Hayat Seven için engel yok

Seven için engel yok

Milli paralimpik yüzücü Beytullah Eroğlu, Tokyo Paralimpik Oyunlarına hazırlanıyor. Eroğlu’na göre seven insan için engel yoktur. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise “Hayatın her alanında engelli vatandaşlarımızın yanında olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor.

Çağlar Çağatay Yeni Şafak
Beytullah Eroğlu
Beytullah Eroğlu

Toplum bilinçlendikçe engelli vatandaşların yaşam kalitesi artıyor, hayatı kolaylaşıyor. Engelliler Haftası’ndaki birçok etkinlik de bu yönde bir iyiliğe katkı sunuyor. Dünya ve Avrupa yarışmalarında ülkemize birçok madalya kazandıran Milli paralimpik yüzücü Beytullah Eroğlu, Turkcell TURKSPORU sayesinde yaşadıklarını paylaştı. Türk sporunun kıymetli isimlerini çevrimiçi konuşmalarda sevenleriyle buluşturan Turkcell’in yeni projesi olan TURKSPORU Buluşmaları’nın ilk konuğu olan Eroğlu yüzme kariyeri, karantina günleri ve gelecek hedeflerini anlattı.

Altı yaşından beri havuzlardasınız. Pandemi ve karantina sürecinde ilk defa yüzmeden uzak kaldınız sanırım. Nasıl bir duygu?

Evet, ayrıca ailemle de hiç bu kadar uzun zaman geçirmemiştim. Benim için pandeminin iyi tarafı bu oldu. Yaklaşık iki aydır antrenman yapamıyordum ancak izin çıktı ve iki haftadır antrenman yapabiliyorum. Sosyal mesafe, hijyen kurallarına uyarak devam ediyoruz. Ömrüm boyunca havuzdan hiç bu kadar uzun ayrı kalmamıştım. Bu süreçte su hissiyatı dediğimiz şey gerilemişti. Yüzme gerçekten zor bir spor, çok çalışmaya devam ediyorum.

TAKINTILARIM YOK

Yüzme hikâyeniz nasıl başladı?

Ben havuza gidene kadar yüzmenin y’sini bilmiyordum. 2001 yılında eski milli takım antrenörü tarafından yüzmeye yönlendirildim. O zamana kadar televizyonda bile yüzme izlememiştim. İlk havuza gittiğimde çok büyük geldi bana. Ama aslında 25 metrelik bir havuzdu. Nasıl olur diye çok düşündüm, orada başka engelliler olduğunu gördüm. O zamana kadar ben kendimi dünyadaki tek engelli olarak düşünüyordum. Ve onlar hayatla barışıklardı. O ortamı sevdim, arkadaşlıkları sevdim. Nihayet sevdiğim işi yaptım. En başta çok korktum, yedi yıl can simidiyle yüzdüm. Boğulma tehlikeleri de yaşadım ama insan sevdiği işi yaparken engel olmaz.

Tokyo Paralimpik Oyunları ertelendi. Bu süreci nasıl değerlendirirsiniz?

Aslında pek iyi olmadı. Oyunlar için 2016 bittiği günden beri çalışıyoruz. Dört yıllık bir emek verdik, bu erteleme beni üzdü açıkçası. Araştırmalara göre yüzmede sporcular 24 yaşta zirveye çıkıyor. Ben de şu an 24 yaşındayım. Süreci verimli geçirip krizi avantaja çevirmek bizim elimizde. Evimde mümkün olduğu kadar iyi antrenman yapmaya alıştım.

Bir röportajda günlük hayatın engelsiz birinden farklı olmadığını hatta selfi bile çekebildiğinizi söylemiştiniz. Günlük yaşantından bahsedebilir misiniz?

Ben normal hayatıma devam ediyorum. İnsanlar bana bakıyor mu diye bir takıntım da yoktur. Kafeye gittiğimde ayağımla ne yiyorsam yerim. Bir restorana gittiğimde birileri bana bakıyor mu diye düşünmem. Engelliler zaten sıradan bireylerdir. Fiziki şartlarının eksikliğinden dolayı onları ayırmamak gerekiyor.

