HayatKitaplar ve kediler arasında

Kitaplar ve kediler arasında

“Kedili Kütüphane’nin Bilge Hâfız-ı Kütübü İsmail Saib Sencer” tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutan bir alimi bize tanıtıyor. Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin efsane müdürü Sencer’in örnek şahsiyetini tarihçi yazar Zafer Bilgi’nin kaleminden okuyoruz.

Haber MerkeziYeni Şafak
Zafer Bilgi'nin “Kedili Kütüphane’nin Bilge Hâfız-ı Kütübü İsmail Saib Sencer” adlı kitabı yayınlandı.
Zafer Bilgi'nin “Kedili Kütüphane’nin Bilge Hâfız-ı Kütübü İsmail Saib Sencer” adlı kitabı yayınlandı.

KAAN SÖĞÜT

Bazı bilge kişiler vardır ki, ölümlerinin ardından yıllar geçse de unutulmazlar. Türkiye’de kitap ve kütüphane deyince akla ilk geliveren isimlerin başında şüphesiz İsmail Saib Sencer olur. Vefatıyla İsveç Başbakanına “İlmin başı sağ olsun” dedirten, ömrünü kedilere ve kitaplara adayan “Gerçek bir hazinenin unutulmaz hazinedarı” İsmail Saib Sencer, Osmanlı’nın son hafız-ı kütüplerinden… Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin ikinci müdürü. Mihrabad Yayınları tarafından basılan, 200 sayfadan oluşan Kedili Kütüphane’nin Bilge Hâfız-ı Kütübü İsmail Saib Sencer eseri ile İsmail Saib Sencer Hoca’nın ilginç ve bir o kadar da münzevi hayat yolculuğuna çıkıyoruz.

OKURA YENİ

UFUKLAR AÇIYOR

Birinci bölümde; geçmişten günümüze kütüphanelerimizin geçirdiği dönemleri özet ve son derece faydalı bilgiler işleyerek aktarıyor. İkinci bölümde İsmail Saib Sencer Hocaefendi’nin kısa hayat hikâyesi anlatılıyor. Üçüncü bölümde hayatından kesitlere yer verilirken; bir eski zaman bilgesinin dehası, kedilere düşkünlüğü, hemen her büyük eserde kendi bilgisine başvurulduğu, ilme olan hizmetlerine karşılık eser yazmamasının sırları, çok yönlülüğü kendisine hayran bırakıyor. Son yolculuğu ile bölüm biterken, dördüncü bölümde çevresi ve vefatı hakkında yazılanlar, beşinci bölümde hakkındaki röportaj ve şiirlerin katkısıyla İsmail Saib Sencer’le olan tanışmamızın sonuna geliyoruz. Kitabın son bölümünde kitapta ismi geçen İbnü’l- Emin Mahmud Kemal İnal Bey, Süheyl Ünver, Yusuf Cemil Ararat ve daha pek çok değerli şahsiyet hakkındaki bilgilendirme okuyucuyu yeni ufuklara taşıyor ve bilgilendiriyor.

Kitabımızın yazarı Zafer Bilgi neden böyle bir kitabı yazdığını ise okurlarına şöyle açıklıyor:

“İsmail Saib Sencer’i tanıdıkça ne kadar büyük bir derya ile karşılaştığımı gördüm. O, ilimde âdeta bir umman imiş. Osmanlı’dan kalan büyük değer ‘Hâfız-ı Kü­tüplük nedir?’ sorusuna cevap alacak, Osmanlı’nın son hâfız-ı kütüplerinden İsmail Saib Sencer Hoca’nın ilginç ve bir o kadar da münzevî hayatına yolculuğa çıkacaksınız. Dönemin en büyük ilim adamlarının kaynağı olan Hoca Efendi, kedile­riyle kendini gizlemesiyle ve sorulan her alandan soruya cevap vermesiyle dikkat çekmişti. Bir mesele arz edilince ‘Sağdan yedinci raftaki falanca kitabın ikinci cildini al, kırkyedinci sayfa­sındaki üçüncü paragrafı oku.’ dedikten sonra ‘Şu, şu kitapların şu sayfalarında da aradığınız neviden bilgiler vardır.’ diyebilecek kadar ilim deryası idi.”

CİDDİ BİR ARAŞTIRMANIN ÜRÜNÜ OLAN ESER

Kitap, ciddi bir araştırma ve emeğin; tadından geçilmez bir meyvesi olarak okuyucu ile buluşuyor. Bu kitabı okuduktan sonra İsmail Saib Sencer’i geç tanımış olmanın verdiği eksikliği hissederken, kütüphaneler gibi değerlerimizin ne kadar önemli olduğunu ve çevremize kütüphane sevgisinin aşılanması gerektiğini sonuna kadar hissediyorsunuz.

  • KİTAP ÖZETİ :
  • Kedili Kütüphane’nin Bilge Hâfız-ı Kütübü İsmail Saib Sencer
  • Zafer Bilgi
  • Mihrabad Yayınları
  • 2017
  • 200 sayfa
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
19 Ocak Cuma mesajları
Gündem

19 Ocak Cuma mesajları

İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde Müslümanlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için 19 Ocak'a özel güzel, anlamlı, resimli, özlü, güzel ve güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay
Gündem

İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay

ABD’nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley'de bulunan ve "hareket eden taşları" olarak adlandırılan doğa olayı bu kez farklı bir şekilde Kayseri'de ortaya çıktı. Şehir merkezine 87 kilometre uzaklıktaki İnliören köyünde sabah saatlerinde ortaya çıkan gizemli silindir şeklindeki kar topları görenleri şaşırttı.
Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti
Hayat

Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti

Star TV'nin merakla beklenen dizisi Babamın Günahları reytingde 26. sırada yer aldı. Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte ekrana gelen Babamın Günahları dizisi Diriliş'e rakip gösterilmişti. TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Total'de yüzde, izlenme ile birinci oldu.
A380'i kurtaran sipariş Araplardan geldi
Ekonomi

A380'i kurtaran sipariş Araplardan geldi

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, 544 koltuklu A380 uçaklarının geleceğini kurtaran siparişin Emirates Havayolları'ndan geldiğini duyurdu. 16 milyar dolar değerinde siparişin verilmemesi halinde Airbus yönetimi A380'in üretimine son vermek zorunda kalacaklarını açıklamıştı.
Trabzon'da pisten çıkan uçağı kurtarma maliyeti belli oldu
Gündem

Trabzon'da pisten çıkan uçağı kurtarma maliyeti belli oldu

Trabzon Havalimanı’nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırılma çalışmaları başladı. Uçağın bulunduğu yerden çıkartılma maliyetinin 600 bin TL’yi bulduğu belirtildi.