HayatVicdanlarasesleniyoruz

Vicdanlara sesleniyoruz

Yönetmen Ahmet Sönmez, yeni filmi "Sadece Farklı"da otizmli bir babayla sağlıklı oğlunun ilişkisini konu ediyor. Sönmez, çekimlerine Kasım ayında başlanacak film için "İnsanların vicdanlarını rahatsız etmek istedik. Herkesin bu insanların farkına varmalarını sağlayacağız" diyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fotoğraf: Talha Menteş
Fotoğraf: Talha Menteş

Bir kız çocuğun baba arayışını anlatan "Elveda Katya" filmiyle yurt içi ve yurt dışında birçok ödül kazanan yönetmen Ahmet Sönmez, otizmi konu eden yeni filminin hazırlıklarına başladı. Çekimlerine Kasım ayında başlanması planlanan "Sadece Farklı" isimli filmde, otistik bir babayla "sağlıklı" oğlunun hikâyesi anlatılacak. Bu zamana kadar otizimle ilgili birçok film çekildiğini ve özellikle Amerikan sinemasında bu durumun ajitasyona dönüştürüldüğünü söyleyen Sönmez, "Bu insanlar otistik ama çok zekiler olarak gösterildi hep. Ama onların zeki olması pratiğe dökmediği zaman bir şey ifade etmiyor. Ben filmde bu durumun tam tersi otistik insanları bizim yalnızlaştırdığımıza değindim. Onların aile hayatından yalnızlığına olan yolculuğunu ele aldım. Ben ajitasyon yapmıyorum" diyor. Araştırma süresince yurtiçi ve dışında eşi otistik olan kadınlarla tanıştığından bahseden Sönmez, hepsinin cevabının "Onunla evliyim. Çünkü çok temiz. Ondan daha başka ne isteyebilirdim?" olduğunu dile getiriyor.

TRAVMALARINI ANLATTIK

Sönmez, bu zamana dek pek de aşina olunmayan otistik bir baba karakterini filmde kullanılacağını belirterek şöyle konuştu: "Bu zamana kadar hep çocukların otizm hastası olduğu gösterildi. Sanki büyümüyorlarmış gibi. Bu algıyı kırarak "Otistik bir babayla oğul yalnız kalırsa ne olur?" sorusundan hareketle bu senaryoyu yazmaya karar verdim. Yeni bir iletişim dünyasını anlatmaya çalıştım. Yaş büyüdükçe yaşıtlarıyla olan iletişimlerinde fark ortaya çıkıyor. Hayatın içinde gölge gibi oluyorlar. Bir direnç gösteriyorlar ve en sonunda da boyun eğmek zorunda kalıp sessizleşip, içlerinde travmayla yaşıyorlar. Biz vicdanlara sesleniyoruz.Seyircinin bunları görmesi gerekiyor."

  • Yalnızlığa itiyoruz
  • Sönmez, projenin izleyiciye vermek istediği mesajı da şöyle özetliyor: "Filmde babanın aile hayatında yalnızlığa olan gidişini anlattım. Sonunda yalnız kalacak. Ben insanların vicdanlarını rahatsız etmek istiyorum. Normal insanların kendisine acımasını istiyorum. Bu insanların farkına nasıl varmadık. Nasıl bu kadar kayıtsız kaldık. Aslında derdim bu. O insanlar çok kırılganlar. Hep yalnızlar. Bu insanlar yalnız ve biz insanlar onları daha da yalnızlığa itiyoruz. Bu filmi izlemeye gelenlerin "Aaa! Ben böyle birini tanıyorum. Ona şöyle bir yanlış yapmıştım" diyerek üzülmelerini sağlamak istiyorum. Gerisi seyircinin vicdanına kalmış.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.