Yazarlar İklim zirvesinden ne çıktı?

İklim zirvesinden ne çıktı?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İskoçya’nın Glasgow kentinde iki hafta devam eden 26. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26) sona erdi. Bu yıl gerçekleşen zirveden çıkan sonuçlar beklentileri karşılamasa da iklim değişikliği ile mücadele konusunda birçok önemli adımlar atıldı.

PEKİ İKLİM ZİRVESİNDEN NE SONUÇ ÇIKTI?

Bu zirvede özelliklede fosil yakıt üreten bazı ülkeler için, küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altında tercihen 1,5 derece ile sınırlama hedefini canlı tutmak önemli bir sonuç oldu.

Ayrıca, kömür kullanımının tamamen tarihe karışmasını sağlamak ve gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere fosil yakıt emisyonlarını azaltmalarına ve iklim krizinin etkilerine uyum sağlamalarına katkı sağlamak amacıyla finansman sağlanması gerekliliği öne çıkan diğer önemli husus oldu.

Yoksul ülkeler, ekonomik kalkınma için kullandıkları fosil yakıtlardan vazgeçmeleri halinde ekonomik kalkınmada daha da dezavantajlı bir duruma geleceklerini sürekli dile getiriyorlar. Bu nedenle, iklim değişikliği ile mücadelede yoksul ülkelerin bu süreçte olumsuz etkilenmemeleri için gelişmiş ülkelerin yoksul ülkelere daha çok destek vermeleri gerekliliği açık bir şekilde dile getirilen başka bir husus oldu.

Yeşil finansman olarak bilinen bu kaynaklar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında tüm iklim zirvelerinde öne çıkacak önemli müzakere konuları olmaya aday.

Diğer önemli bir husus, kömür kullanımına bağımlı olan ülkelerden olan Hindistan ve Çin’in karşı koyması nedeniyle kömür ve diğer fosil yakıtların aşamalı olarak sonlandırılması taahhüdü yerine aşamalı olarak kömür kullanımının azaltılması taahhüdü zirve sonuç bildirisinin en çok tartışılan hususu oldu.

Dolayısıyla, ilk kez ülkelerden kömüre olan bağımlılıkların azaltmaları ve fosil yakıt sübvansiyonlarını aşamalı olarak bırakmalarının istenmesi bu zirvenin belki de en önemli sonuçlarından birisidir.

Son olarak, bu zirvede ülkeler sera gazı azaltımı konusunda planlarını sunmasa da, sera gazı salınımlarını daha hızlı düşürmeleri için hazırlanacak planlarını erkene alarak yani gelecek yıl gerçekleşecek ilkim zirvesinde açıklamalarının talep edilmesi sanırım zirvenin diğer önemli sonuçlarından birisi oldu.

ZİRVE AMACINA VARDI MI?

Bu zirvede küresel ısınma ile mücadele için 200’e yakın ülkenin bir araya gelmesi ve tüm konuların müzakere edilmesi dünya için iyi bir haber.

Diğer yandan, bu zirvede gelişmiş ülkelerin sera gazı salınımlarını azaltma konusundaki ısrarları, gelişmekte olan ülkelerin ise fosil yakıtların sonlandırılmasının kendi ekonomilerine olası maliyetleri konusundaki karşı duruşları nedeniyle zirve iki grup ülke arasında bilek güreşine neden oldu.

Hindistan İklim Bakanı Bhupender Yadav’ın açık bir şekilde ifadesiyle: “Kalkınma ve yoksullukla uğraşan gelişmekte olan ülkelerden, kömür ve fosil yakıt sübvansiyonlarını aşamalı olarak sonlandırma vaatleri vermesi nasıl beklenebilir?” ifadesi iklim değişikliğiyle mücadelenin uzun soluklu bir mücadeleye sahne olacağını gösteriyor.

Dolayısıyla, bu zirvede küresel ısınma sorununun tamamen bertaraf edilmesi ve iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen ülkelere maddi yardımda bulunulması gibi kritik hedefler konusunda tatmin edici sonuçlara ulaşılmadığı da bir gerçek.

Bu nedenle, gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelerin küresel ısınma ile mücadelede taraf olmaları ve iklim değişikliği ile mücadelenin başarılı olması için, gelişmiş ülkelerin bu ülkelere daha fazla finansman kaynağı sağlamaları gerekiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.