Yazarlar Biden nasıl bir kabine kuracak?

Biden nasıl bir kabine kuracak?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Üzerinden 20 gün geçmesine rağmen ABD’de seçim tartışmaları hâlâ bitmedi. Trump, rakibi Joe Biden’ın seçimleri kazandığını kabul etmeye yanaşmıyor. “Amerikan Kongresi”ndeki birçok Cumhuriyetçi ise Trump’ın seçim sonuçlarını tanımasını ve Biden için geçiş sürecini kolaylaştırmasını istiyor. Biden geçiş süreci için ayrılan fonları kullanmak istiyor. Bazı Cumhuriyetçi Senatörler de Biden’ın söz konusu taleplerini destekleyen açıklamalar yaptılar.

Biden’ın geçiş süreci için “Genel Hizmetler İdaresi”nin(GSA) seçim sonuçlarını onaylaması gerekiyor. 150 civarında Ulusal Güvenlik ve Savunma Bakanlığı eski görevlileri GSA Başkanı Emil Murphy’ye bir mektup göndererek seçim sonuçlarını onaylamasını istemiştiler. “ABD Ticaret Odası”, “Ulusal Üreticiler Birliği” ile “Ulusal İmalatçılar Birliği” de Trump’tan Biden’ın geçiş sürecini engellememesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptılar. Ne var ki GSA Başkanı Murphy, Trump’ın izinden gidiyor. Bu yüzden Demokratlar Murphy’ye çok tepkililer.

20 Ocak 2021’de koltuğunu Biden’a bırakacak olan Trump Kasım seçimlerinden hemen sonra “Pentagon” başta olmak üzere birçok önemli atama gerçekleştirdi. Trump, “Federal Rezerv Bankası (FED)” yönetim kurulunda boşalan bir koltuk için Temmuz ayında Judy Shelton’ı aday göstermişti. Radikal bir FED eleştirmeni olarak bilinen Shelton’ın adaylığı Senato’da birçok Cumhuriyetçi tarafından bile hoş karşılanmamıştı. 17 Kasım’da Senato’da gerçekleşen usul oylaması Shelton’ın aleyhinde sonuçlandı. 2 Cumhuriyetçi Senatör “Kovid” oldukları gerekçesiyle oturumlara katılmadı. Bazı Cumhuriyetçi Senatörler de Shelton aleyhinde oy kullandı. FED konusunda Trump ile benzer görüşleri paylaşan Shelton’ın adaylığının bir daha gündeme gelip gelmeyeceği belli değil. Tabii ki bu sonuç Trump’ın hiç hoşuna gitmedi.

Trump’ın “Biden Yönetimi” için işleri zorlaştıracak girişimlerde bulunması bekleniyordu. Bu zorluklardan birisiyse “KOVİD-19” salgınıyla ilgili olarak “FED” ve “Hazine Bakanlığı” arasındaki işbirliğinin sona erdirilmesiydi. Bu durumda Biden Yönetimi salgınla mücadele kapsamında işletmelere, eyaletlere ve yerel yönetimlere yardım için ayrılmış olan kredi programlarını kullanamayacak. Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in FED’den fonları Hazine’ye iade etmesini istemesi Demokratlar’ı kızdırdı. Bu mesele FED-Mnuchin ilişkisini de zedeledi.

20 Ocak günü başkanlık görevine başlaması beklenen Joe Biden’ın nasıl bir kabine listesi oluşturacağı merak ediliyordu. Biden kuracağı Kabine’nin bütün renkleriyle Amerika’yı temsil edeceğini söylemişti. “Beyaz Saray”da bazı koltuklar için seçim yapan Biden, Kabine için hiçbir ismi şimdiye kadar açıkça telaffuz etmedi. Özellikle “Pentagon”, “Hazine”, “Ulusal Güvenlik Danışmanlığı”, “Adalet Bakanlığı”, “Dış İşleri Bakanlığı” ve “Enerji Bakanlığı”na hangi isimlerin getirileceği konusunda Demokratlar içinde çok ciddi anlaşmazlıklar var. Demokrat Parti’nin “İlerici-Sol” kanadıyla “Merkezci” kanadı Kabine listesi konusunda farklı düşünüyor. Muhtemelen bugün (Salı) Biden’ın Kabine için bir ilk liste açıklaması bekleniyor.

Biden, Cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğundan Senato’daki ana akım Cumhuriyetçilere hoş gelecek isimlerden bir Kabine teşkil etmek istiyor. Senatör Mitt Romney başta olmak üzere birçok Cumhuriyetçi, “ana akım Demokratlar”dan teşkil edilmesi halinde Biden’ın kabine üyelerinin Senato’daki onay süreçlerini kolaylaştıracaklarını ilân ettiler. Biden’ın Romney gibi Trump karşıtı bazı ılımlı Cumhuriyetçilere Kabine’de yer verebileceğine ilişkin söylentiler ise Demokrat Parti’nin Sol kanadında tepkiyle karşılaşıyor. Hatta kimi yorumlara göre Biden bir ‘Senato Hükümeti’ kurmak istiyor. 5 Ocak’ta Georgia Eyaleti’nde iki senatör koltuğu için ikinci tur seçimler yapılacak. Bu seçimler her iki taraf için de kritik önemde. Her durumda Biden’ın Senato Cumhuriyetçileri’ne ihtiyacı var. Cumhuriyetçiler de Demokrat Parti’nin Sol kanadına mensup isimlerin Kabine’de yer almamaları için Biden üzerinde ciddi bir baskı kuracaklardır. “Personel Politikadır” bağlamında Biden’in ilk listesi bu açıdan çok önemli.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.