|

Cüce gezegenin en net fotoğrafları!

İki tarafından uzaya püskürttüğü buhar bulutlarıyla ünlenen Ceres'e yönelik detaylar netlik kazanıyor.

Yeni Şafak ve
16:02 - 14/01/2016 Perşembe
Yeni Şafak

NASA'nın uzay keşif robotu Dawn, cüce gezegenler hakkında karanlıkta kalan noktaları aydınlatmaya devam ediyor.Yaklaşık 9 sene önce yola çıkan ve geçtiğimiz sene Mart ayında Ceres cüce gezegeninin yörüngesine giren keşif robotundan

Asteroit Kuşağı'nın en büyük objesi olarak bilinen Ceres 940 km çapında ve oluklu bir yapıya sahip. NASA'nın son yayınladığı fotoğraflarda, bu cüce gezegenin yapısını en detaylı haliyle görebiliyoruz. 385 kilometre uzaklıktan çekilen fotoğraflarda, daha önce görüntülenemeyen kraterler yer alıyor.


Fotoğraftaki kraterin adı Kupalo. Cüce gezegenin en genç kraterleri arasında yer alıyor. Kraterin kenarlarının parlak bir yapıda olduğu görülüyor, bilim insanları bunun tuzlu bir yapıdan oluştuğunu söylüyor.Ceres'in ilk fotoğraflarında Occator Krateri'nden parlayan bir ışık dikkatleri çekmişti. NASA'nın bilim insanları Kupalo ile Occator Kraterlerinin aynı yapıda olabileceğini araştırıyor. Ay ve Gezegen Enstitüsü'nden Paul Schenk, Dawn keşif aracının son görüntüleme görevi devam ederken, bilim insanlarının bu kraterler üzerinde duracağını ifade etti.

Görüntülenen bir başka krater de Dantu. Dünyamızın uydusu Ay'ın yüzeyinde bulunan Tycho ile benzer özellikler taşıyor. 32 km uzunluğundaki Dante Krateri'nin batı yüzeyi dik yokuşlardan ve uçurumlardan oluşuyor. Bilim insanlarına göre bu durum, kraterin oluşumu sırasında bazı parçalarının koptuğunu gösteriyor.Dawn keşif aracı, mevcut görevi bitene kadar aynı irtifada kalacak. Aracın esas görevi, 30 Haziran'da sona erecek.
#nasa
#uzay
#ceres
#cüce gezegen
#dawn
#keşif robotu
#asteroit
#dantu
#messor
#kupalo
#krater
9 yıl önce