Hayat Somalili kızların popüler ismiİstanbul

Somalili kızların popüler ismi: İstanbul

Somali halkı, Türkiye’nin verdiği insani desteğe vefa amacıyla ve dizilerde görülen güzel manzaralara hayranlıkları nedeniyle kız çocuklarına İstanbul ismini koyuyor. Somalili sanatçı Muhtar Muhammed, “Kızıma Türkiye halkının desteğinin, ailesinin ve Somali halkının zihninden hiç silinmemesi için bu adı verdim. Bu bir vefa borcu” diyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Somalililer kız çocuklarına İstanbul ismini koyuyor
Somalililer kız çocuklarına İstanbul ismini koyuyor

Somali halkı, Türkiye’nin verdiği insani desteğe vefa amacıyla ve dizilerde görülen güzel manzaralara hayranlıkları nedeniyle kız çocuklarına İstanbul adını veriyor. Somalililerin geçmişten bu yana Türk dizilerinde beğendikleri oyuncularla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi sevdikleri Türk liderlerinin adlarını çocuklarına koyuyor. Yeşil Kıta’daki Somalililer, Türkiye’nin yaptığı insani yardımlar ve verdiği desteği daima hatırlamak için en önemli şehirlerden biri olan İstanbul’u bebeklerine ad olarak seçiyor. Bazıları da dizilerde gördükleri İstanbul’un güzel manzaralarına hayranlığı nedeniyle bu ismi tercih ediyor. Son dönemde İstanbul ismi kız çocukları arasında popülerleşirken, esnaf da dükkan ve mağazalara bu adı veriyor.

İstanbul Muhammed

İSTANBUL’UN GÜZELLİĞİNE HAYRAN

Somalili sanatçı Muhtar Muhammed de çocuğuna bu ismi verenlerden biri. Muhammed, Türkiye’nin Somali’ye çeşitli alanlarda verdiği destekten ötürü şu an 7 yaşına giren kızına İstanbul ismini verdiğini anlattı. Kızına Türkiye halkının desteğinin, ailesinin ve Somali halkının zihninden hiç silinmemesi için bu adı verdiğini dile getiren Muhammed, ayrıca bunu bir vefa borcu olarak gördüğünü belirtti. Somalili Sümeyye Abduşşekur ise dizilerde gördüğü İstanbul’a hayranlığı nedeniyle kızına bu şehrin adını verdiğini ifade etti. Abduşşekur, “İstanbul’un güzelliğini çok sevdim. Bir ara kendi adımı değiştirip İstanbul koymayı düşündüm. Daha sonra bu ismi yeni doğan kızıma verdim” dedi. İnsani çabalarından ötürü Türkiye’nin Somalililerin kalbinde yer ettiğini belirten Abduşşekur, eğer oğlu olursa Erdoğan ismini vermeyi düşündüğünü aktardı. 40’lı yaşlarındaki İstanbul ise kendisine bu ismi Türkiye ile bağlantısı olan tüccar babasının verdiğini, 2013’te doğan kızına da bu ismi verdiğini kaydetti.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.