|

KAAN'ın dualarla piste indiği anlar herkesi mest etti: Haydi oğlum Allah esirgesin

Furkan Göker
11:06 - 21/02/2024 mercredi
Güncelleme: 15:27 - 21/02/2024 mercredi
Diğer

Milli Muharip Uçak KAAN bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. KAAN'ın piste iniş sırasında personelin yaşadığı heyecan dolu anlar cep telefonu kamerasına yansıdı. Tarihi anlara tanıklık eden personeller, o anları dualar ederek takip etti. Mehmetçiğin, "Haydi oğlum, inşallah" nidaları kameralara yansıdı. İşte o muhteşem anlar.

Milli Muharip Uçak KAAN bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. KAAN'ın piste iniş anı muhteşem görüntülere sahne oldu.


Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen milli muharip uçağı KAAN, Ankara semalarında ilk uçuşunu yaptı. Mürted Hava Meydanı'ndan kalkan Milli Muharip Uçağı, bir süre uçuş yaptıktan sonra başarıyla tekrar üssüne döndü.


KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.

Ses hızının 1,8 kat üzerine çıkabilecek

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik.

Maksimum 55 bin fite kadar çıkabilecek olan KAAN, 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilecek. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.


Üstün kabiliyetleriyle fark yaratacak

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.


KAAN isminin anlamı

Kaan, erkeklere verilen doğum adı ve soyadıdır. Aslı Türk halklarına dayanan Kaan ismi, "yönetici" ya da "Kralların Kralı" (Khagan) anlamına gelmektedir.
#KAAN
#pist
#personel
#Ankara
il y a 3 mois