TeknolojiFiber optik kablolar deprem sensörü olarak kullanılacak

Fiber optik kablolar deprem sensörü olarak kullanılacak

Türkiye’de yüksek hızlı internet için kullanılan fiber optik kablolar yakında hayatımızı kurtarabilir. Bilim insanları fiber optik kablo altyapısı ile sismik faaliyetleri inceleyebilecek.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fiber optik kablo ağının sismik araştırmalar için nasıl kullanıldığını gösteren bir harita.
Fiber optik kablo ağının sismik araştırmalar için nasıl kullanıldığını gösteren bir harita.

Geleneksel kablolara göre çok daha yüksek hızlara ulaşan fiber optik internet kabloları ile ilk defa sismik faaliyetlere yönelik bir araştırma başlatıldı. Şehirlerin altında kilometrelerce uzanan bu kablo ağları, Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem ile sismik hareketleri ölçmek için kullanıldı. Yani depremlerin tespit edilmesi için kullanılan kablo hatları, ekstra bir kazı işlemi gerektirmeden kullanılabilecek bir kaynak halini aldı.

Fiber optik kablo kesiti.

Depremleri önceden tespit edebilecek

Bilim insanları tarafından aktarılan detaylara göre fiber hatlar lazer kaynaklar ile takip ediliyor ve oluşan titreşimlerin büyüklüğü ile yönü hakkında bilgi alınabiliyor. Birden fazla sismik dalgayı algılayabilen sistem, düşük şiddetteki depremleri bile görebiliyor.

REKLAM

Fiber optik kablo ağına benzer sistemlerin daha önce düşünüldüğünü belirten bilim adamları mevcut altyapının yeni sistem ile çalışarak fark yaratabileceğini söylüyor. Ölçüm yapmak için kabloların yüzeye değmesi gerekmiyor ve bu da süreci çok daha kolay ve ucuz hale getiriyor. Sistemin tek olumsuz yanı henüz her yerde fiber altyapının kurulmamış olması. Eğer bu sistem sağlıklı olarak çalıştığını ispat ederse her yere hem hızlı internet hem de deprem uyarı sistemi kurulabilecek.

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…