Hayat Kaşıkçı vahşetine sessiz kalamazdım

Cemal ​Kaşıkçı vahşetine sessiz kalamazdım

Kaşıkçı vahşetine sessiz kalamazdım

Ressam Avis Asiye Allman, Cemal Kaşıkçı’nın vefatının 40. Günü anısına portresini yaptı. Ayrıca Kaşıkçı’nın ardından bir de şiir yazan Amerikalı ressam Allman, “Umarım Allah bana tablomla duygularımı başkalarına aktarabilme gücünü verir” diyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Ressam  Avis Asiye  Allman tarafından yapılan Cemal Kaşıkçı portresi.
​Ressam Avis Asiye Allman tarafından yapılan Cemal Kaşıkçı portresi.

Avis Asiye Allman İstanbul Sultanahmet’te atölyesinde çalışmalarını yürüten Amerikalı bir ressam. Sonradan İslam’ı seçerek Asiye adını almış ve yaklaşık 40 yıl önce geldiği İstanbul’u çok beğenerek burada yaşamaya karar vermiş. İslam dünyasında sosyal ve siyasi gelişmeleri yakından takip eden Asiye Allman, 15 Temmuz gecesi yaşananlara tepkisini daha önce açtığı sergide dile getirmişti. Bu sefer de haftalardır dünya gündemini meşgul eden ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden yola çıkarak onun portresini çalıştı. Allman Türkiye’de ve dünyada olan siyasi olayları yakından takip eden bir sanatçı. Bu portereyi çalışırken bir de Kaşıkçı için duygu yüklü bir şiir yazmış. Allman’la yaptığı portresinin hikayesini dinledik.

HABERİ YENİ ŞAFAK’TAN ÖĞRENDİM

“Cemal 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda vahşice katledildiğinde, Sultanahmet’teki atölyemde kendi halimde İslami güzelliklerin görüntülerini çiziyordum. O günün akşamında Ümraniye’deki evime dönerken Yeni Şafak’ta sonraki günlerde de takip edeceğim bir haber okudum” diye o vahşi katliamın bir anda kendi dünyasını nasıl alt üst ettiğini anlatıyor Asiye Allman. Önceleri Kaşıkçı’nın nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgisi yokmuş ama çıkan haberleri takip ettikçe vahşetin de boyutlarını yavaş yavaş öğrenmeye başlamış. “Türk hükümetinin gösterdiği büyük titizlik sayesinde Cemal’in ölümünün ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. “Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’nin büyük bir dostu ve hayranı olduğunu iyi biliyordu. Türkiye tüm gerçekleri ortaya çıkaracak bir İslam ahlakı ve küresel bir sorumluluk taşıyordu” diyen Allman, onun öldürülüş şeklini okuduktan sonra uyuyamamaya, gözünü her kapattığında kabuslar görmeye başladığını söylüyor: “Pek çok kişi gibi, ben de Cemal’in vahşice katledilmesiyle ilgili kabuslar gördüm. Bunlar içinde kuşkusuz parmaklarının canlı canlı kesilmesinin ahlaki bilincim üzerinde korkunç bir etkisi oldu. Kabuslarımın bu kısmının gerçekleşmemiş olması için dua ediyorum. Zira hem gazeteciler hem de sanatçılar günlük çalışmalarını yürütmek için parmaklarına bağımlı. Bu ölene kadar hafızamdan silinmeyecek bir görüntüydü.”

REKLAM

GELECEK NESİLLER BİLSİN DİYE

Bir ressam olarak Cemal Kaşıkçı’nın adını yaşatmak ve geleceknesillere onun güzel kişiliğini ve ölümünü anlatabilmek için oturup onun portresini çalışıp bir de şiir yazdığını söyleyen Asiye Allman, tabloyu yaparken vahşeti değil onun güzel yanını öne çıkarmaya gayret sarfettiğini de dile getiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Ölümünün 40. Günü anısına (bugün) “Cemal’e Beyaz Güller” adlı bir tablo çizdim. Cemal iki beyaz gülle birlikte bir bavulun içinde. Beyaz güller, Cemal’in güçlü inancının saflığını, yüzünün etrafındaki kalpler ise onun İslam inancına olan sevgisini sembolize ediyor. Beyaz güllerin dışında kalan sarı zemin, kuşların ruhunu taşıdıkları cennetin nurunun simgesi. Altta ise Suudi Arabistan’ın devlet nişanı var. Zira Cemal ülkesini seven bir adamdı.” Asiye Allman tablosuyla ilgili şunları da söylüyor: “Hiçbir siyasi etkim veya gücüm olmadığı gibi, bir gazeteci de değilim. Yalnızca Cemal’in hayatı ve ölümünün manevi anlamının derinden etkilediği bir Müslüman kadın ressamım. Umarım Allah bana tablomla duygularımı başkalarına aktarabilme gücünü verir.”

Ey Müslüman kardeşim Cemal

Şüphesiz sen şimdi cennettesin

Allah’la birliktesin

Bir şeref misafiri olarak

Oturmakta olduğun ziyaret sofrasının

Bir yanında Hazreti Muhammed

REKLAM

Diğer yanında Hazreti İbrahim

Şüphesiz Firavun’un eşi Asiye

İsa’nın annesi Meryem

Muhammed’in eşi Hatice ve kızı Fatıma

Sana hizmet etmekte

Nice beyaz güllerle süslenmiş

Bu özel ziyafet sofrasında

Kurban edilişin Arap tarihinin seyrini değiştirecek

Ve zaman tüm gerçekleri gösterecek

Sen ki, kadın olsun erkek olsun

İster büyük ister küçük

Tüm Arap kardeşlerinin

İfade özgürlüğüne dair umutlarının ve hayallerinin timsalisin

Martin Luther King de bir zamanlar düşlemişti

Bir gün özgürlük zilinin Amerika’daki tüm siyahlar için çalacağını

İşte senin hikâyen de böyle

Bir gün özgürlük zilinin Arap dünyasındaki tüm Araplar için çalacağını düşledin

Amerika Ocak ayının üçüncü Pazartesi kutluyor

Martin Luther King’in gelecek nesiller için bıraktığı mirası

2 Ekim de böyle bir özel gün olacak

Arap dünyası senin mirasını kutlayacak

Ey cennetteki kardeşim

REKLAM

İşte gönderiyorum sana

Masumiyetinin ve inancının beyaz güllerini

Asiye Allman

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.