Hayat Karlı bir gece vakti okunacak kitaplar

Karlı bir gece vakti okunacak kitaplar

Bir bardak sıcak saleple okuyacağımız kar edebiyatını sizler için derledik.

Abone Ol Google News
Sevda Dursun Yeni Şafak
Karlı bir gece vakti okunacak kitaplar  ​
Arşiv

“Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı, Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak” demişti büyük şair İsmet Özel. Oysa şimdi karlı gecelerde kolay kolay kimse bir dostu uyandıramıyor. Ama elimize bir bardak sıcak salep alıp, kar edebiyatına dalmak hepimiz için mümkün. Karlı kış gecelerinde okursunuz diye, kar temalı kitapları sizin için derledik.

Bu fotoğraf hakkında bir şeyler
Bu fotoğraf hakkında bir şeyler

Gelmiş geçmiş en iyi romanlar listelerinde çoğu zaman yer bulan Tolstoy imzalı “Anna Karenina”, evlilik, aşk ve ölüm konusunu merkezine alırken, Rusya’nın soğuk coğrafyasını betimlemeyi de ihmal etmiyor.

Orhan Pamuk’un “İlk ve son siyasi romanım” dediği “Kar” da Almanya’daki sürgününden döner dönmez kendini Kars’ta bulan şair Ka’nın ülkesini ve insanlarını yeniden tanımasını konu ediniyor. Bu romanı okurken en çok da karlı Kars tasvirleri akılda kalıyor.

Soğuk karlı dağlar

Paul Auster’ın “Kış Günlüğü” yalnızca kış manzaralarıyla karşılamaz bizi, ruhumuzda saklı duran “kış”la da yüzleştirir. Karın saçtığı aydınlık Thomas Mann’ın “Büyülü Dağ” romanında da bizi karşılıyor.

Bu roman aracılığıyla Mann, karın edebiyattaki en güzel sahnelerini bize armağan eder. Charles Frazier’in “Soğuk Dağ” romanı, Amerikan İç Savaşı sona erdiğinde, sevdiğine kavuşmak için yola çıkan bir askerin karlı dağlardaki uzun yolculuğunu anlatır.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı, Maeve Binchy’in Küçük Bir Kış Masalı, Ahmet Ümit’in Kar Kokusu, Jack London’ın Beyaz Diş’i kar yağarken keyifle okunacak kitaplardan sadece birkaçı.  Sevda Dursun

Kütüphanelerin vazgeçemediği 10 kitap
HAYAT
Kütüphanelerin vazgeçemediği 10 kitap

Yusuf Kaplan'ın 100 kitaplık okuma listesi tamamlandı: Önemli yerler 4 farklı kalemle çizilecek
HAYAT
Yusuf Kaplan'ın 100 kitaplık okuma listesi tamamlandı: Önemli yerler 4 farklı kalemle çizilecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.