Hayat Kuşlar bir gün sohbete gelecek

Kuşlar bir gün sohbete gelecek

Mâlum hikâyedir: kuşlar Simurg’a ulaşmak için Hüdhüd nam bir kuşun peşinde yola koyulurlar. Ancak yol çetin, menzil uzaktır; kuşlar mazeretler öne sürer ve birer birer vazgeçerler sevdalarından. Nihayetinde otuz kuş varır Simurg’a. Vardıklarında gördükleri, “otuz kuş”un tecellisinden başka bir şey değildir: Simurg “otuz kuş” anlamına gelmektedir.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kuşlarla sohbetin şartları
Kuşlarla sohbetin şartları

ASLI GÜL

Bu meşhur hikâye bize dış seyahatin aslında bir iç seyahat olduğunu, asıl yolculuğun içe yapılması gerektiğini, vuslata eren şanslı azınlıktan olabilirsek eğer âlemde tecelli eden şeylerin kendi benliğimiz olduğunu idrak edeceğimizi sembolik bir şekilde anlatıyor. Doğrudan öğüt vermeden, kafamıza bir şey kakmadan, ince ince işliyor zihnimize bu hikâye hakikati. Tıpkı Ahmet Murat’ın yeni kitabı Kuşlarla Sohbetin Şartları’nda yaptığı gibi.

KAŞIK BALA GÖMÜLÜYOR GİBİ...

Kuşlarla Sohbetin Şartları, Ahmet Murat’ın ilk deneme kitabı Belki de Üzülmeliyiz gibi naif ve kalbe dokunan yazılarla dolu bir kitap. Kitaptaki yazılar daha önceden başka mecralarda yayımlandı; ancak yazıların kronolojik değil de tematik olarak sınıflandırılması yazıların anlam dünyasına girmeyi kolaylaştırıyor; yazıların tamamı tasavvufla irtibatlı olduğu için de insan “kaşık bala gömülüyor gibi” kitaba gömülüyor. Tekkeler, dergahlar, şeyhler, dervişler, rüyalar ve menkıbeler… Geçmişe dikkatlice temas edip günümüzü rikkatlice betimleyen Ahmet Murat’ın kaleminden bu konuları okumak, kütüphanemizde derli toplu bir hâlde bu yazıları bulundurmak paha biçilemez bir kıymeti haiz.

Kuşlarla sohbet etmek… İçini saflaştırmış, nefsin hayvani yanını eğitmiş kişilere nasip olan bir haslet. Ahmet Murat’ın deyimiyle “Saflığın, meleksiliğin simgeleri olan kuşların, karşılarında kendileriyle benzer bir dalga boyunda konuşan bir saflık, bir meleksilik bulduklarında ürkmemeleri, aksine ünsiyet kurmaları” hâli. Bu yüzden tasavvufla ilgili yazılarını topladığı, bize satır satır, kelime kelime nasıl “iyi” insan olunur’u talim ettirmeye çalıştığı, usulca bizi kendimize, kendi içimize bakmaya cesaretlendirdiği, derunî bir seyahate çıkmaya ikna ettiği bu kitabın isminin “Kuşlarla Sohbetin Şartları” olmasından daha isabetli ne olabilir? “Ey okuyucu,” der gibidir Ahmet Murat, “Seni oyalayan, kendini bulmaktan ve ‘dünyaya gelme gerekçemize muvafık olarak yaşamaktan’ alıkoyan her şeyden vazgeç. Evine, kendine, özüne dön.”

REKLAM

“İç dünyamız arındıkça ve güzelleştikçe, arınık ve güzel olanları kendimize çekebileceğiz. Kuşlar sohbete gelecekler, ceylanlar başlarını dizimize koyacaklar” diyor Ahmet Murat Kuşlarla Sohbetin Şartları’nda. Kitap boyunca da bu hâle ulaşmak için bize ipuçları sunuyor gibi. Bazen doğrudan okura sesleniyor, “Ey tarikat ehli kardeşim!” diyor ve bizi alıp İslam coğrafyasında gezintiye çıkarıyor. Bazen “Bir hayal kuralım birlikte.” diyor ve geniş hayal dünyasına bizi de ortak ediyor. Ve yeri geliyor, gündelik hayatımızda önem vermediğimiz, dikkat etmediğimiz şeyleri en yüce kavramlarla bağdaştırıyor: ping pong oyunundan hareketle insan ilişkilerini tahlil etmek gibi…

Her şeye bir bahanemiz olan bu çağda kendi Simurg’umuza varmaya çağırıyor Kuşlarla Sohbetin Şartları. Varamasak dahi “gitmek, yolcuyu değiştirir” çünkü.


/**/
Beklenen kar geldi

Beklenen kar geldi

Sadece kar değil yağmur ve fırtına da etkisini artırdı.
ABD'nin hedefi Astana

ABD'nin hedefi Astana

'Astana'nın fişini çekmek isteyen' ABD iş başında.
Kadıköy'degarip olay

Kadıköy'degarip olay

​'Bebeğim orada' deyip otobüsün altına girdi.
Ucuzelma geliyor

Ucuzelma geliyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdesini vermişti.

Süper Lig'de şimdiye kadar yaşanmayan yaşandı.
Binlerce vatandaşı aldattı

Binlerce vatandaşı aldattı

​CHP'li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, tapu sözü verdiği vatandaşların arazilerini icralık etti.
OHAL ilan edildi

OHAL ilan edildi

Sudan Cumhurbaşkanı Beşir, hükümetin feshedildiğini de açıkladı.
İstanbul'unen kıymetlisi

İstanbul'unen kıymetlisi

​AK Parti'nin Fatih adayı Mehmet Ergün Turan, projelerini Yeni Şafak'a anlattı.
HSBC vurgunu

HSBC vurgunu

​Banka ağustos ayındaki hareketlenmelerde sadece bir günde 120 milyon dolar kar etti.
İstanbul'amobilya OSB'si

İstanbul'amobilya OSB'si

​MÜSİAD Mobilya Sektör Kurulu Başkanı Davut Altunbaş, sorularımızı yanıtladı.
Ege'de 'fırtına' esti

Ege'de 'fırtına' esti

​Trabzonspor, 2 haftalık mağlubiyet serisine İzmir'de son verdi.
Milyonlarca vatandaşa müjde

Milyonlarca vatandaşa müjde

​BDDK Başkanı, üzerinde çalışılan yeni düzenlemeyi anlattı.
Maçın yıldızı ağlattı

Maçın yıldızı ağlattı

​Abdülkadir Parmak'tan maç sonunda duygusal açıklama.
Partisini yönetemeyenTürkiye'yi yönetemez

Partisini yönetemeyenTürkiye'yi yönetemez

​İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na tepki.
İsmi geçici listede

İsmi geçici listede

​Kocamaz'ın adı seçim kurulu listesinde yer aldı.
Kültür sanatın sesi

Kültür sanatın sesi

TRT 2, birbirinden zengin içerikleriyle yayına başladı.
ABD tırmandırıyor

ABD tırmandırıyor

​Venezuela Brezilya sınırında gergin anlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.