Beytullah Eroğlu

KORKUYU YENİP BAŞLAMALI

Engelliler haftası içindeyiz. Türkiye’de engelli ve sporcu olmak zor mu? Yıllar içinde nasıl bir değişim gördünüz?

Ben yürüyen bir engelliyim. Dolayısıyla çok fazla zorlanmıyorum. Ama ne yazık ki tekerlekli sandalye kullanan engellilerimiz için bu zor durumlar söz konusu. Geçmişe bakarsak çok geliştik. Bundan 5 yıl önce AVM’de ya da bir yerde engelli araç park yerleri dolu olurdu. Artık halkımız buna dikkat ediyor. Tabii ki hala eksiklerimiz var ama bunları da halledince Türkiye olarak bir engelli cenneti olacağımızı düşünüyorum.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Ben bu ülkede doğdum büyüdüm. Her şeyi bu ülkede başardım. Eğer ben başardıysam herkes başarabilir. Sadece evden çıkmak gerekiyor. Spor bana özgüven ve kendi kişiliğimi kattı. Aile zoruyla okula başladım sonra yüzmeyle tanıştım. Okulu okul başkanlıklarıyla bitirdim, dereceyle de üniversiteyi bitirdim. Bir yerden başlamak gerekiyor. Engelli arkadaşlarım korkularını yenip başlasınlar sadece.

Herkese örnek

Murat Erkan

Bedensel Engelli Federasyonu’na bağlı 18 branşın ana sponsorluğunu yapmaktan gurur duyduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan “Gerek sosyal sorumluluk projelerimizle gerekse spor desteğimizle hayatın her alanında engelli vatandaşlarımızın yanında olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya Şampiyonu yüzücümüz Beytullah Eroğlu, azmi, kararlılığı ve başarılarıyla gençlere örnek oluyor. Gelecek yıl düzenlenecek olan Tokyo Paralimpik Oyunları’nda ay-yıldızlı bayrağımızı yine en yüksekte dalgalandıracağına inanıyorum. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Haftası’nı kutluyorum” diyor.

İyilik salgını yendi
HAYAT
İyilik salgını yendi
Abone Ol Google News
Libyada zafer coşkusu

Libya'da zafer coşkusu

​Trablus'ta halk, Terhune ve Beni Velid zaferlerini kutladı.
Çarklar yenidentam güç dönüyor

Çarklar yeniden tam güç dönüyor

​"Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz."
Amerika şiddet üzerine kurulu

Amerika şiddet üzerine kurulu

​Siyahi aktivist Barron, ABD gerçeğini anlattı.
BAE'de 'Küçük İsrail'

BAE'de 'Küçük İsrail'

​Binlerce Yahudi, BAE'de Yahudi topluluğu kurdu.
Gurbetçiler dönüyor

Gurbetçiler dönüyor

​Sıla hasreti tedbirlerle sona eriyor.
KKTC bölgenin Singapur’u olur

KKTC bölgenin Singapur’u olur

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapısal dönüşüme dikkat çekti.
Seyahatname'deki<br>gizemli Ayasofya

Seyahatname'deki
gizemli Ayasofya

​Dünyanın en büyük gezginlerinden Evliya Çelebi'nin gözünden...
Dört bin çiftçimiz<br>dijital pazarda

Dört bin çiftçimiz
dijital pazarda

​Ücretsiz hazine arazilerinde tahsis başladı.
Gerçek yüzünü gördük

Gerçek yüzünü gördük

​İletişim Başkanı Altun, Antifa'yı değerlendirdi.
Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Mahkemenin bilirkişi skandalı.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
İlhak protesto edildi

İlhak protesto edildi

​Tel Aviv'deki protestoya ABD'li senatör de destek verdi.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Vefat eden sayısı 21, iyileşen sayısı bin 922.
Libya'da sıcak saatler

Libya'da sıcak saatler

​Ordu, Sirte kentini darbeci Hafter militanlarından geri aldı.
Yusufeli Barajı açıklaması

Yusufeli Barajı açıklaması

"Ekonomimize yılda tam 1.5 Milyar TL katkıda bulunacak."
Dev projelerde sona doğru

Dev projelerde sona doğru

​Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı.
Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

​"Gözüme güneş geldiği için maskeyle kapattım."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.