|
Özgün

İstanbul Silivri seçim sonuçları 28 Mayıs 2023

2023 İstanbul Silivri seçim sonuçları belli oluyor. Türk vatandaşları, 28 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanıyor. Türkiye il il, ilçe ilçe 2023 seçim sonuçları ve Marmara Bölgesi İstanbul Silivri seçim sonuçları, oy oranları Yeni Şafak seçim sayfasında canlı olarak yayınlanacak. Saat 17.00 itibariyle oy verme işlemi bitecek. Seçim yayın yasaklarının bitmesiyle seçim sonuçları, saat 21.00 gibi açıklanmaya başlayacak. 28 Mayıs 2023 İstanbul Silivri Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranları, il il oy oranları seçim sonucu anlık olarak sayfamızda.

12:03 . 28/05/2023 Pazar
Yeni Şafak
2023 İstanbul Silivri Seçim Sonuçları

2023 İstanbul Silivri Seçim Sonuçları

28 Mayıs Pazar günü düzenlenecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 28 Mayıs Pazar günü saat 21.00’da yasakların kaldırılmasının ardından 2023
açıklanacak. 2023
oy oranlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Silivri Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye sandık başına gidiyor. 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu oy oranları yayımlanacak. Seçim sonuçları anbean takip edilecek.

İstanbul Silivri Hakkında

İstanbul'un batısında yer alan Silivri ilçesi, Trakya Bölgesi'nde bulunmaktadır. İlçenin tarihi, antik döneme kadar uzanmaktadır. İlçede yapılan arkeolojik kazılarda, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar ortaya çıkarılmıştır.

Silivri, İstanbul'un en büyük ilçelerinden biridir ve 868,33 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İlçe, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'ne kıyısı olan bir bölgede yer almaktadır. Silivri'nin güneyinde Çatalca, kuzeyinde Marmara Ereğlisi ilçeleri, batısında ise Tekirdağ il sınırları yer almaktadır. İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan Silivri'ye ulaşmak için E-5 Karayolu veya TEM Otoyolu kullanılabilir. Ayrıca Silivri'de bir adet otobüs terminali de bulunmaktadır.

Silivri ilçesi, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve plajları ile dikkat çeken bir turizm bölgesidir. İlçenin en önemli turistik yerleri arasında Silivri Kalesi, Dupnisa Mağarası, Selimpaşa Plajı, Akropol Kuleleri ve Kıyıköy yer almaktadır.

Silivri'nin nüfusu, 2021 yılı verilerine göre 92.970'tir. İlçenin nüfus yoğunluğu ise oldukça düşüktür ve kilometrekare başına 107 kişi düşmektedir. Silivri'nin ekonomisi, tarım ve hayvancılık temelli olmakla birlikte son yıllarda turizm de önemli bir sektör haline gelmiştir. Ayrıca ilçede birçok fabrika ve üretim tesisi de bulunmaktadır.

Oy Nasıl Kullanılır?

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

#2023 Genel seçimler
#Cumhurbaşkanlığı seçimi
#28. Dönem Milletvekili seçimi
#İstanbul
#Silivri
4 ay önce
default-profile-img