|
Yazarlar

Amerika Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de PKK/YPG’yi hedef alan harekatına neden tepki vermedi?

04:00 . 23/11/2022 Çarşamba

Bülent Orakoğlu

1950 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1968 yılında Polis Koleji, 1971’de ‘Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 7 yıl muhtelif illerde Terör ve İstihbarat müdürlüğü yaptı. 1987-1997 yılları arasında sırasıyla, Giresun, Hatay, Niğde il Emniyet Müdürü ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 28 Şubat Sürecinde cunta tarafından Mamak Askeri Cezaevine kapatıldı. 56 Gün Cezaevinde kalan Orakoğlu, Dz. K.K Askeri Mahkemesi ve Ankara 2’nolu DGM’den PVSK 7 maddesi gereği kanuni görevini yaptığı için beraat etti. Halen SDE Başkan Danışmanlığı görevinde bulunan Orakoğlu’u 3 çocuk ve 5 torun sahibi. Deşifre, İhanet Çemberi ve Ankara’da Gölge Oyunları isimli yayınlanmış 3 kitabı bulunuyor.

Bülent Orakoğlu

Türkiye’nin 2019 yılında 911 kilometre uzunluğundaki Suriye ve Irak sınırında terör koridorlarını parçalayıp kurduğu güvenli bölgeler üzerinde Amerika ve Rusya, kontrol altında tuttuğu bölgelerden PKK/PYD terör örgütünü 30-32 km derinliğe çıkarmadıkları için bu konuda imzaladıkları mutabakatları yerine getirmemişlerdi. Bu nedenle terör örgütü YPG/PKK, söz konusu mutabakatlara rağmen belirlenen sınırlardan ve bölgelerden çekilmeyerek işgalini sürdürüyor.Ve Türkiye’ye yönelik bir tehdit unsuru olmaya devam ediyor. Üstelik terör örgütü, Türkiye’nin Suriye sınırında güvenli bölge stratejisi ile oluşturduğu 155 kilometrelik Suriye sınırında sığınmacıların yerleştirildiği bölgeleri hedef alması da tamamen Pentagon’un işi gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenli bölge stratejisi ile 500 bin sığınmacının güvenli bölgede oluşturulan konutlara yerleştirilmesi 1 milyon sığınmacı ile ilgili çalışmaların yapılması ABD’yi aşırı rahatsız ediyor. Zira AB ve Türkiye’yi sığınmacı tehdidi ile kontrol altına almak ve kaos ve istikrarsızlık yaratma peşinde olan ABD’nin terör koridorlarını Türkiye nasıl engellemişse sığınmacılar üzerinden yapılan provokasyonlara da Türkiye izin vermeyecek inşallah.

Zira Türkiye’nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye yönelik başta PKK/YPG’li teröristleri, teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel ve depoları ve askeri yığınaklarını hedef alan Pençe Kılıç Hava Harekatı BM sözleşmesinin 51’inci maddesi gereği meşru müdafaa hakkının kullanılması anlamında uluslararası hukuk açısından yasal bir harekattır. Ayrıca NATO liderler zirvesinde ABD ve NATO, FETÖ ve PKK/YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmişlerdir. Önemli bir husus da Başkan Erdoğan’ın Tahıl Koridoru ve dünya barışı konularında imajının doruğa çıktığı bir konjonktürün yaşanması Putin ve Zelenski ile kurduğu seviyeli ve güvenli diplomatik ilişkilerdeki yadsınamaz ağırlığı da önemlidir. Başkan Erdoğan açıkça Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’a yapılan askeri hava harekatları sonrasında şartların olgunlaşması sonrasında kara harekatının da yapılacağını açıklaması da şüphesiz önemli bir meydan okumadır.

BU HAVA OPERASYONU İÇİN ÖNCEDEN RUSYA VE ABD İLE KONUŞULDU MU?

Kesinlikle ABD ve Rusya’ya hava harekatı hakkında bilgi verilmediği bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Ancak tüm harekatlar için geçerli olan standart uygulama yine devredeydi. Operasyonlar başlamadan 1-2 saat önce bu bölgelerden uzak durun bildirimi yapıldı. Rusya’nın yıllar sonra Suriye hava sahasını ilk kez Türkiye’ye açtığı görüldü. TSK’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı Suriye ve Irak’ta başlattığı hava harekatında Rusya’nın kontrolünde olan Suriye hava sahasının da kullanıldığı belirtildi.

