Seçim CHPnin 41 yıl sonra çıkardığı vekil Kılıçdaroğlunu istifaya davet etti

Gürsel Erol kimdir?

CHP'nin 41 yıl sonra çıkardığı vekil Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet etti

CHP 41 yıl aradan sonra Elazığ'dan ilk defa milletvekili olarak Gürsel Erol'u meclise gönderdi. Erol, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Partimizin yaşadığı 24 Haziran seçim sonuçları başarısızlığının sorumlusu bu yönetim anlayışıdır. Mevcut Genel Merkez Yönetimini sıfat ve unvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum." dedi.

Haber Merkezi IHA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi 41 yıl sonra Elazığ’da ilk defa milletvekili çıkarak Gürsel Erol’u meclise gönderdi. Erol’un vekil seçilmesinde ittifaktan gelen oylar etkili oldu.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri kapsamında ilkler yaşandı. En son 1977 yılında yapılan genel seçimlerde CHP’den Celal Ertuğ ve Faik Öztürk milletvekili seçilerek meclise gitmişti. Sonrasında yapılan tüm seçimlerde CHP Elazığ’dan hiçbir adayını meclise göndermeyi başaramadı. Aradan geçen 41 yılın ardından ilk defa CHP’nin bir adayı Elazığ’dan milletvekili seçildi.

CHP’nin Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’dan aday olmasının ardından yaptığı seçim çalışması sonrasında resmi olmayan sonuçlara göre 37 bin civarında oy aldı. Millet ittifakında yer alan İyi Parti’nin 26 bin 700 ve Saadet Partisi’nin 6 binin üzerindeki oyu CHP’nin 1 milletvekili çıkarmasında önemli rol oynadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti ise Elazığ’da 5 milletvekilliğinden 4’ünü alırken MHP ise milletvekilliğini çok az bir farkla kaybetti.

İHA
Gürsel Erol

Seçilir seçilmez yönetimi istifaya davet etti

Erol, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklama ile yönetimi istifaya davet etti. Erol'un yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Partimizin yaşadığı 24 Haziran seçim sonuçları başarısızlığının sorumlusu bu yönetim anlayışıdır. Mevcut Genel Merkez Yönetimini sıfat ve ünvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum.

Bu çağrımı genel merkez tarafından belirlenen, garanti seçim bölgesinden gelen bir milletvekili olarak değil, Tunceli ve Elazığ’da seçim kazanmış partinin ilkeleri ve etik değerleriyle siyaset yapan fedakar bir milletvekili olarak yapıyorum.

Partimizin koltuk adamlarına değil, ülkenin yönetimi ile ilgili iddia taşıyan dava adamlarına ihtiyacı vardır."

CHP teşkilatı kazan kaldırdı: Birileri hesap vermeli
GÜNDEM
CHP teşkilatı kazan kaldırdı: Birileri hesap vermeli

Erdoğan ve milletvekilleri 8 Temmuz'da yemin edecek
SEÇİM
Erdoğan ve milletvekilleri 8 Temmuz'da yemin edecek

AK Parti Kılıçdaroğlu'nun memleketinde oylarını 5'e katladı
SEÇİM
AK Parti Kılıçdaroğlu'nun memleketinde oylarını 5'e katladı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.