Yazarlar G-7 zirvesinde neler konuşulacak?

G-7 zirvesinde neler konuşulacak?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Grup-7 olarak bilinen G-7 ülkeleri, şu anda Almanya’nın Bavyera eyaletinde Elmau Sarayı’nda 2022 yılı zirvesini gerçekleştiriyorlar. G-7 olarak toplanan Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada ve ABD gündemdeki ekonomik ve siyasi konularda yol haritası belirlemeye çalışıyorlar.

Bu ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği de G-7 zirvelerine katılıyor.

G-7 ZİRVESİNDE NELER KONUŞULACAK

G-7 zirvesinin ana gündem maddelerinden en önemlisi şüphesiz Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olacaktır. Bu zirve, G-7 ülkelerinin Rusya’ya karşı aldıkları bir çok ekonomik yaptırımların etkisinin tartışılacağı ve olası yeni ekonomik ve siyasi yaptırımlar için yol haritasının belirleneceği bir zirve olacağı bekleniyor.

Diğer yandan, AB ülkelerinin Rusya’ya yüksek oranda enerjide bağımlılıkları nedeniyle özellikle de doğalgazda arz güvenliklerini sağlamada zorlandıkları bir gerçek. Bu nedenle, Avrupa ülkelerinin enerji konusunda beraber hareket etme konusunda zorlandıkları görülüyor.

AB ülkeleri Rusya’dan hem petrol alımlarını sonlandırma hem de doğalgaz alımlarını en azından minimum seviyelere indirmek konusunda adımlar atsalar da bu adımların hayata geçmesi kolay olmayacak.

Başta da AB’nin önemli gücü olan Almanya’nın ithal ettiği doğalgazın yaklaşık yarısını Rusya’dan alması Almanya’nın kısa sürede Rusya’ya alternatif bulması kolay değil.

Rusya’dan doğalgaz ithal eden bir çok Avrupa ülkesinin Rus Rublesi ile ödeme yapma zorunluluğuna uyması Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı beraber hareket etmeme açısından önemli bir sorun olduğu gibi, Rusya’nın devam eden savaş ortamında halen Avrupa ülkelerinden önemli miktarda enerji geliri elde etmesi de ciddi bir çıkmaz.

Dolayısıyla da bu zirvede enerji konusunda cevabı aranan olası sorular şöyle;

Rusya’nın Avrupa ülkelerini tehdit etme maksadıyla doğalgazı kesme durumunda yeni kaynak ya da kaynak ülkeleri kimler olacaktır?

Avrupa ülkeleri doğalgaz ithali karşılığında Rus Rublesi ile ödeme yapma zorunluluğuna uyacaklar mı?

Avrupa ülkeleri iklim değişikliği ile mücadeleye bir süre ara verip tekrar kömür gibi fosil yakıtlara dönebilirler mi?

Tüm bu soruların cevabı ve dolayısıyla Avrupa ülkelerinin enerji meselesi zirvenin önemli konusu olacağı bekleniyor.

G-7 zirvesinde gündeme gelecek diğer önemli bir sorun Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile çıkan gıda krizi. Gıda krizi bir çok ülkenin sorunu olmaya aday. Gıda krizinin ne kadar ciddi olduğu başta da BM olmak üzere bir çok kuruluş tarafından sürekli dile getirilmektedir.

BM Genel Sekreteri sürekli olarak dünyanın küresel açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu dolayısıyla dünyayı tehdit eden gıda krizinin çözümü için Rusya’nın ürettiği gıda ve gübreyi, savaşa rağmen, dünya pazarlarına yeniden entegre etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bu nedenle gıda krizi denilince hep fakir ülkelerin sorunu olarak algılanırdı ama şimdilik konuşulan küresel gıda krizi. Yani gıda artık yalnız fakirlerin sorunu değil artık zengin ülkelerin de önemli sorunlarından birisi olması nedeniyle de bu G-7 zirvesinin de önemli gündem maddelerinden birisi olacağı öngörülmektedir. Ukrayna’nın savaş sonrasında yeniden inşa edilmesi ve Ukrayna’ya desteği arttırmak için somut yardımların konuşulacağı önemli bir zirve olacağı beklenmektedir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.