TeknolojiSpotifya 16 milyar dolarlık dava

Spotify'a 1.6 milyar dolarlık dava

Spotify, telif hakları nedeniyle açılan 1.6 milyar dolarlık davalarla boğuşuyor. Wixen Music Publishing şirketi 29 Aralık 2017 tarihinde Spotify’ı dava etti. Müzik servisi sunan şirketin söz yazarlarına telif ücretlerini ödeme konusunda bazı aksamalar olması nedeniyle dava açıldı.

Yeni Şafak
İsveç merkezli online müzik akış servisi Spotify'ın 60 milyon ücret ödeyen abonesi var.
İsveç merkezli online müzik akış servisi Spotify'ın 60 milyon ücret ödeyen abonesi var.

Müzik lisans şirketi olan Wixen birçok ünlü isimle çalışıyor. Bunlar arasında Missy Elliot, Neil Young, Weezer, Beach Boys gibi isimler bulunuyor. Spotify’ın servisinde şarkıları çoğaltmak ve dağıtmak için gerekli mekanik lisansların alınmadığı belirtiliyor.

  • Bu arada Wixen şirketi, şarkı başına 150 bin dolardan zararlarına karşılık olarak 1.6 milyar dolar, avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları gibi giderleri de talep ediyor.

Spotify’a açılan bu dev davanın zamanlamasının şirketin halka arzı öncesine gelmesi de dikkatleri çekiyor. Bu davanın şirketin halka arzını etkileyip etkilemeyeceği konusunda değeri 19 milyar dolar olan şirket sessiz kalmaya devam ediyor.

Burak Yılmaz'dan 'Samet Aybaba' açıklaması
Spor

Burak Yılmaz'dan 'Samet Aybaba' açıklaması

Trabzonspor'un golcü futbolcusu Burak Yılmaz, Samet Aybaba hakkında söylediği iddia edilen sözlere sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
Mehmet Topal 'hükmen mağlubiyet' beklemiyor
Spor

Mehmet Topal 'hükmen mağlubiyet' beklemiyor

Fenerbahçeli futbolcu Mehmet Topal, Beşiktaş maçında yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada "Sonucun hükmen 3-0 olacağı söyleniyor. Ben kesinlikle böyle olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.
Aykut Kocaman'dan derbi sonrası çarpıcı açıklamalar
Spor

Aykut Kocaman'dan derbi sonrası çarpıcı açıklamalar

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, olaylı derbi sonrası dikkat çeken açıklamalar yaptı. Tecrübeli teknik adam "Şenol Güneş’in başında o kanı görseydim, lanet olsun maça da futbola da derdim" ifadelerini kullandı.
Fırtına Akdeniz’dekopacak
Gündem

Fırtına Akdeniz’de kopacak

Türkiye kıyıları ve Doğu Akdeniz, DEAŞ ile Esed’i bahane edenlerin cephaneliğine dönüştü. Doğalgaz yatakları ve enerji hatlarının kilit noktası şu an en az 33 savaş gemisiyle çevrelenmiş durumda. ABD’nin uçak gemisi filosu da geldiğinde bu sayı 40’ı geçecek. Bu kadar çok savaş aracıyla hedeflenen ülkenin Suriye olmadığı ise çok açık...
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.