Yazarlar Ticarette öncelik ekonomik güvenlik

Ticarette öncelik ekonomik güvenlik

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Kovid -19 salgını ile birlikte dünyada tedarik zincirlerinde meydana gelen kırılma, üretim için gerekli olan hammaddelere sahip olan ülkelerin kendi ekonomilerini öncelemeleri nedeniyle ortaya çıkan arz sıkıntıları makro ekonomik göstergeler üzerinde etkisi olduğu gibi ekonomiye bakış açısını da değiştiriyor.

Yeni dönemde belli ürünlere ve hammaddelere sahip olan ülkelerin daha stratejik ülke konumuna yükseleceği ve bu ülkeler üzerinden dünya ekonomisinin ve siyasetin şekilleneceği beklenmektedir.

REKABET YERİNE EKONOMİK GÜVENLİK

Son yıllarda enerji arz güvenliği için gerekli olan enerji kaynağında arz yetersizlikleri, tarımsal ürünlerin arzındaki dalgalanma, hammadde sıkıntısı, otomobil üretimi için gerekli olan çiplerin üretimindeki azalış ve bu hammaddelerin akışındaki kesintiler ekonomik düzeni değiştirdi.

Tedarik zincirinde kırılmalar ve dolayısıyla artan fiyatlar yalnız tüketicileri ve endüstriyi tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda olası arz kıtlığı nedeniyle bir çok ülke ekonomisinin ekonomik güvenliğine yönelik stratejik bir tehdit oluşturmaktadır.

Ekonomik güvenlik yatırım ortamı, enerji arz güvenliği, araştırma ve geliştirme bütünlüğü ve tedarik zincirlerinin çalışma esnekliği ile birbirine bağlı geniş bir çok konuyu ve unsuru kapsamaktadır.

Dolayısıyla, ekonomik güvenliğin tehdit altına girmesi dünya ekonomilerinde ekonomik büyüme beklentilerindeki düşüşü, beklenen ekonomik durgunluğu ve düşük büyüme beklentileri nedeniyle ekonomilerde kişi başı gelirdeki artışın yavaşlaması hatta düşüşü anlamına gelmektedir.

Bu hususlar, yeni dönemde ekonomileri olumsuz etkileyecek önemli hususlardır.

YENİ ÖNCELİK EKONOMİK GÜVENLİK

Ekonomide öncellikler değişiyor mu?

1980’lı yıllarda dünyada başlayan ekonomik serbestlik, serbest ticaret, ihracat ile ekonomik büyüme akımı bir çok ekonomi için başarı hikayesi oldu. Aradan geçen kırk yıllık dönem boyunca ekonomileri etkileyen serbest ticaret sonunda tersine mi dönüyor sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Ekonomide öncelik ticaret değildir. Ekonomilerde öncelik sahip olunan stratejik ürün ya da ham maddenin stoklanmasıdır.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile ortaya çıkan enerji arz güvenliği meselesi ve tarımsal ürünlerde arz sıkıntısı, Kovid-19 salgını ile Çin’in bir çok hammadde ve ürünün ihracatını kısması ülke ekonomiler için önceliğin değiştiğinin somut göstergesidir.

Önceliklerde bu değişim, ekonomik kalkınmanın seyrinin nasıl olacağı, tüm dünyada başlayan yeşil ekonomi hedeflerinin nasıl değişeceği, tarımsal üretimde stratejik konumda olan ülkelerin tarımsal ürünlerinin ihracatını kısmaları durumunda özellikle fakir ülkeler üzerindeki olası etkilerinin nasıl olacağı tartışılması gereken önemli hususlardır.

Ayrıca, bu değişimin ülkeler arasında mevcut işbirlikleri ve entegrasyonları üzerinde nasıl bir etki yapacağı üzerinde düşünülmesi gereken önemli konular olacağı açıktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.