Yazarlar 2019da Trumpı neler bekliyor?

2019’da Trump’ı neler bekliyor?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Trump yönetimindeki ABD, 2019’a bir dizi belirsizlikle giriyor. 2019’un Trump açısından en önemli gelişme, yeni “Temsilciler Meclisi”nin göreve başlaması. 6 Kasım seçimlerinde “Demokratlar”, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmişlerdi. Cumhuriyetçiler Amerikan Kongresi’nin her iki kanadını da, yani Senato ve Temsilciler Meclisi’ni kontrol ediyorlardı. 6 Kasım’da Cumhuriyetçiler Senato’daki çoğunluklarını korumakla birlikte, Temsilciler Meclisi’ndeki kontrollerini kaybettiler. Senato ve Temsilciler Meclisi 2019’da yeni üyelerle faaliyete başlayacak. Trump’ı 2019’da Kongre’de daha zor günler bekliyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : 2019’da Trump’ı neler bekliyor?
Haber Merkezi 25 Aralık 2018, Salı Yeni Şafak
2019’da Trump’ı neler bekliyor? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Trump’ı 2019’da bekleyen önemli sorunlardan birisi de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen “Rusya Soruşturması”. Bu soruşturma Rusya’nın 2016’daki Başkanlık seçimlerine Trump lehinde çeşitli yollardan müdahale ettiğine ilişkin iddiaları içeriyor. Trump daha baştan itibaren soruşturmayı kendisine yönelik bir ‘komplo’ ve ‘cadı avı’ olarak niteledi. Soruşturma henüz doğrudan Trump’ı suçlayan bir iddia ortaya koymadı. Ancak Trump’ın Başkanlık kampanyasından birçok isim, seçimlerle ilgili olmayan mali suçlardan mahkum edildi, bunlardan bazılarıysa itirafçı oldu. Kimse Mueller’in elinde Trump hakkında tam olarak nelerin bulunduğunu bilmiyor. Ancak çoğu insan turpun büyüğünün heybede olduğuna inanıyor. Medyada yeni Temsilciler Meclisi’nin göreve başlamasının ardından sürpriz gelişmelerin olabileceğine dikkat çekiliyor. Soruşturmada sona yaklaşıldığı kanaati hakim. Buna göre “Rusya Soruşturması” kapsamında Trump’la bağlantılı iddialar konusunda Temsilciler Meclisi daha fazla hareketlilik ve daha fazla gerilim yaşayacak gibi görünüyor.

Trump 2016’daki Başkanlık kampanyasında ABD’ye göçü önlemek için Meksika sınırına duvar inşa etme sözü vermişti. Trump Senato’da hem ana akım Cumhuriyetçilerden ve hem de Demokratlardan bu konuda yeterli desteği bulamadı. Üstüne üstlük Trump 2019’da Temsilciler Meclisi’nin desteğine de sahip olamayacak. “Meksika duvarı” için gerekli finansman için bütçeden pay ayrılması gerekiyor. Ancak Senato şimdiye kadar bu finansmanı vermedi. Trump’ın duvar için Senato’da 60 oy desteğine ihtiyacı var. Senato’da duvar finansmanı için iki partili bir uzlaşma gerekiyor. Demokratlar ise bütçede duvar için para ayrılmasını kabul etmiyorlar. Trump’sa içinde duvar finansmanı olmayan bütçe tasarısını onaylamıyor. Bu yüzden şu anda Hükümet kapanmış bulunuyor. Trump’ın 2019 yılı içinde bu krizi nasıl atlatacağı merak ediliyor. Bir diğer meseleyse “Sağlık Sigortası” konusunda yaşanıyor. Trump, Obama tarafından çıkarılan düzenlemeyi ortadan kaldırmak istiyordu, bunu henüz yapamadı. Kongre’de Demokratlar bu konuda da Trump’a şiddetle muhalefet ediyorlar.

2019 yılında Trump’ın yargı ve diplomasi dahil üst düzey bir çok atama yapması bekleniyor. Senato’da yaklaşık 30 federal yargıç onay için bekliyor. Diğer yandan, Irak, İrlanda, Katar, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve İsveç başta olmak üzere 45 civarında Büyükelçilik ataması da Senato’da onay sürecinde. Trump 2019’a yeni Savunma Bakanı, yeni Beyaz Saray Genel Sekreteri ve yeni bir İçişleri Bakanıyla girecek. Savunma Bakanı James Mattis, Trump’ın Suriye kararının ardından istifa etmişti. Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly de gidiyor. İçişleri Bakanı Ryan Zinke ise yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları nedeniyle ayrılmıştı.

Trump’ın iki yıllık Başkanlık döneminde “Beyaz Saray”da tam bir kaos yaşandı. 30’dan fazla üst düzey görevli ya istifa etti veya Trump tarafından azledildi. Trump kabinesinden şimdiye kadar 5 bakan gitti. ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley’yi de listeye eklediğimizde sayı 6’ya çıkıyor. Zira mevcut durumda BM Büyükelçisi de kabine üyesi sayılıyor. Yeni döneme Trump, siyasi ajandasına sadakat duyduklarından emin olduğu isimlerle girmek istiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.