Teknoloji NASAdan Rusyaya teşekkür

NASA'dan Rusya'ya teşekkür

Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir kozmonot ve bir astonotu götürmek için kalkan Soyuz roketi acil iniş yapmıştı. Yaşanan olay sonrası NASA yetkilileri Rusya’ya teşekkürlerini iletti.

Yeni Şafak
Nick Hague ve Alexey Ovchinin kalkış öncesinde kameraya el sallıyor.
Nick Hague ve Alexey Ovchinin kalkış öncesinde kameraya el sallıyor.

Rus kozmonot Alexey Ovchinin ve NASA astoronu Nick Hague’yi Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmek için yola çıkması planlanan Soyuz roketi, kalkıştan hemen sonra arıza yaptı. Roketin yolcuları paraşüt yardımıyla kaçmayı başarmıştı. Uzaya çıkacak kozmonot ve astronotun sağlıklarının iyi olduğu belirtildi ve arızanın sebebi araştırılmaya başlandı.

Uzay gemisinin fırlatılışı sırasında kaza
OYNAT 02:27
Uzay gemisinin fırlatılışı sırasında kaza
Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmesi beklenen Soyuz MS-10 uzay aracının fırlatılışı sırasında kaza yaşandı.


  • Kalkıştan hemen sonra meydana gelen arızanın kaynağı şu anlık bilinmiyor ve sorun giderilene kadar Soyuz görevi süresiz askıya alındı. NASA yetkilileri çalışmalar esnasında fazlasıyla yardımcı olan Rus kurtarma ekiplerine teşekkür etti. NASA ISS Heyet Başkanı Kenny Todd, “Rus arama kurtarma ekiplerine özel teşekkürlerimi bildirmek istiyorum” dedi.

Soyuz roketi fırlatılırken kaza meydana geldi
TEKNOLOJİ
Soyuz roketi fırlatılırken kaza meydana geldi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.