Yazarlar Trump 20 korkusu

“Trump 2.0” korkusu!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Donald Trump ABD’yi “Paris İklim Anlaşması”ndan çekmiş, yerine gelen Joe Biden ise Trump’ın bu kararını iptal etmişti. Biden Yönetimi İskoçya’da düzenlenen “İklim Zirvesi”nde Küresel Isınma’nın yavaşlatılması için bazı taahhütlerde bulunmuştu. Biden iklim kriziyle mücadelenin öncüsü gibi davranıyor ama Avrupa başta olmak üzere diğer taraflar Amerikan taahhütlerinin ortada kalabileceğinden kuşku duyuyorlar. Çünkü ABD’de “Demokratlar” ve “Cumhuriyetçiler” iklim krizine temelden farklı yaklaşıyorlar. Cumhuriyetçiler çoğun iklim krizine inanmıyorlar, yanı sıra krizle mücadele için gerekli düzenlemelerin Amerikan ekonomisine zarar verdiğini savunuyorlar.

Biden’ın Kongre’den geçirmek istediği tasarılarsa fosil yakıt endüstrisine yakınlıklarıyla bilinen bazı Demokrat senatörlerce baltalanıyor.

2022 ve 2024 seçimlerinde Demokratlar’ın kaybetme ihtimalleriyse Avrupa’yı kara kara düşündürüyor. 2 Kasım’da Virginia Eyaleti’nde gerçekleşen Valilik seçimlerini Cumhuriyetçi adayın kazanması 2022 seçimlerinde Demokratların bir hayli zorlanacağını gösteriyor. Halihazırda Temsilciler Meclisi ve Senato’da Demokratlar çok dar bir farkla çoğunluktalar. Kasım 2022’de 34 Senato koltuğu, 435 Meclis koltuğu ve 36 eyalet valiliği için seçimler yapılacak. Önceki Demokrat Başkanların ilk dönemlerindeki ilk ara seçimlerde olduğu gibi 2022’de de Cumhuriyetçiler’in Kongre’de çoğunluğu elde etme ihtimalleri var. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde iklim kriziyle mücadelenin savsaklanmasından endişe duyuluyor.

Amerika’daki derinleşen siyasi kutuplaşma bir “iç savaş” psikolojisi tarafından yönlendiriliyor. Taraflar ölümüne bir mücadele içindeler. Ocak 2021’de ABD Kongresi’nin Trumpçılar tarafından işgal edilmesinin etkileriyse hâlâ sürüyor. Biden’ın Başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine rağmen Trump seçimleri kaybetmediğini dillendirmeye devam ediyor. Hatta bazı Trumpçılar, Trump’ın bu yıl içerisinde Başkanlık görevine iade edileceğine bile inanıyorlar. Daha erken tarih verenler de çıkmıştı. Böyle bir iadenin gerçekleşebilmesi yasal olarak mümkün değil tabii ama Trumpçı kitlelerin önemli bir kesimi bu söylentilere inanıyor. Trump ise “2020 seçimlerini kaybettiğimizi kabul etmeliyiz” geçmişe değil gelecek seçimlere odaklanmalıyız” diyen Cumhuriyetçileri azarlamaya devam ediyor. Trump geçenlerde bu minvalde açıklamalar yapan New Jersey eski Valisi Chris Christie’yi topa tuttu. Christie’nin Trump’ın eski destekçisi olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Demokrat Parti’yi destekleyen birçok yazar 2024’te Trump’ın aday olması halinde Başkan seçilebileceğine dair yazılar kaleme alıyor. Trump yerine “Trumpçı” bir adayın seçilmesi de ihtimal dahilinde görülüyor. Bu yazarlara göre Demokratlar kendi aralarındaki ihtilafları gidermemeleri durumunda 2024 seçimleri “Trump. 2.0” olarak nitelenen bir sonuç verebilir.

Cumhuriyetçi Parti’nin iplerini elinde tutan Trump 2024 seçimlerinde aday olacağını ilan etmediyse de “aday olmayacağım” da demiyor. Hiçbir Cumhuriyetçi, Trump’a rağmen Başkanlığa aday olacağınıysa açıkça söyleyemiyor. Trump döneminde ABD’nin Birleşmiş Milletler Temsilciliği›ni yapan Güney Carolina eski Valisi Nikki Haley ve aynı eyaletten Senatörlük yapan Tim Scott Başkan adaylığı için sahne almaya hazırlar. Ancak iki isim de adaylıklarının Trump’a bağlı olduğunu duyurmuş idiler. Eski Vali Chris Christie ise Başkanlık adaylığı için sadece kendisinin karar vereceğini duyurarak Trump’a meydan okuyor.

Chris Christie Las Vegas’ta “Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu” üyelerine yaptığı bir konuşmada Cumhuriyetçilerin 2020 seçimlerinin hileli olduğu iddialarından vazgeçmeleri gerektiğini söyleyerek Trump’ın hışmını üzerine çekmişti. Christie’nin “Cumhuriyeti Kurtarma: Partiyi Hakikat İnkarcılarından, Komplo Teorisyenlerinden ve Joe Biden’in Tehlikeli Politikalarından Kurtarmak” başlığıyla kaleme aldığı kitabıysa 17 Kasım’da piyasaya çıkmış olacak. Amerikan medyasında yer alan bilgilere göre Christie bu kitabında Trump’çı komplo teorilerinin Cumhuriyetçi Parti’ye verdiği zararı irdeliyor. 2024 seçimlerine daha vakit var ama bu sürecin Cumhuriyetçi klikler arasındaki meydan savaşlarına sahne olacağı aşikâr.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.