ÖZGÜN HABERLER

İnternet haberciliği yükseliyor

İnternet kullanımın artması ile birlikte haber okuma alışkanlıklarının değişmesi gazete tirajlarını olumsuz etkiledi. Milyonlarca kullanıcı gündemi artık online haber sitelerinden takip ediyor.

iLAN Diğer

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı 2017 Yazılı Medya İstatistikleri’ne göre gazete ve dergi sayısı 2016 yılına göre %2,3 azalarak 6 bin 124 oldu. Bu yayınların %59,6’sını dergiler oluşturdu.

Gazete ve dergilerin tirajı, 2017 yılında 2016 yılına göre %2,6 azaldı. Türkiye’de 2017 yılında yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 661 milyon 102 bin 580 olup, bunun %93,9’unu gazeteler oluşturdu. Türkiye’de 2017 yılında yayımlanan gazetelerin %90,8’i yerel, %7,1’i yaygın (ulusal),%2,1’i ise bölgesel yayın yaptı. Dergilerin ise, %61,2’si yaygın (ulusal), %33,7’si yerel, %5,1’i bölgesel yayın yaptı. Gazetelerin en önemli gelir kaynaklarından biri olan resmi ilan ve reklam ödemeleri 2017 yılında yüzde 4,5 artsa da dijital reklam yatırımlarındaki hızlı yükseliş çekiyor.

Online medyanın yükselişi sürecek

Basılı yayın sayısı ve tirajlardaki düşüşün internet kullanımının artması ile birlikte daha da hızlandı. Gazete ve dergi sayısı ile tirajlardaki düşüşte internet kullanımının artması ile online haber sitelerinin çoğalmasında önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Haber sitesi kurulum maliyetlerinin düşük olması, kolay yönetilebilir ve kullanılabilir haber yazılımlarının artması ile birlikte artık isteyen herkes online medya patronu olabiliyor.

Hızlı ve çok sayıda haberin yer aldığı haber sitelerini her gün milyonlarca kullanıcı ziyaret ediyor. En güncel haberlere istenilen zamanda hızlı bir şekilde ücretsiz ulaşmak her yaştan internet kullanıcısını cezbediyor. İnternet kullanımı arttıkça online medyanın etkisi ve erişimi de yükselecek. İnternet medyasının etkisinin basılı medyaya göre daha kapsamlı ve kolay bir şekilde ölçümlenebilmesi, markaların dijital reklam kampanyalarının sonuçlarını analiz etmesini de kolaylaştırıyor. Bütçelere uygun bir şekilde gerçekleştirilen reklam yatırımları ile markalar maksimum geri dönüş alabiliyor.

Kaynak: www.haberhane.com

Detaylı bilgi için tıklayınız;

http://www.haberhane.com/

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.