Koronavirüs Hollanda ve İrlanda AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı

Hollanda ve İrlanda AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı

Son olarak Hollanda ve İrlanda'nın geçici durdurma kararıyla, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını askıya alan ülke sayısı 12’e yükseldi. Ayrıca AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Kovid-19 aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edilmesi ile ilgili "hatalar yaptıklarını" söyledi.

Haber Merkezi AA İHA
Hollanda ve İrlanda AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı
AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alan ülke sayısı 12’e yükseldi.

Oxford Üniversitesi ile ilaç firmasıAstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısı daha önce yan etkileri nedeniyle 9 ülkede yasaklanmıştı.

Hollanda da geçici olarak kullanımın durdurulduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hollanda İlaç Dairesi'nin (CBG), yeni bilgilere dayanarak, tedbir amaçlı ve daha fazla araştırılmak üzere AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasını tavsiye ettiği belirtildi.

Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısına bir ülkeden daha veto
KORONAVİRÜS
Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısına bir ülkeden daha veto

28 MART'A KADAR DURDURULACAK

Açıklamada, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge'nin bu tavsiyeye uyacağı ve Covid-19 aşısının kullanımının geçici olarak 28 Mart'a kadar durdurulacağı aktarıldı.

AstraZeneca aşısı ile aşılama randevularının ise iptal edileceği vurgulandı.

Bu hafta sonu yeni bilgiler edinildiği, Danimarka ve Norveç'ten olası yan etkilere ilişkin altı yeni rapor alındığı bilgisi paylaşıldı.

Oxford-AstraZeneca aşısı çocuklarda test edilecek
KORONAVİRÜS
Oxford-AstraZeneca aşısı çocuklarda test edilecek

İRLANDA DA ASKIYA ALDI

İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnelly de Ulusal Bağışıklama Komitesi'nden (NIAC) gelen yeni bilgiler sonucu "tedbir amaçlı" olarak AstraZeneca aşısının kullanımının askıya alındığını duyurdu.

İrlanda Tıbbi Başhekim Yardımcısı Dr. Ronan Glynn, "AstraZeneca'nın Covid-19 aşısı ile kan pıhtılaşması arasında herhangi bir bağlantı olduğu sonucuna varılmadı. Ancak, Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi İrlanda'daki AstraZeneca aşılama programının geçici olarak durdurulmasını tavsiye etti" dedi.

  • Öte yandan şu ana kadar Avusturya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Estonya, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Norveç, İzlanda, İrlanda ve Hollanda AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı.

''Aşı milletçiliği''ne dikkat: Rezerve edilen aşı siparişleri üstünden zorunlu aşı tartışması yapılması çok uygun değil
KORONAVİRÜS
''Aşı milletçiliği''ne dikkat: Rezerve edilen aşı siparişleri üstünden zorunlu aşı tartışması yapılması çok uygun değil

AB'DEN FLAŞ İTİRAF: HATALAR YAPILDI

  • Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edilmesi ile ilgili "hatalar yaptıklarını" söyledi.

Timmermans, Alman Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, bir süredir kendilerine yöneltilen, Kovid-19 aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edildiği yönündeki eleştirileri değerlendirdi.

Timmermans, "Hem Brüksel'de hem de üye devletlerde aşı siparişi verirken hatalar yapıldığı doğrudur." ifadesini kullandı.

Timmermans, vatandaşların, aşının olabildiğince çabuk temin edilmesini istemelerini anlayışla karşıladıklarını belirterek, "AB olarak, ortak değerlerimiz temelinde hareket etmezsek ve aşıyı yalnızca en zenginler karşılayabilirse, bu sadece yoksul ülkeler için değil, herkes için bir sorun olurdu." değerlendirmesinde bulundu.

Skandal ortaya çıktı: DSÖ'den 'fakir ülke' sıfatıyla aşı alıyor
DÜNYA
Skandal ortaya çıktı: DSÖ'den 'fakir ülke' sıfatıyla aşı alıyor

Salgının sona ermesinin ardından bir durum değerlendirmesi yapmaya hazır olduklarını kaydeden Timmermans, "Ancak mevcut durumda, tüm Avrupa'nın aşıyı temin etmesi en önemli konu. Normal hayatımıza geri dönmenin ön koşulu budur. Benim için bu, ailemi tekrar ziyaret edip torunuma sarılabileceğim anlamına geliyor. Milyonlarca Avrupalı ??da aynı şekilde düşünüyor." ifadelerini kullandı.

AB üyesi bazı ülkeler, AB'yi, Kovid-19 aşılarını hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş etmekle eleştiriyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.