Yazarlar Musaddık, Mursi ve Maduro

Musaddık, Mursi ve Maduro

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İçerde köşeye sıkışan Trump, Venezuela’da rejim değişikliği için harekete geçti. Aslında Venezuela 2017’den bu yana Trump’ın yakın merceğindeydi. Rejim değişikliği için askeri seçeneklerin masada olduğunu bile söylemişti. Trump yaptırımlarla ülke ekonomisini çökerterek Maduro’nun pes etmesini bekliyordu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Musaddık, Mursi ve Maduro
Haber Merkezi 20 Ocak 2019, Pazar Yeni Şafak
Musaddık, Mursi ve Maduro yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Brezilya’da “Tropikal Trump” olarak anılan radikal Sağcı Jair Bolsonaro’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi Latin Amerika’da ABD yanlısı rejimleri güçlendirdi. Trump’ın yeni Latin Amerika politikasının en önemli müttefiki olan Bolsonaro da Venezuela ve Küba’ya karşı sert tutumuyla biliniyor. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Neocon müttefikleri İran gibi Venezuela’da da rejm değişikliği istiyorlar. 2018 sonlarında yaptığı bir konuşmada Bolton’ın Küba, Venezuela ve Nikaragua’yı ‘kötülük üçgeni’ olarak nitelemesi, ABD’nin Latin Amerika’da eski “Soğuk Savaş” politikalarına dönüşü olarak yorumlanmıştı.

Hugo Chavez Venezuela petrollerini millileştirerek ABD’nin hışmını üzerine çekmişti. Maduro da Chavez’in yolundan giderek Neoconları kızdırdı. John Bolton’un Ulusal Güvenlik Danışmanlığına, Mike Pompeo’nun ise Dış İşleri Bakanlığına getirilmeleri Washington’daki “rejim değişikliği endüstrisi”nin elini güçlendirdi. Son günlerde adı çokça duyulan Senatör Marco Rubio Kongre’deki Venezuela şahinlerinin başını çekiyor. Trump ise “Amerikan askeri-endüstriyel kompleksi”nin uzantısı olan “rejim değişikliği endüstrisi”ne ayak uyduruyor.

Venezuela’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Maduro’nın muhalifi, “Ulusal Meclis” başkanı Juan Guaidó kendini ‘meşru Cumhurbaşkanı’ olarak ilan etti. Hemen ardından Trump, Guaido’yu tanıdığını açıkladı. Trump’ı Brezilya, Kolombiya, Kanada, Arjantin, Şili ve diğerleri takip etti. Maduro ise “Gringo İmparatorluğu” olarak nitelediği ABD’yi Venezuela’da yeni bir darbe tezgahlamakla suçluyor.

Darbe tezgahçıları Venezuela ordusunun seçilmiş Cumhurbaşkanı Maduro’ya bağlılığını test ediyor. Orduysa Maduro’ya desteğini ilan etti. Şimdi ordunun üst kademeleriyle daha alt kademeleri arasında bir çatlak arayıp bulup bu çatlağı genişletmeye çalışıyorlar. Bunu yapamazlar ise Maduro yanlılarıyla Guaido yanlıları arasında iç savaş çıkartacaklar. Maduro ABD diplomatlarının ülkeyi terketmeleri için 72 saatlik bir mühlet verdi. Guaido ise ABD diplomatlarının kalmalarını istedi. Trump yönetimiyse ikinci derecedeki personeline ülkeden ayrılmaları talimatı verdi. Üst düzey diplomatların ülkeyi terketmemeleri halinde Maduro’nun nasıl karşılık vereceği merak ediliyor. ABD’nin askeri müdahalesi şimdilik olası görünmüyorsa bile bu seçenek dışlanmıyor da.

İran Başbakanı Muhammed Musaddık 1953’te ABD ve İngiltere ortak yapımı bir operasyonla devrilmişti. 1951’de iktidara gelen Musaddık İran petrollerini millileştirdiği için ABD ve İngiltere tarafından hedef alınmıştı. ABD ve İngiliz gizli servisleri Musaddık karşıtı gösterileri teşvik etmiş ve ordunun yönetime el koymasını sağlamıştı. Şimdi Venezuela’da da benzer bir tezgah sözkonusu.

John Bolton Kasım 2018’de Venezuela’yı hedef aldığı konuşmasında Trump’ın hukukun üstünlüğünü ve temel insan haklarını savunmak için harekete geçtiğini söylemişti. Oysa Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren ve önceki diktatörlere bile rahmet okutacak baskıcı bir rejim kuran General el-Sisi, Trump yönetiminin gözdesi. Bu çelişki birkaç gün önce Bolton’a da soru olarak yöneltildi. “Maduro’dan istediğinizi neden el- Sisi’den istemiyorsunuz” meâlindeki soruya Bolton pişkince, “Gerçek şu ki, Venezuela bu yarımkürede. Burada özel bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum” diye cevap verdi.

İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, hepsi bahane.. Venezuela’da çok pis bir oyun oynanıyor. Trump, ABD’yi dışardaki “aptal savaşlar”dan çekeceğini vaat ederek başkan seçilmişti. Venezuela’da yaşanan gelişmelerse tam aksini gösteriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.