HayatKüçük Prens bütün dilde bütün baskılar bir arada

Küçük Prens bütün dilde bütün baskılar bir arada

Koleksiyonerlerin eserleriyle oluşturulan Küçük Prens Dünya sergisi, sanatseverlerle buluştu. Kitabın basıldığı günden bu yana tüm çevirileri ilk kez bir sergide yer alıyor.

Haber MerkeziAA
Capitol Alışveriş Merkezi Sergi Alanı'nda ziyarete açılan sergide, aynanın üzerinden büyüteçle okunabilen ve görme engellilere özel üretilen Küçük Prens eserleriyle, kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupery tarafından çizilen resimlerin bulunduğu kitabın orijinali yer alıyor.

Saint-Exupery'nin torunu ve Küçük Prens Vakfı Başkanı Olivier Dagay, kitabın basıldığı günden bu yana tüm çevirilerinin ilk kez bir sergide yer aldığını belirtti.

Dünyada en fazla tercüme edilen kitabın Küçük Prens olduğunu kaydeden Dagay, "Yazar bir kitap yazdı ve hala bir çok insan okuyor. Koleksiyonistler de kitabın gelecek nesillere taşınmasına yardım ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Olivier Dagay, kitabın bir felsefeye sahip olduğunu dile getirerek, herkesin eserden hayatın anlamı ve çözümüne dair bir şeyler bulabileceğini aktardı.

Kitapta, doğa vasıtasıyla evrenin insanlara öğretildiğini vurgulayan Dagay, şöyle devam etti:

"Dünyaya baktığınızda, dünya yetişkinler tarafından yönetiliyor ama kitaba baktığınızda başrolde bir çocuk var. Evrenin sırrı ise bir yetişkinden değil de bir tilkiden geliyor. Kitapta, evreni bize doğa öğretiyor. Birçok insan hala kitabın içinden kendilerine çözüm bulabiliyor."

Etkinliğe katılan Küçük Prens koleksiyoneri Jean-Marc Probst da okuyucular için kitapta birçok farklı mesaj olduğunu belirterek, yaşam hakkında ipuçları verdiğini söyledi.

Probst, sergideki eserlerin, kendisi gibi koleksiyonerler tarafından bir araya getirildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Gençken Japonya'da bir kitapçıda Küçük Prens'i gördüm ve satın aldım. Koleksiyoner olarak maceram böyle başladı. Her şeyden önce kitabı çok seviyorum ve birçok insana hediye olarak verdim. Daha sonra kitabı kendi dilinde okuyamayan arkadaşlarıma hediye edebilmek için, farklı dillere çevirmeye başladım."

Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Lazca, ve Kürtçe gibi 276 dil ile lehçeden oluşan toplam 276 Küçük Prens kitabının yer aldığı sergi, 20 Ekim'e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılan ve 1943'te yayımlanan hikaye, en çok satan ve okunan kitaplar arasında bulunuyor. B612 Asteroidi'nde tek başına yaşayan Küçük Prens'in çok sevdiği güle daha faydalı olabilmek için çıktığı macerayı anlatan kitap, son durağı olan dünyada, insanların kendi değerlerinden daha çok giysileriyle anlam kazandıkları ve biçimin "öz"den daha önemli hale geldiğini anlatıyor.
Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...