Hayat Osman Hamdinin erkek çocuk tablosu satıldı

Osman Hamdi’nin erkek çocuk tablosu satıldı

Geçtiğimiz hafta GalleryNext’in düzenlediği 9. Çağdaş ve Klasik Eserler Müzayedesi’nde Osman Hamdi ve Hoca Ali Rıza’nın pek bilinmeyen iki tablosu müzayedede satıldı. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen müzayedelerde tabloları rekor fiyatlara satılan Osman Hamdi’nin erkek çocuk tablosu 726 bin liraya alıcı buldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Osman Hamdi’nin erkek çocuk tablosu satıldı
Osman Hamdi’nin erkek çocuk tablosu.

R. RUVEYDA OKUMUŞ

Geçtiğimiz hafta GalleryNext’in düzenlediği 9. Çağdaş ve Klasik Eserler Müzayedesi’nde Osman Hamdi ve Hoca Ali Rızanın pek bilinmeyen iki tablosu müzayedede satıldı. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen müzayedelerde tabloları rekor fiyatlara satılan Osman Hamdi’nin erkek çocuk tablosu 726 bin liraya alıcı buldu.

Hoca Ali Rıza’nın Küçüksu Çeşmesi tablosu
Hoca Ali Rıza’nın Küçüksu Çeşmesi tablosu

Türk resim sanatının büyük ustası Osman Hamdi Bey (1842-1910) bir kez daha sanat severlerin karşısına çıktı. Kendisine ait olduğu kabul edilen portre konulu bir tablosu GalleryNext’in düzenlediği 9. Çağdaş ve Klasik Eserler Müzayedesi’nde satışa sunuldu. Müzayedenin en yüksek fiyatla satılan eserleri başta sözünü ettiğimiz Osman Hamdi’nin 30x24 ölçülerindeki erkek çocuk tablosu ve Hoca Ali Rıza’nın (1858-1930) Göksu’yu resmettiği peyzaj çalışması oldu. 29 Ağustos Pazar günü saat 17:00’de online olarak gerçekleştirilen müzayedede yağlı boya tablo, heykel ve çeşitli objelerden oluşan 500’den fazla sanat eseri yeni sahiplerini buldu.

Müze-i Hümayun Müdürü Osman Hamdi Bey (Sultan II. Abdülhamid Yıldız Albümleri Koleksiyonu)
Müze-i Hümayun Müdürü Osman Hamdi Bey (Sultan II. Abdülhamid Yıldız Albümleri Koleksiyonu)

EN DEĞERLİ TABLOSU

  • Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen müzayedelerde tabloları rekor fiyatlara satılan Osman Hamdi’nin pek çok tablosu da Türkiye’deki müzelerde ziyaret edilebilir. Osman Hamdi, aynı zamanda dünyada satılan en değerli Türk resmi olan “Kur’an Okuyan Kız” tablosunun da ressamıdır. Bu eser 2019 yılında Londra Bonham's Müzayede Evi'nde gerçekleşen bir müzayedede yaklaşık 50 milyon TL’ye satılmıştı. Bundan bir hafta sonra da “Yeşil Cami'de Kuran Dersi” isimli tablosu açık arttırmaya çıkarıldı. Aşağı yukarı 130 yıllık eser, 4 milyon 640 bin sterline alıcı buldu. Sanatçının, Devlet Resim Heykel Müzeleri, Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Paris D'Orsay Müzesi gibi kurumlarda eserleri bulunuyor.

MİMAR SİNAN KURUCUSU

Bu denli paha biçilmez ve sanat değeri hayli yüksek eserlere imza atan Osman Hamdi Bey ressamlığının yanı sıra arkeolog ve müzeci kimliği ile de ön plana çıkmaktadır. Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu olarak 1842’de Sakız Adası’nda doğan şöhretli ressam aynı zamanda ilk Türk arkeoloğu olarak da kabul edilmektedir. Bağdat’ta arkeolojik çalışmalara başlayarak Osmanlı dönemindeki modern arkeoloji çalışmalarına öncülük etmiştir. Ona asıl şöhreti kazandıran arkeolojik kazısı 1887-1888'de yaptığı Sayda Kral Mezarlığı (Lübnan) kazıları olmuştur. Bu kazılar sırasında dünyaca ünlü İskender Lahdi’ni bularak İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne getirmiştir. Bu müzenin 29 yıl müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın en bilinen müzeleri arasında yer almasını sağlamıştır. Osman Hamdi “Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi” yani bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin de kurucusudur.

