Hayat Renk işleviokunaklıkılabilir

Renk işlevi okunaklı kılabilir

Mimarlık, siyah ve beyazdan ibaret değil. Rengi kullanan, bunu işlevsel hale getirenler yapılar da var. Ünlü mimar Nevzat Sayın da rengin dikkat çekmek, işlevi okunaklı hale getirmek için imkan sağladığını söylüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mimarlık, siyah ve beyazdan ibaret değil.
Mimarlık, siyah ve beyazdan ibaret değil.

Mimarlık sadece siyah ve beyazdan mı ibarettir? Renklerden yoksun modern yapılar olduğu kadar, renkleri tasarımın içinde kulanan mimari yapılar da var. DYO Boya ve AURA-İstanbul iş birliğiyle gerçekleşen “AURA Focus: Renkli DYOloglar” panelinde “bilimde, sanatta ve mimaride renk” konusunu ünlü isimler ele alan isimler rengin mimari için önemini anlattı. Moderatörlüğünü Mimar Yılmaz Değer’in üstlendiği panelde Mimar Sibel Ertez Ural, Ressam Serhat Kiraz ve Mimar Nevzat Sayın rengin yapı üzerindeki etkisini anlattı.

Nevzat Sayın

RENK İMKAN SAĞLAR

Mimar Nevzat Sayın yaptığı konuşmada, rengin dikkat çekmek, biçimi belirgin kılmak, işlevi okunaklı hale getirmek, görünmeyeni görünür kılmak ve parça-bütün ilişkisini kurmak için olağanüstü bir imkan sağladığını söyledi. Sayın mimari tasarım süreçlerinde rengi nasıl kullandığını kendisinin Lapishan, Umur Matbaa Yapısı, Boşlukta Beyaz Ev gibi yapıları üzerinden aktardı. Rengin bazen mimari çeşitliliğin aktarımını içeren, zengin bir kombinasyonun tasarım problematiği içinden çözülmesi gereken bir öğe iken, bazen endüstri yapıları gibi mevcut algısı ağır ve hantal yapılarla birlikte kullanıldığında algıyı tamamen değiştiren bir öğeye dönüştüğüne de dikkat çekti.

TEMEL BİR ÖĞE

Mimar Sibel Ertez Ural’a göreyse mimarlığın kendi renk literatürüne ihtiyacı var. Ural, mimarlık disiplininin renkle kurduğu ilişkiyi değerlendirirken bu bağlamda üretilmiş modern dönem öncesi ve modern döneme ilişkin yapı örneklerini de irdelemek gerektiğine dikkat çekiyor. Sanatçı Serhat Kiraz rengin üretim koşullarının empresyonizm sonrası gelişimine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Rengin ışık ve yüzey gerektiren koşullarda üretim tarihçesine değinerek, kendi sanatsal çalışmalarında rengi nasıl kullandığını örnekleriyle anlattı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.