Koronavirüs Uğur Şahinden güzel haber Üçüncü doz koronayı tamamen durduracak

Uğur Şahin'den güzel haber: Üçüncü doz koronayı tamamen durduracak

Koronanavirüs aşısını geliştirerek salgının seyrini değiştiren BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, umutlandıran bir açıklamada bulundu. Şahin, "İkinci doz ağır hastalıklara karşı koruma sağlıyor fakat üçüncü doz aşı hastalığın bulaşmasını tamamen durduracak" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise geçtiğimiz günlerde 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşların şu an için 3'üncü doz aşı olmalarını gerektiren bir durum bulunmadığını bildirmişti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Uğur Şahinden güzel haber: Üçüncü doz koronayı tamamen durduracak
BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin

Tüm dünyayı saran koronavirüse karşı geliştirilen aşı yöntemi, birçok ülkede sonuçlarını göstermeye başladı. Ülkelerin nüfuslarının büyük bir bölümünün aşılandığı aktarılırken, bazı ülkelerde sosyal mesafe, maske gibi tedbirlerin de tamamen kalktığı görüldü. Türkiye'de de 18 yaş ve üstü olan kişilerde aşılama oranları yüzde 55'leri geçmiş durumda.

BIONTECH'E TAKDİR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Üretilen aşılar arasından etkisi ve antikor süresiyle vaka oluşmasını önleyen ve koronavirüsü hafif atlatmaya yarayan BionTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, dünya genelinde takdir toplamaya devam ediyor.

YUNANİSTAN'DAN ÖDÜL

Birçok alanda ödüle layık görülen çift, bu sefer de Yunanistan'dan "İmparatoriçe Theophano" ödülünü kazandı. Ödülü almak üzere gittikleri ülkede faaliyet gösteren Kathimerini Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Uğur Şahin, aşıya yönelik dikkat çekici detaylar verdi.

Bakan Koca'dan 3. doz hatırlatması: Israrla öneriyoruz
KORONAVİRÜS
Bakan Koca'dan 3. doz hatırlatması: Israrla öneriyoruz

  • Alexis Papachelas'a röportaj veren Şahin, sorularını yanıtlayan bilim insanları gelecek ile ilgili umutlu olduklarını söyledi.

Üçüncü doz yerli olacak
KORONAVİRÜS
Üçüncü doz yerli olacak

"ÜÇÜNCÜ DOZ HASTALIĞIN BULAŞMASINI TAMAMEN DURDURACAK"

Uğur Şahin, üçüncü doz aşı olmanın önemli olduğunu dile getirirken, "Üçüncü doz olmadan hastalığın bulaşması devam edecek. İki doz aşının sadece ağır hastalıkları çok azalttığını biliyoruz. Dolayısıyla ikinci doz ağır hastalıklara karşı koruma sağlıyor fakat üçüncü doz hastalığın bulaşmasını tamamen durduracak. Ayrıca enfeksiyondan korunmanın pandemiyi kontrol altına almadan çok kullanışlı olacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

Mardin'de patlama: 2 polis yaralı
GÜNDEM
Mardin'de patlama: 2 polis yaralı

"YENİ VARYANT GELECEK Mİ TAKİP ETMELİYİZ"

Şahin açıklamasına şöyle devam etti: "Şu an dominant mutasyon Delta varyantı. Laboratuvar deneylerinde gördüğümüz gibi geliştirdiğimiz aşı bunu da nötralize ediyor. Antikorun zamanla azaldığını ve üçüncü bir doz aşının antikor seviyesini yükselteceğini hatırlatmak önemli. Böylelikle Delta varyantına karşı tam koruma sağlanabilir. Bunun ne kadar süre devam edeceğini göreceğiz. İlk dozdan sonra antikor seviyeleri çok yüksek ve biz de bunun etkisinin gelecek bahara kadar devam etmesini umuyoruz. Daha sonra antikor seviyelerine bakmalı ve yeni varyant geliyor mu onu takip etmeliyiz. Şu an, aşı olanların güvende olduğunu söyleyebiliriz." açıklamasını yaptı.

Uğur Şahin'den korkutan koronavirüs açıklaması: Virüs hayatımızda hep kalacak her şey yeni başladı
KORONAVİRÜS
Uğur Şahin'den korkutan koronavirüs açıklaması: Virüs hayatımızda hep kalacak her şey yeni başladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.