Hayat "Kuşların İlahisi" yeniden yazıldı

"Kuşların İlahisi" yeniden yazıldı

Ünlü İslam alimi ve şair Feridüddin-i Attar'ın büyük eseri "Mantıku't-Tayr", yazar ve mütercim Cemal Aydın tarafından yeniden Türkçeye kazandırıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kuşların İlahisi yeniden yazıldı
Mantıku't-Tayr'ı "Kuşların İlahisi" adıyla yeniden tercüme etmesi hakkında açıklamada bulunan Cemal Aydın, "Şimdiye kadar yapılan Mantıku't-Tayr tercümeleri istediğimiz anlamda doyuracak, tatmin edecek şekilde olmadı maalesef. Hepsi elimizde var, hepsine de baktık. Mantıku't-Tayr'ın şairi Feridüddin-i Attar dev bir şair. Eserin Farsçasına bakarsanız görürsünüz çok kısa kısa yazar ama kısa mısralar içinde pek çok anlam vardır. Bu anlamı verebilmek için Türkçeye çok iyi hakimiyet sağlamak ve üzerinde çok uğraşmak lazım" dedi.

Aydın, daha önce yapılan Mantıku't-Tayr tercümelerinin hemen hepsini okuyup incelediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Edebiyatta bazı imajlar, göndermeler vardır. Onları okuyucuya açıklamazsan, bu imajları, edebi sanatları ve incelikleri anlamak mümkün olmaz. O yüzden tercümede 550'ye yakın dipnot düştüm. Benim en büyük kazancım nerede oldu. Farsçam Prof. Dr. Ali Murad Daryal'dan ama eserin Fransızcaya 4 tercümesi var. O 4 tercümenin dipnotları var, pek çok bilgiler ve açıklamaları var. Çok büyük yararı oldu. Çünkü Roger Garaudy Mantıku't-Tayr'dan çok bahsettiği için Fransızcada büyük ilgi gördü. 4 ayrı tercümesi 2 de ayrı uyarlaması var. Benim bildiğim 2 de piyes yapıldı. Hristiyanların da anlayabileceği uyarlama yapıldı. Belki daha fazla vardır. Arapçasına da baktım. En güzel şekilde nasıl verilebilir, Türk okuru bundan nasıl istifade edebilir, ona emek verdim ve başarılı olduğumu zannediyorum."

Türk Edebiyatı Vakfı yayınları arasında "Kuşların İlahisi" adıyla çıkan eserde, okuyucuların kolay anlaması için 550 dipnot bulunuyor.

Feridüddin Attar

Asıl adı, Ebu Hamid Feridüddin Muhammed Bin Ebi Bekr İbrahim-i Nişaburi olan Attar, Horasan Selçukluları zamanında 1174'de Nişabur'da doğdu.

Eczacılık ve tıp ilmiyle meşgul olduğu için "Attar" lakabıyla tanındı. Küçük yaştan itibaren tasavvufa meylederek, Irak, Şam, Mısır, Mekke, Medine, Hindistan ve Türkistan'a seyahatlerde bulundu. Peygamberlerin, Allah dostlarının hayatlarını inceleyerek 39 yıl boyunca tasavvufla ilgili şiir ve hikayeleri topladı.

Manzum eserlerinin 100 bin beyite yakın olduğu bilinen Attar, 1248'de bir Moğol askeri tarafından şehit edildi. Şehit edildiği anda başını ellerinin arasına alıp yürüdüğü ve mezarlıkta kabri olacak yere varıp uzanarak başını boynuna koyup cenaze namazının kılınmasını beklediği tarihi kaynaklarda yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.