HAREKAT İSTİKLAL CADDESİ’NDEKİ TERÖR SALDIRISI İÇİN Mİ YAPILDI?

İstiklal’deki terör saldırısının hava saldırındaki operasyonlara zemin hazırladığı doğru bir tahmin. Ancak hava harekatına yaklaşık 6 aydan bu yana istihbarat birimlerimiz Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de hedef terör odakları üzerinde çalışıyorlar. Uzun zamandır planlanan operasyon yapılacak hedefler İstiklal’de yaşanan terör saldırısı sonrasında devreye sokuldu. Hava harekatı kapsamında belirlenen hedeflere yapılan operasyonda istihbari açıdan kusursuz bir çalışma yapıldığı görülüyor. Sahadaki sonuçları yani kaç teröristin etkisiz hale getirildiği hangi hedeflerde ne kadar tahribata yol açtığı sahadan gelecek istihbari bilgiler sonrası netleşecek.

Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyine aynı anda düzenlenen Pençe-Kılıç Harekatı’nın istihbari ve insani boyutu da oldukça önemli. Harekatta tek bir sivilin dahi zarar görmemesi, hedeflerin çok hassas bir şekilde işaretlendiğini ve hazırlık sürecinin kusursuz olduğunu gösteriyor. Gece saatlerinde düzenlenen başarılı operasyonda her hedef titizlikle imha edildi. Pençe Kılıç Harekatı’nda tüm dünyaya gösterilen önemli bir ders de vardı... Harekatta hiçbir sivile zarar gelmedi. Bu durum harekatın planlama safhasında da çok değerli bir istihbarat sürecinin yürütüldüğünü gösterdi.

HESAP ZAMANI; ALÇAKLARDAN HAİN SALDIRILARIN HESABI SORULUYOR

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü ve Malatya 7. Ana Jet Üssü başta çok sayıda hava üssümüzden aynı anda kalkan 70 F16 savaş uçağımız, İHA ve SİHA’larımız Irak’ın kuzeyinden Suriye’ye çok sayıda PKK/YPG terör yuvasını vurdu. Dünya üzerinde aynı anda bu kadar savaş uçağını havalandırıp bu kadar geniş bir alanda hava harekatı icra edebilen güçlü bir Silahlı Kuvvetler’e sahibiz. Dünyada kaç ordu böylesine geniş bir alanda bu kadar savaş uçağını koordine edip 89 terör yuvasını zayiat vermeden yerle bir eder? Şüphesiz bu sıradan bir olay değil. Bu operasyonlarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Bunlar mağaraların içinde bombalandılar. Şu anda gelinen noktada Irak’ın kuzeyinde yaklaşık 140 Km derinlikte 45, Suriye’de ise 32 Km derinlikte 44 terör yuvası tam isabetle vuruldu.

TEKZİP

5 Ekim 2022 tarihli “EGM’den ByLock Kayıtlarında Muhsin Yazıcıoğlu’nun Aranmasını Kim Neden İstedi” başlıklı köşe yazımda “Silahlı terör örgütü adına suç işleme, yalan tanıklık, iftira, suç uydurma, suçu ve suçluyu övme suçlarından sabıkası bulunan BBP eski MKYK üyesi Emrullah Önalan” şeklinde kaleme aldığım köşe yazım sonrası bu kişi şahsımı arayarak hakkında böyle bir iddianame hazırlandığını, Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza’da bu konuda yargılama yapıldığını, ancak mahkeme tarafından henüz bir karar verilmediğini belirtmiştir. Bu nedenle Emrullah Önalan hakkında kasıt olmadan yazdığım bu haberi tekzip ederim. Bülent Orakoğlu

#PKK
#ABD
#AB
#Pençe Kılıç Harekatı
2 ay önce
default-profile-img
Amerika Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de PKK/YPG’yi hedef alan harekatına neden tepki vermedi?
Dâhili ve hârici işler
Yıkım mutabakatı, intihal vaatler
Batı’nın korkusu (3) Türkiye’nin yeniden sistem-kurucu bir aktöre dönüşmesi
6’lı masanın Batı’dan beklediği aday işareti CIA yöneticisi olan 15 Temmuz firarisi Henri Barkey’den geldi?
Dokuz ülkeye karşı on ülke üç kıta