Yazarlar Trump bu heyetle mi Filistine barış getirecek?

Trump bu heyetle mi Filistin’e barış getirecek?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun partisi “Likud”, işgal altındaki “Batı Şeria”nın ilhâk edilmesini içeren bir yasa tasarısını onaylamış. Likud Merkez Komitesi daha fazla yerleşim birimi inşa edilmesi için çağrı da yapmış. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan ise Trump’ın başkanlığının Batı Şeria’nın ilhâkı için büyük fırsat sunduğunu söylemiş.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump bu heyetle mi Filistin’e barış getirecek?
Haber Merkezi 19 Aralık 2017, Salı Yeni Şafak
Trump bu heyetle mi Filistin’e barış getirecek? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


İşlerin bu noktaya vardırılacağı, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinden belliydi. ABD’nin İsrail’e verdiği koşulsuz destek, barışın önündeki en büyük engel. Yahudi asıllı İngiliz tarihçi Prof. Tony Judt, 2009’da “New York Times”da yazdığı makalede, İsrail’in yerleşim yerleri sarhoşu olmasında ABD’nin büyük rol oynadığını kaydetmişti. Prof. Judt, İsrail’in ABD’den aldığı mali yardımları Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleri için harcadığını belirtiyordu. Yani Amerikan vergi mükelleflerinin cebinden çıkan milyarlarca dolar ABD’deki evsizler yerine, uluslararası hukukun yasa dışı olarak gördüğü yerleşimcilere akıyordu.  Judt, İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmesi yönünde alınan Birleşmiş Milletler kararlarını ABD’nin desteğiyle, göz göre durmadan hiçe saydığını da sözlerine ekliyordu.

Prof. Judt, ABD’nin koşulsuz destek vermekle İsrail’i sonuçlarını düşünmeden hareket etmeye teşvik ettiğini söylüyordu.  Judt gibi düşünen Yahudilerin sayısı az değil. İsrailli gazeteci Tom Segev, “Yahudi Lobisi”nin ABD kabinesindeki nüfuzunun  yol açtığı tehlikelere işaret ederek,  “Birleşik Devletler eğer kendini İsrail’den korusaydı, hayat daha güzel olurdu.. İsrail’in hakiki çıkarlarına Birleşik Devletler'deki İsrail lobisi zarar veriyor” diyordu.

Trump, Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağını ilân ederek “Yahudi Lobisi”ni ve Siyonist bağışçılarını çok mutlu etti. Bu destek, İsrail’i barıştan uzaklaştırdığı gibi Likud’u Batı Şeria’yı ilhak kararı almaya teşvik etti. Trump aralarında damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de içinde yer aldığı bir heyeti barış anlaşması için görevlendirmişti. Ortodoks Yahudi olan Jared çocukluğundan beri İsrail’e tutkuyla bağlı. Trump’ın Özel Temsilcisi Jason Greenblatt da öyle. Heyetteki diğer isimlerden, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman ise Yahudi yerleşimcileri destekleyen görüşleriyle biliniyor. Trump’ın “Ulusal Güvenlik” danışmanlarından, Mısır asıllı bir Hıristiyan olan Dina Habib Powell ise deyim yerindeyse heyetin kara koyunu.  Powell önümüzdeki günlerde Beyaz Saray’dan ayrılıyor.

İki devletli çözüme karşı olduğu bilinen Friedman’ın Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim politikalarının önde gelen isimlerinden Jossi Dagan ile yakın dostluğu bir sır değil. Dagan, “Yahudiye ve Samarya’nın(Batı Şeria) Avrupa Parlamentosu’ndaki Dostları” grubunun başkanı. Grup, yasa dışı yerleşimler aleyhinde AB’nin karar almaması için çalışıyor. Medyaya yansıyan bilgilere göre Friedman ABD Dışişleri’nden  resmi yazışmalarda Batı Şeria’dan “işgal edilmiş topraklar olarak”  söz edilmemesini istemiş. Bakanlık, Freidman’ın tutumunun resmi görüşü yansıtmadığını duyurdu. Ama zaten Bakanlık, Trump tarafından etkisiz konuma indirgenmiş durumda. Freidman’a göre Trump’ın Kudüs kararı, 1917’de  İngiliz Dış İşleri Bakanı Lord Balfour’un Yahudiler’e  Filistin’de yurt vaat eden mektubu kadar önemlidir.

Adeta İsrail diplomatı gibi çalışan Friedman Tel Aviv’e atanınca en büyük alkışı “Amerikan Siyonist Organizasyonu” Başkanı Morton Klein’den aldı. Böyle bir ekip Filistinliler ile barış yapabilir mi? Heyet aylardır bölgede mekik dokuyor ama sözde barış plânının detayları hâlâ sır gibi saklanıyor. ABD’nin koşulsuz desteği devam ettiği sürece İsrail’in Filistinliler için adil ve kalıcı bir barışa razı olmasının fanteziden öteye geçmeyeceğini herkes görüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.