MÜDAHALE EDİLMİŞ BİR TABLO

  • Türk sanat ve arkeoloji tarihine bunca değerli çalışmalar yaparak katkı sunan Osman Hamdi Bey’e ait olduğu kabul edilen ve şimdiye kadar pek bilinmeyen, nispeten küçük ölçülerde çalıştığı erkek çocuk tablosu ise 9. Çağdaş ve Klasik Eserler Müzayedesi’nin odağındaydı. Osman Hamdi’ye atfedilen söz konusu tablo 1882’de resmedilmişti. Bu tablo, günümüzde İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bulunan “Fesli Çocuk” isimli tabloyla benzer özellikler gösterdiği ve ikisinin de aynı yıl (1882) resmedildiği düşünülüyor. Ressam, restoratör ve ekspertiz Fethi Kayaalp tarafından onaylanan Osman Hamdi’nin bir erkek çocuğunu resmettiği bu portre online müzayedede vergi ve komisyon ile birlikte 726 bin liraya satıldı.

Kayaalp ekspertiz raporunda tabloyu üslup özellikleri, yapım tarihi, monogram ve yüzey değişimleri ile ele aldığı ve karşılaştırmalı olarak incelediğini belirtiyor. Bu inceleme sonucunda tabloya iki kez müdahale edildiği, ikinci müdahaleden sonra yüzey değişimlerinin daha da artarak başkalaşmalara neden olduğunu ifade ediyor. Fethi Kayaalp’e göre tablonun hiçbir yerinde Osman Hamdi Bey’in bilinen adı, monogram ve imzaları yer almıyor. Ancak tablo üzerine yazılan “4 Fev 82” şeklinde, tarih belirten ifadeden hareketle bu çalışmanın gerçek bir Osman Hamdi Bey eseri olduğu kabul ediliyor.

  • Müzayedede Osman Hamdi ve Hoca Ali Rıza’dan başka Fikret Otyam, Ziya Emil, Salvador Dali, Devrim Erbil ve Erol Özden gibi çeşitli sanatçıların tabloları da satışa sunulmuştu.
İşçiye 10 bin 848 TL tazminat

İşçiye 10 bin 848 TL tazminat

Yasa çıktı, bakanlık yeni genelge ile açıkladı.
İki bina tahliye edildi

İki bina tahliye edildi

​Balıkesir'de gece toprak kayması meydana geldi.
Pitbull vahşeti

Pitbull vahşeti

​Kafesi parçalayıp başka bir köpeği boğarak öldürdü.
Adana'da<br>hareketli anlar

Adana'da
hareketli anlar

​Yakalanacağını anlayınca bıçak çıkarıp direndi.
Yolu belediye kapatmış

Yolu belediye kapatmış

​Bozulan yüzlerce İETT otobüsü ve kar küreme aracı trafiği kilitledi.
Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

​Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

CHP'nin belediyeden haberi  yok

CHP'nin belediyeden haberi yok

​AK Parti Sözcüsü Çelik: İBB herkesi tedbire çağırdı ama bir tek kendisi tedbir almadı.

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

​ABD Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake resmen göreve başladı.
ABD Avrupa’ya gaz arıyor

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

​Joe Biden, küresel tedarikçilerle pazarlığa oturdu.
OSB'lerde kademeli kesinti

OSB'lerde kademeli kesinti

​3 günlük elektrik kesintisini en az hasarla atlatmak için planlama yapıldı.
Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

​Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı bir ayda 159 binden 260 bine yükseldi.
Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

​Yatılı kilise okullarındaki toplu çocuk mezarlarına bir yenisi daha eklendi.
PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

​Hapishane çatışmalarında PKK, DEAŞ'la bağı bulunmayan sivilleri kurşuna dizdi.
Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

​Pozitiflik oranında salgının başından bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
TUSAŞ'tan<br>MMU için dev alım

TUSAŞ'tan
MMU için dev alım

​TUSAŞ dünyanın en büyük 3D yazıcısını satın aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.