HayatTarık Mümtaz Göztepe anısına

Tarık Mümtaz Göztepe anısına

Çerkez kökenli Tarık Mümtaz Göztepe Damat Ferid Paşa’nın da olduğu 9 nâzıra yaverlik yaptı. Bulgaristan, İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde gazeteler çıkardı, yazılar yazdı. Vahîdeddin’in yurt dışına çıkışından sonra 23 Nisan 1924 tarihinde TBMM’de alınan bir kararla ‘Yüzellilikler’ listesine dâhil edilerek yurt dışında çıkartıldı, 1938’de yurda döndü.

Haber MerkeziYeni Şafak
Çerkez kökenli Tarık Mümtaz Göztepe 'nin anısına.
Çerkez kökenli Tarık Mümtaz Göztepe 'nin anısına.

Birkaç ansiklopedik-biyografik kaynakta “muharrir”, “gazeteci”, “yazar” gibi sıfatlarla anılan Tarık Mümtaz Göztepe, bu yönleriyle birlikte askerî ve siyasî kimliği de öne çıkan bir şahsiyettir. Hayatı hakkında bizzat kendisi “Mütareke Günleri” ve “Gurbet Cehennemi” adlı iki hâtıratında bazı bilgiler vermektedir. Halep’te sürgündeyken müstear adla ve Türkçe olarak yayınladığı “Çizgiler ve Bilgiler” (1936) adlı eserinde ise bir karikatürün ve hasta yatağındayken aynadaki görüntüsüne bakarak çizdiği portresinin dışında bir şey yoktur.

HEM YAVER HEM GAZETECİ

Bizzat kendisinden alınmış bilgi formuna dayalı olduğu için Osman Nebioğlu’nun Kim Kimdir’inde hayatına dair verilen birtakım ayrıntılar dikkat çekici sayılmalıdır. Buradaki bilgileri Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi (Dergâh)’ndeki bilgilerle harmanlayarak Tarık Mümtaz’ın biyografisini şöyle belirleyebiliriz: Müellif, 1891’de İstanbul’da Çerkez kökenli Mümtaz Bey ve Nezihe Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gelmiş, 1977’de Ankara’da ölmüştür. Eşi, 1925 doğumlu Elmas (Güler) Hanım’dır. Çocuklarından oğlu, babasının adını taşıyan 1945 doğumlu Mümtaz; kızı, annesinin adını taşıyan 1947 doğumlu Nezihe’dir.

REKLAM

Birbiri ardınca dokuz Harbiye nâzırının maiyetinde yaverlik göreviyle bulunarak askeriyede ve siyaset sahnesinde yer almıştır. Bu nâzırlardan dokuzuncusu Damat Ferid Paşa’dır. Damat Ferid ve Vahîdeddin’in yurt dışına çıkışından sonra 23 Nisan 1924 tarihinde TBMM’de alınan bir kararla ‘Yüzellilikler’ listesine dâhil edilerek yurt dışında çıkartılmıştır.

Gazetecilik hayatına Ümit mecmuasını çıkararak başlamıştır (1919). Bu mecmuada Mütareke Günleri’nden de söz etmektedir. Bizzat verdiği bilgilere göre bu mecmuaya Celâl Sâhir, Halide Nusret, Faruk Nafiz ve Köprülüzâde Mehmed Fuad gibi edebiyatçılar katkıda bulunuyorlardı. İlk sürgün yıllarında Eskicuma’da Rumeli gazetesini (1922) çıkarmıştı. Daha sonra Şam’da Musavver Sahra Mecmuası’nı (1924); Antakya’da Hacivat-Karagöz’ü (1933) yayınlamıştır. Şam’daki gazetecilik yıllarında Çerkez Ethem’le bir röportajını ve bu esnada şahit olduğu manzaraları Mütareke Günleri’nde anlatmıştır. 29 Haziran 1938’de “Yüzellilikler” affedilince Türkiye’ye dönmüş ve ilk olarak İskenderun’da Ayyıldız gazetesini kurmuştur (1939).

REKLAM

İstanbul’da Nasreddin Hoca mecmuasını yayınlamış (1940); Yeni Sabah gazetesi istihbarat şefliği; Zafer gazetesi memleket sekreterliği (1950); Yeni Köylü gazetesi neşriyat müdürlüğü (1954) yapmıştır. Ankara yıllarında ise Kadı Emmi adlı gazeteyi çıkarmıştır (1965). Bulgaristan’da Âşık Garip, Muhacir Baba, Başyazıcı, Ali Topcuyef gibi takma adlarla çeşitli gazete yazıları yazmıştır. Gazeteciliğiyle ilgili olarak matbu kaynaklarda belirtilmeyen bir ayrıntı da Kuneytıra’da Adigece-Fransızca-Arapça-Türkçe olarak Margadlı bir gazete (1928-1931) yayınlamış olduğudur. Gazetecilik alanındaki hizmetlerinden ötürü İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’ne üye kabul edilmişti ve ‘basın şeref kartı’ taşımaktaydı.

REKLAM

Ömrünün son yıllarında Ankara’da Maltepe semtinde Akıncılar Sokak’taki evinde ikamet etmiş ve 1977 yılında öldüğünde nâşı Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir (Allah rahmet eylesin).

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…