Teknoloji Spotifya 16 milyar dolarlık dava

Spotify'a 1.6 milyar dolarlık dava

Spotify, telif hakları nedeniyle açılan 1.6 milyar dolarlık davalarla boğuşuyor. Wixen Music Publishing şirketi 29 Aralık 2017 tarihinde Spotify’ı dava etti. Müzik servisi sunan şirketin söz yazarlarına telif ücretlerini ödeme konusunda bazı aksamalar olması nedeniyle dava açıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsveç merkezli online müzik akış servisi Spotify'ın 60 milyon ücret ödeyen abonesi var.
İsveç merkezli online müzik akış servisi Spotify'ın 60 milyon ücret ödeyen abonesi var.

Müzik lisans şirketi olan Wixen birçok ünlü isimle çalışıyor. Bunlar arasında Missy Elliot, Neil Young, Weezer, Beach Boys gibi isimler bulunuyor. Spotify’ın servisinde şarkıları çoğaltmak ve dağıtmak için gerekli mekanik lisansların alınmadığı belirtiliyor.

  • Bu arada Wixen şirketi, şarkı başına 150 bin dolardan zararlarına karşılık olarak 1.6 milyar dolar, avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları gibi giderleri de talep ediyor.

Spotify’a açılan bu dev davanın zamanlamasının şirketin halka arzı öncesine gelmesi de dikkatleri çekiyor. Bu davanın şirketin halka arzını etkileyip etkilemeyeceği konusunda değeri 19 milyar dolar olan şirket sessiz kalmaya devam ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.