılarda asıl verilmek istenen, Allah’tan gafil olmayan bir kalp, huzur içinde olan bir gönül ve hayatı ihlâs ve samimiyet üzerine kurulmuş bir kul profilinin özelliklerinin neler olduğudur. Namaz, huzur, inziva, muhabbet, dua gibi iç dünyamızı imar eden kavramlar, yazıların genelinde açıklığa kavuşturulamaya çalışılan konulardan. Diğer üç bölüm ise ‘Gönül Cemresi, Gönül Hasreti ve Gönül Feryadı’ isimlerini taşıyor.

REKLAM

Bu üç bölümde de birbirinden farklı sosyal problemlere dikkat çeken Yazar, modernleşmenin insanımız üzerinde bıraktığı olumsuzluklara temas ediyor ve insanın Rabbi ile irtibatına göre O’nun dışındaki irtibatları düzenlemesi gerektiğini ifade ediyor. Çağımızın en büyük sorunu olan bunalımın ise bu manevi yoksunluk neticesinde ortaya çıkan modern bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor. Netice olarak Meriç, kitapta tasavvufun hem iç âlemin imarı için elzem olduğunu ifade ederken insanın bir gönül gündeminin olması gerektiğini hatırlatıyor.

  • KİTAP ÖZETİ :
  • Kalbimiz Allah Dedikçe
  • Salih Zeki Meriç
  • Erkam Yayınları
  • 2017
  • 256 sayfa
Hiç suçu yokmuş!
Gündem

Hiç suçu yokmuş!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, teröristbaşı Gülen’le doğrudan bağlantıları tespit edilen eski Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç hakkında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Saraç ile örgütün üniversite imamı Aytekin Sır’ı tahliye etti.
Afrin mafyası
Gündem

Afrin mafyası

PKK’nın Afrin sorumlusu Abdo Hayr, kentteki süper lüks villasında, uyuşturucudan elde ettiği gelirle görkemli bir hayat sürüyor. Uyuşturucu tarlaları, zehir imalathaneleri ve kendisine bağlı yüzlerce teröristi bulunan Hayr’ın en büyük tutkusu ise klasik otomobiller. Hayr, infazları da cins atlarının da bulunduğu çiftliğinde yapıyor.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.