Seçim Liyakat sahibini seçmek vatani bir görevdir

'Liyakat sahibini seçmek vatani bir görevdir'

Cumhuriyet tarihinin en kritik dönemeçlerinden biri olan bu seçimde Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. el-Karadaği'nin daha önce verdiği bir fetva gündeme geldi. El-Karadaği, seçimlerin toplumlar için önemli olduğuna dikkati çekerek, "Bazı konularda farklı görüşlerimiz olsa da, liyakat sahibini seçmek şer'i bir vecibe ve vatani bir ödevdir" uyarısı yapıyor. Tecrübe sahibi olanın seçilmesi gerektiğine işaret eden El-Karadaği, "Dindar olsa dahi zayıf olanı seçmek de caiz değil" görüşünü belirtiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Liyakat sahibini seçmek vatani bir görevdir
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimi için saatler kaldı, yarın milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği'nin Müslümanların seçim süreçlerine ilişkin daha önce verdiği bir fetva, seçim öncesi bir kez daha dikkati çekti. El-Karadaği, seçimlerin Müslüman toplumlar için kritik bir öneme sahip olduğu konusuna vurgu yapıyor.

'Şer'i bir vecibe ve vatani bir ödev'

'Seçimler Fetvaları' başlığıyla 'Müslümanların Hür ve Şaibesiz Seçimlere Katılması Vaciptir' konusunun yer aldığı makalede seçim tercihleri için de önemli bir madde yer alıyor:

  • Bazı konularda farklı görüşlerimiz olsa da, liyakat sahibini seçmek şer'i bir vecibe ve vatani bir ödevdir. Genel ve kuşatıcı maslahata dayalı yollara itibar etmek gerekir. Zira ehliyet sahibi olmayanları seçmek şer'i bakımdan caiz değildir. Bu ister velayeti amme ister velayeti hassa olsun durum değişmez. Zira kötülük ve düşmanlık üzere yardımlaşmak kitap, sünnet ve icma bakımlarından haramdır.

'Tecrübe sahibi olanı seçmek gerekir'

Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği, devlet başkanlığı için seçim şartlarını da belirtiyor. El-Karadaği, "Devlet başkanlığı; güvenilir ve güçlü, ihlaslı ve mütehassıs olanı, ilim veyahut tecrübe sahibi olanı seçmek gerekir" ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca El-Karadaği, seçilmesi caiz olmayan devlet başkanı modelini de net vurgularla dile getirerek, "Zalim, bozguncu ve fasık olanı seçmek asla caiz değildir. Dindar olsa dahi zayıf olanı seçmek te caiz değildir" görüşünü savunuyor.

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.