Teknoloji Ödev yaparken tuzağa düşmeyin

Ödev yaparken tuzağa düşmeyin

BTK, öğrencileri ve velileri tuzaklı sitelere karşı uyardı. Ev bilgisayarlarına filtreleme programlarının yüklenmesiyle bu tür sitelerden korunulabilir. Özellikle çocukların çevrimiçi dünyada daha güvenli olması için filtreleme programlarının gerekli olduğu belirtildi.

Haber Merkezi IHA
Günümüzde öğrencilerin bir çoğu araştırmalarını e-kütüphanelerden yapıyor.
Günümüzde öğrencilerin bir çoğu araştırmalarını e-kütüphanelerden yapıyor.

Sömestr tatili bitti, milyonlarca öğrenci iki haftalık aranın ardından okul sıralarında döndü. Ödev yapma telaşına düşen öğrencilere ve ebeveynlere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) önemli bir ikaz geldi.


Özellikle evdeki bilgisayarlarda filtreleme programları kullanılması gerektiğini açıklayan BTK, çocukların ödev araştırırken bazı tuzak sitelerin hedefi haline geldiğine dikkat çekti. BTK’nın açıklamasında şu uyarılara yer verildi:


"Öğrenciler çeşitli e-kütüphanelerden yararlanarak, uluslararası veya ulusal yayınları takip ederek ödev hazırlama, proje içeriği oluşturma ve bilgilerini artırma imkanı bulmaktadırlar. Çocuklar tüm bunların yanı sıra bilerek ve bilmeyerek pornografi, uyuşturucu, kumar, çeşitli silahlar, bomba yapımı ve dolandırıcılık yollarını içeren sitelerle karşılaşması ve doğal olarak bunları merak etmesi, dolayısıyla bu sayfaları incelemesi olağan bir durumdur. Çocukların internette gezinmek, okul projeleri için araştırma yapmak, oyun oynamak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için çevrimiçi olduklarında daha güvende olmalarını filtreleme programları ile sağlayabilirsiniz."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.